Protez Saç Uygulamalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
140

Protez Saç Uygulamalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler|Protez Saç Uygulamalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler; Gür saçların güzelliğin simgesi haline geldiği günümüzde, protez saç ile de harika görünüm elde edilebilir. Üstelik kişi kendi saçlarının doğallığına protez saç ile kavuşur. Erkeklerin erken yaşta saçlarını kaybetmesiyle başvurduğu yöntemlerden biri olan protez saç uygulamasına her geçen gün talebin arttığı görülür.  Saç ekiminden ayıran en önemli özelliği ise protez saçların kişinin kendi saçı gibi uzamamasıdır. Ayrıca, protez saçın belirli bir ömrü olduğu unutulmamalıdır.. Bu uygulamada da saç ekimindeki gibi doğal görünüm elde edilir. Protez saç işlemi kısa sürer ve cerrahi müdahale gerektirmez. Bu nedenle de çok kişi tarafından tercih edilen bir uygulama olarak bilinir.

Protez Saç Nedir?

Kelliğin gözlendiği bölgenin işin ehli tarafından analizi gerçekleştirilir. Uygulama yapılacak bölgenin ve saç yapısının ölçümleri yapılarak hastanın saç yapısına en uygun saçtan protez saç elde edilir. İnsan sağlığına zarar vermeyen özel yapıştırıcılarla hazırlanan protez yapıştırılır. Herhangi operasyona gerek kalmayan tedavi hem kadın hem de erkeklere uygulanabilir. Protez saçın yerleştirilmesinin ardından uygulama dışarıdan hiçbir şekilde anlaşılmamaktadır. Özellikle kemoterapi ve radyoterapi seansları nedeniyle saçlarını kaybedenler için tavsiye edilen protez saçın yapımında da hijyen koşulları ve uygulamayı yapan uzmanın tecrübesi oldukça önemlidir.

Protez Saç Uygulamalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Protez saç uygulaması küçük yaştaki çocuklara yapılması tavsiye edilmez. Uygulamanın yapılmama nedeni ise her ne kadar protez saç ciddi bir operasyon evresi geçirilmese de saçların yerleştirilmesi ardından hijyen ve bakım büyük önem arz eder. Çocuk yaştaki bireylerin de bu koşulları tek başlarına sağlamayacağı ihtimali nedeniyle de herhangi olumsuz durum gözlenmemesi için uygulamanın yapılması tercih edilmemektedir. Protez saçların anlaşılmaması ve doğal görünüm elde edilmesi çok önemlidir. Bu nedenle de tedaviyi yapacak kişinin uzmanlığı ciddi önem taşır. Kel olan bölgenin ölçülendirme evresiyle başlayan süreç daha ilk evreden titizlikle ele alınmalıdır. Ölçülendirme aşaması, saç olmayan bölgenin simetrik şekilde ölçümlendirilmesinden protezin hazırlanma aşamasına kadar etki eder. Doğru ölçüsü alınan bölgeye protez saçların, yerleştirilmesi aşamasında da doğru ve hastaya zorluk çıkarmayan şekilde başa sabitlenmesi gerekir. Protez saç tedavisi zahmetsiz; ancak bir o kadar da profesyonellik isteyen bir uygulamadır.

Tıbbi müdahale gerektirmeyen uygulamalardan olan protez saçın ömrü altı ila sekiz aydır. Yerleştirilen saçların tavsiye edildiği şekilde düzenli bakım ve temizliğinin yapılması protez saçın ömrünü uzatır. Kalıcı bir çözüm olarak düşünülmemesi gereken protez saç uygulaması saç ekimi gibi doğal bir görünüm verir; ancak uzun ömürlü ya da kalıcı bir çözüm değildir. Memnun kalınmayan uygulamalarda geriye dönüş söz konusu olduğu gibi protez saç günümüzde %100 insan saç dokusundan hazırlanır. Kimi durumlarda da yurt dışından da ithal edilebilen malzemelerle hazırlanabilen  protez saçların hangi kaynaktan elde edildiği, uygulamayı yapan hekime sorulabilir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here