Rahim Egzaması Nedir ?

0
161
rahim-egzamasi-nedir

Rahim Egzaması Nedir ?| Rahim egzaması kronik bir hastalıktır. Bu hastalık kadınların başlıca problemleri arasında yer almaktadır. Kadınların neredeyse hepsi bu hastalıktan şikayetçi olmakla beraber hastalığa yakalanan kadınlarında sayısı bir hayli artmaktadır. Rahimde gelmiş olan iltihaplı akıntının neden olduğu egzama nedeni olan rahim egzaması içerisinde vajina etrafında şişlikler ve kızarmalar görülür. Bu şişlikler belli olan bir zamandan sonra su toplar ve kabuklanır. Ardından güçlü kaşıntı, yanma ve zonklama belirtileri görülür. Bu belirtilerin görülmesi halinde bir doktora görünmek doğru ve mantıklı olabilir.

Rahim Egzaması Hastalığı Nedir?

Rahim egzaması hastalığı hakkında bilgi almak ister misiniz? Rahim egzaması hastalığının kronik bir hastalık olduğunu söylemek mümkündür. Rahim egzaması belirtileri yok iken veya hastanın belirttiği kaşıntı, akıntı gibi şikayetler olmasa bile uzman bir doktor tarafından bu egzama, muayene sırasında vajina üzerindeki kızarıklıklardan kolayca tanı konulabilir. Çoğu zaman fazladan herhangi bir inceleme söz konusu değildir. Ancak hekim tarafından gerekli görülmesi halinde mikroskopik incelemelere başvurulabilir. Tespit edilmesi kolay olması ile beraber egzamanın varlığı hasta şikayetlerinden dahi kolay bir şekilde anlaşılabilir.

Rahim Egzaması Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Rahim egzaması hastalığının nedenlerini merak mı ettiniz? Rahim egzamasına kozmetik ürünler neden olmaktadır. Vajina temizliğinin kozmetik ürünleri ile yapılması, içerisinde bulunan kimyasal maddeler yüzünden rahim egzamasına neden olabilmektedir. Hasta bireyin bunlardan birine alerjisi bulunuyor ise ciddi enfeksiyonlara ya da iltihaplara sebep olabilmektedir. Alerjilerin olmadığı durumlarda ise vajinanın bulunduğu doğal mikrop ortamı, vajinal kozmetik ürünleri ile bir araya gelmesiyle de bozulmaktadır. Bu doğal bakteri ortamı bozulunca da rahimde veya vajina içerisinde enfeksiyon ortaya çıkmaktadır.

Rahim Egzaması Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Rahim egzaması hastalığının belirtileri hakkında bilgilenmek ister misiniz? Rahimde oluşan iltihaplı akıntının neden olduğu bu egzama türünde, vajina etrafında şişlik ve kızarma durumları ile başlar. Bunlar en belirgin belirtilerinden olarak sayılır. Bu şişlik durumları belli bir zaman sonra su toplayıp kabuk tuttuğunu söylemek doğru olacaktır. Ardından şiddetli kaşıntı ile beraber yanma ve zonklama hissiyatı başlar. Rahim egzaması bazen belirti göstermeyebilir. Ancak uzman doktorlar muayene sırasında kızarıklık durumundan rahim egzaması tanısını kolayca koyabilir.

Rahim Egzaması Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Rahim egzaması hastalığından korunma yollarını merak ediyor musunuz? Korunma yollarının pek fazla olduğu söylenemez. Ancak korunma yollarından en önemli olanı vajina temizliğine dikkat etmektir. Kimyasal madde içeren kozmetik ürünleri kullanılmamalıdır. Hatta vajina temizliği için direkt olarak bütün kozmetik ürünlerinin kullanılmaması faydalı olacaktır. Vajina temizliği defne sabunu gibi doğal sabunlar ile yapılabilir. Anca tedavi sürecinde sabun kullanmak doğru olmayacaktır. Rahim egzaması tedavisi süresince sabunlu sudan uzak durulmalıdır. Aynı zamanda beslenmeye çok dikkat edilmeli, baharat ve acıdan uzak durulmalıdır.

Rahim Egzaması Hastalığının Tedavisi Nedir?

Rahim egzaması tedavisinin nasıl olduğunu mu düşünüyorsunuz? Kronik bir hastalık olduğundan ötürü tedavisi de tam olarak yapılamamaktadır. Egzama oluşumunu tetikleyen birden fazla neden bulunmaktadır. Tüm egzama hastalıklarında olduğu üzere rahim egzaması için de kesin bir tedavi yoktur. Ancak ilaçlar ve antibiyotikler ile tedavi yapılmaktadır. Alerjik olan egzamalar için kortizon uygulanmakta olup, koruyucu içerikli nemlendirici kremler de yardımcı olarak kullanılmaktadır.

Rahim Egzaması Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Rahim egzaması hastası olan kişilerin dikkat etmesi gerekenleri merak ediyor musunuz? Rahim egzaması olan kişilerin belirtileri görmesi halinde direkt olarak uzman bir doktora görünmesi gerekir. Ardından doktorun vereceği tedavileri aksatmamalıdır. Aynı zamanda kozmetik ürünleri kullanılmamalı, sabunlu su gibi uygulamalar yapılmamalıdır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here