Pasaportumu Kaybettim Ne Yapmalım ?

0
988
pasaportumu-kaybettim-ne-yapmalim

Pasaportumu Kaybettim Ne Yapmalım ?| Pasaportumuz bizim kimliklerimiz kadar önemli evraklardır ve eğer pasaportunuzu kaybettiyseniz  hemen en yakın polis merkezine başvuru yapmalı ve  pasaportunuzun kaybolduğunu belirtmeniz gerekmektedir. Pasaportunuzu kaybettiğinize dair haberi verdiğiniz zaman en önemli husus olan nüfus cüzdanınızı mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.

Pasaportunuzu kaybettiyseniz ve yenilemek istiyorsanız bu defada emniyet müdürlüğü pasaport şube müdürlüklerine ilgililere bildirmek gerekmektedir. Pasaport yenileme talebinizi göz önünde bulundurarak, bunun yazılı isteğini, pasaport cüzdan bedeli maliyeye veya bankaya yatırıp pasaportunuzu yenileyebilir ve yeni bir pasaport alabilirsiniz. Bunu da ifade etmek gerekirse kaybolan pasaportunuzda ki günleriniz yeni pasaportunuza ekleniyor. İstisna bir durum olan İstanbul ilimiz için başka bir durum var. Kaybolan pasaport eski dönem bir pasaport ise bunun için mutlaka vatan caddesinde bulunmakta olan pasaport şube müdürlüğü tarafına iletilmesi gerekmektedir. Bir veya iki pasaport ile sınırlı kalmayan bu pasaport yenileme işlemini herhangi tüm pasaportlarınıza yapabilirsiniz. Tek  gereken pasaport müracaatını yapmanız.

Pasaport çıkarmak için gerekli evraklar

Umuma Mahsus(Bordo) için:

 • TC nüfus cüzdanının aslı olmalı
 • 2 adet Biyometrik fotoğrafınız bulunmalı
 • Pasaport Cüzdan Bedelini anlaşmalı bankalara yatırıp ödendiğine dair dekontun aslını almalı
 • Pasaport Harç Bedelininbelirlenen bankalar veya Maliye Veznelerine yatırılıp ödendiğine dair dekontun gerçeği olmalıdır( Dekont şartları arasında: Dekontların üstünde Tahsil Edilmiştir kaşesinin yer alması gerekmekte – Dekontların 1. Nüshasının başvuruda sunulmuş olması– Dekontların üstünde tahsilâtı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekir)
 • Eğer daha önceden alınmış pasaportlarınız var ise o pasaportların gerçeği
 • Pasaport müracaatlarını sizin bizzat kendiniz yapmanız gerekmektedir
 • 18 yaşından küçükler için velileri, boşanma durumu varsa veya ölüm söz konusu ise kanuni temsilcisinin kimlik ve muvafakat name aslını da alıp kişisel başvuruda bulunmaları gerek.

Hususi (Yeşil) pasaportta borda pasaporta ilaven istenilen ekstra belgeler

 • Yeşil pasaportlar harca tabi değildir.
 • Matbu talep formunu veya mühürlü belgenin gerçeği
 • Yeşil pasaportun başvuruları bir tek İl Emniyet Müdürlüklerince kabul edilmektedir.

Hizmet (Gri) pasaport için istenilen ekstra belgeler

 • Bu pasaportlar harca tabi değil.
 • Hizmet Pasaportu Talep Formunun bizzat gerçeği
 • Gri pasaport başvuruları bir tek İl Emniyet Müdürlüklerince kabul edilmektedir.

2019 güncel Pasaport harç ve defter bedelleri :

 Harç BedeliDefter BedeliToplam
6 AY137,4  TL108 TL245,4   TL
1 YIL200,8  TL108 TL308,8  TL
2 YIL327,8  TL108 TL435,8   TL
3 YIL465,5  TL108 TL573,5   TL
4 ile 10 YIL arası656 TL108 TL764   TL

Yurtdışında Kayıp Pasaport İçin Ne Yapmalı?

Yurtdışında pasaportun çalınması veya kaybolması durumları oldukça paniğe yol açabilmekle birlikte, eğer ki hemen geri dönüş yapmanız gerekiyorsa o zaman çok sıkıntılı olabiliyor. Fakat telaşa gerek olmamakla birlikte, pasaportunuzun kaybolması durumunda aşağıda ki adımları uygulayarak ülkenize rahatça dönebilirsiniz.

 1. 1-Pasaportunuzun fotokopisini yanınızda her zaman bulundurmalısınız, seyahatlerden önce çekeceğiniz pasaport fotokopisini ya yanınızda ya cep telefonunuzda ya da mailinize yollayarak ihtiyaç halinde hemen kullanabileceğiniz kolaylıkla saklamalısınız.
 2. 2-Pasaportunuzun kaybolduğunu fark ettiğiniz zaman hemen en yakın polis teşkilatına gidip pasaportunuzun kaybolduğuna dair bir tutanak alınmalı. Alacağınız bu tutanak hem Türkiye Konsolosluğu’ndan geçici pasaport veya seyahat için belgesi alabilmeniz, hem de eğer yurtdışında yaşıyor iseniz pasaportunuzu yenileyebilmeniz için gerekli durumlardır. Hazırlayacağınız tutanakta pasaportunuzun seri numarasını yazmayı sakın unutmayın.
 3. Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu’na başvuru yapmanız gerekmektedir. Seyahat yapmaktaysanız hemen Türkiye Konsolosluğu’na gidip pasaportunuzun kaybolduğuna dair tutanağı ibraz edin ve geçici bir pasaport alın. Alacağınız bu geçici belge ile havaalanında geçiş hakkınız bulunmaktadır. Ancak Türkiye Konsolosluğu’nda verilecek olan geçici pasaport sadece başvuruyu yaparken belirtilen güzergah için geçerlidir, bu yüzden dönüş güzergahınızı tam olarak doğru bir şekilde belirtmeye dikkat edin.
 4. Dönüş uçuşunuzun aktarmasız olanını tercih etmelisiniz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise dönüş güzergahınızın direkt Türkiye’ye olmasıdır. Çünkü aktarmalı uçuş yapmayı düşünüyorsanız, aktarma yapılacak ülkenin prosedürlerine ve havaalanında uluslararası gerçekleşen bir aktarmanın olup olmamasına göre geçişi pasaport ile giriş çıkışlarda sorunlar çıkabiliyor. Bu yüzden aktarma yapacağınız ülkenin konsolosluğundan geçici pasaport ile giriş veya çıkış yapıp yapmayacağınızı teyit ettirmeniz gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here