Paslı Dil Hastalığının Nedenleri Nelerdir ?

0
1574
pasli-dil-hastaliginin-nedenleri

Paslı Dil Hastalığının Nedenleri Nelerdir ? | Paslı dil rahatsızlığı vücutta farklı hastalıkların habercisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Fakat bazen de hastalık altında yatan hiçbir neden bulunmadan oluşup kendiliğinden iyileşebilmektedir.

Genellikle sindirim sistemindeki sıkıntılara bağlı olarak hastalık oluşmaktadır. Rahatsızlıktan dolayı dil üzerinde farklı bir tabaka oluşmakta ve buda ağız içerisinde pas tadının oluşmasını sağlamaktadır. Hastalığı yaşayan kişilerin kendiliğinden geçmediği durumlar da hastalığın altında yatan nedenleri araştırması ve buna göre tedavi olması gerekmektedir.

Paslı Dil Hastalığı Nedir?

Hastalıkta ağız içerisinde farklı bir renk tabakası oluşmakta ve pas tadı hissedilmektedir. Ateşli rahatsızlıklar ve sindirim sistemi bozukluklarına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bazen de paslı dil hastalığı hiçbir nedene bağlı olmadan meydana gelmektedir. Dil üzerinde bulunan kabarcık tabakası sürekli olarak yenilenmektedir. Fakat beslenmede meydana gelen bozukluklardan dolayı bu tabakanın yenilenmesinde sıkıntı oluşabilmektedir. Bu durumda hastalığın oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Rahatsızlık dilin tüm bölgelerinde meydana gelebileceği gibi sadece belirli yerlerinde de görülebilmektedir.

Paslı Dil Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Hastalığın oluşmasına yardımcı olan farklı birçok etken bulunmaktadır. Bu etkenler arasında bağışıklık sisteminin vücudu koruma konusunda yetersiz kalması, pankreasta yaşanan bozukluklar, vücuttaki damar hastalıkları, mide ve bağırsak sisteminde oluşan enfeksiyonlar, bağırsakta oluşan mantarlar, pankreas çalışma bozuklukları, B vitamini eksikliği, vücuttaki bazı vitaminlerin yetersiz olması, menopoz döneminin olumsuz etkileri ve hormonal sıkıntılar gibi nedenler yer almaktadır. Hastalık ortaya çıktığında gerekli tetkikler yapılarak, rahatsızlığa neden olan faktörler ortaya çıkarılabilmektedir.

Paslı Dil Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hastalık dil üzerinde farklı renkler oluşturarak ortaya çıkmaktadır. Dilde yaşanan renk değişikliklerine bağlı olarak rahatsızlık kısa sürede fark edilebilmektedir. Paslı dil hastalığında dil, beyaz, sarı kahverengi ve siyah renklerde olabilmektedir. Görülen pasın rengine bağlı olarak hangi hastalıklardan kaynaklandığı da anlaşılabilmektedir. Dilde sarı pasın görülmesi safra kesesi bozukluklarına işaret etmektedir. Beyaz pas vücut ısısının arttığını ve zehirlenme yaşandığını göstermektedir. Kahverengi pası ise vücuttaki bağışıklık sisteminin giderek zayıfladığını işaret etmektedir. Siyah pas ise mide ve safrada meydana gelen sıkıntılardan kaynaklanarak oluşmaktadır.

Paslı Dil Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Rahatsızlıktan korunmak için öncelikli olarak vücut sağlığına dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü hastalığın oluşumunun altında çoğunlukla vücuttaki rahatsızlıklar yatmaktadır. En önemli korunma yolları arasında düzenli beslenme gelmektedir. Yanlış beslenme ve gereksiz yere şeker tüketimi dil üzerindeki kabarcıkların rutin şekilde yenilenmesini durdurabilmektedir. Ayrıca hastalıktan korunma amacıyla ağız hijyenine de özen göstermek gerekmektedir. Vücutta bağışıklık sistemini güçlü tutmak ve vitamini seviyelerine dikkat etmek de hastalıktan korunma konusunda faydalı olmaktadır.

Paslı Dil Hastalığının Tedavisi Nedir?

Paslı dil hastalığına farklı organlardaki sıkıntılar neden olduğundan dolayı öncelikle hastalığına neden olan sıkıntıyı belirlemek gerekmektedir. Tedavi çoğunlukla bu duruma göre şekillenmektedir. Hastalığa neden olan organdaki fonksiyon bozukluğunu gidermek gerekmektedir. Yapılabilecek bu işlemlerin yanı sıra bağışıklık sistemi güçlendirici ilaçlar ve antifungal ilaçlarda kullanılabilmektedir. Vitamin seviyelerini yükseltmek amacıyla vitamini takviyesi de önerilebilmektedir.

Paslı Dil Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Hastalığı yaşayan kişilerin rahatsızlığı fark ettiklerinde doktora danışarak gerekli tedaviyi yaptırmaları gerekmektedir. Aynı zamanda tedaviye ek olarak hayat kalitelerini sağlıklı şekilde arttırmaları da yarar sağlamaktadır. Beslenme şeklini düzenlemek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekmektedir.

Sonuç Ve Okura Sorular

Paslı dil hastalığı kısa sürede fark edilebilen bazen kendiliğinden geçen bazen de tedavi gerekebilen hastalıklar arasında yer almaktadır.

  • Paslı dil hastalığının oluşumunda ne etkili olmaktadır?
  • Hastalığın tedavisi nasıl yapılmaktadır?
  • Sizde paslı dil hastalığını yaşadınız mı?            
  • Tedavi sürecinde neler yaşadınız?
  • Bu hastalığı yaşayan kişilere verebileceğiniz tavsiyeler nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here