Radyoaktif Elementlerin Cevherleri Tehlikeli Mi ?

0
109
radyoaktif-elementlerin-cevherleri-tehlikeli-mi

Radyoaktif Elementlerin Cevherleri Tehlikeli Mi ?| Bazı atom çeşitleri, çekirdeklerinden radyasyon yayar. Radyoaktif elementler, radyoaktif ışınlar yayan bu elementlere denir.

Radyoaktif Elementler Nedir?

Radyoaktif elementler, periyodik tabloda 7. sırada yani akitinitlerde yer alır. Radyoaktif elementlerin atom numaraları 89 ile 103 arasındadır. 15 tane radyoaktif element bulunur. Bazı hafif elementlerin de doğal izotopları radyoaktiftir. İzotop, element sayıları aynı, nötron sayıları farklı olan atomlardır. Örnek verilirse potasyum ile karbon radyoaktif izotoplara sahiptir. Bazı elementler ise yapay olarak nükleer reaktörlerde veya laboratuvarlarda elde edilirler. Bunlar doğal değildirler ve doğada direkt olarak bulunmazlar.

Atom sayıları 93 ile 105 arasındadır. Örnek verilirse, plütonyum yapay elementtir. Bütün yapay elementler radyoaktiftirler. Radyoaktif elementler şunlardır; Toryum, Protaktinyum, Plütonyum, Aktinyum, Uranyum, Kaliforyum, Berkelyum, Fermiyum, Amerikyum, Neptünyum, Küriyum, Aynştaynyum, Nobelyum, Lavrensiyum ve Mendelevyumdur. Radyasyon yayıldıkça elementler farklı element hallerinde dönüşürler. Yani bu elementin bozulmasını meydana getirir. Bozunma, atom çekirdeğinin nükleer parçacık kaybetmesi anlamına gelir. Bu radyoaktif maddeler 3 çeşit ışın olan alfa, beta ve gamayı yayarak radyasyon olayını gerçekleştirirler. Alfa parçacığını yayan radyoaktif maddeler, kısa mesafe kat edebilirler.

Bunlardan bir defter yaprağı ile bile korunmak mümkündür. Yutulduğunda sağlığa zarar veren bir yapısı vardır. Beta ışını alfaya göre daha uzağa gidebiliyor. Bu ışınlardan alüminyum yardımı ile korunulabilir. Gama ışınlarını ise yalnızca kurşun, çelik, beton ve su engelleyebilir. Bu sebepten nükleer santraller çoğunlukla su kenarlarına yapılıyor ve yapımlarında büyük beton bloklar kullanılıyor.

Radyoaktif Elementlerin Cevherleri

Yer kabuğunda bulunan toryum ve uranyum, yüksek oranlardaki radyoaktif elementler olmasalar da, milyonlarca yıl boyunca doğal yollar ile radyoaktif olarak parçalanır ve radon ve radyum gibi radyoaktivitesi daha yüksek elementleri oluşturur. Radon bir soygazdır, normal koşullarda gaz halindedir ve alfa parçacıkları yayarak parçalanır.

Cevherlerin, radyoaktif elementlerinin oranı düşük olduğundan radyasyon açısından tehlikeli olmadığı söylenebilir. Fakat örneğin uranyum madenlerindeki cevherlerden salınan radon gazını ve uranyum çıkarılmasında açığa çıkan uranyum parçalarını solumak sağlık açısından zararlıdır. DNA’ da hasar oluşmasına ve kansere( özellikle soluma yüzünden akciğer kanserine) neden olabilir.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here