Parkinasan Nedir Hastalığın Nedenleri ?

0
166
parkinasan-nedir-hastaligin-nedenleri

Parkinasan Nedir Hastalığın Nedenleri ?| Parkinasan hastalığı en korkunç ve gizemli sinir hastalıklarından biridir. Günümüzde tüm dünyada daha sonuna kadar tam öğrenilmeyen ve ortaya çıkma nedeni belli olmayan hastalıklardan biridir. Hastalığın gelişim dönemi tam olarak öğrenilmese de, hastalığın başladığı zamandan itibaren hastalıkla mücadele eden kişilerin hayatının kolaylaşması için farklı yöntemler hazırlanmaktadır.

Parkinasan Hastalığı Nedir?

Parkinasan veya Parkinson hastalığı sinir sistemi hastalığıdır. Beyindeki sinirleri sıradan çıkararak hareket kısıtlığına yol açar. Parkinasan hastalığı zamanı sinir sisteminde en önemli opamin maddesini üreten nöronlar ölür. 55 – 65 yaş arası insanlarda daha sık görülen bir hastalıktır. Fakat genç yaşlarda (30 – 40 yaş arası) da bu hastalığa yakalanan insanlar var. Araştırmalar parkinasan hastalığının daha çok erkeklerde görüldüğünü gösteriyor. Tıbbi olarak ise bunun sebepleri daha bilinmemektedir. Dünyada yaklaşık 4 milyon insan bu hastalıkla mücadele ediyor. İlk kez 1817 senesinde İngiliz bilim adamı olan James Parkinson bu hastalıkla ilgili araştırmalar yapmıştır. Hastalığı ilk öğrenen kişi Parkinson olduğundan, bu hastalık onun ismi ile adlandırılmıştır.

Parkinasan Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Parkinasan hastalığı insan beyninin alt bölümünde yerleşen gri cevher çekirdeklerinde sinir hücrelerinin ölmesi sebebi ile ortaya çıkar. Bu sinir hücrelerindeki nöronlar gerekli olan dopamin maddesini üretemediğinden hareket edebilme sorunu yaranır. Netice olarak felç kaçınılmaz olur. Hastalığın tam olarak yaranma sebepleri bilinmemektedir. Bilim adamları bu hastalığın genetik olduğunu düşünüyor. Başka bir neden olarak çevredeki toksinler gösteriliyor. Fakat bu sadece ireli sürülen bir teoridir. Kesin nedenleri bulmak için bilim insanları ve doktorlar araştırmalarına devam ediyor.

Parkinasan Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Parkinasan hastalığı yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Beyindeki hücreler aniden ölmez. Hastalık insanların ruh halinin değişmesi, etrafa karşı daha hassas olmaları ile kendini göstermeğe başlar. İlk başlarda hastalık titreme şeklinde ortaya çıkar. İlk zamanlar tek elde, sonra ise her iki elde ve baş titremesi ortaya çıkar. Önce bileklerde, sonra çenede titremeler görülür. Daha sonra yürüme pozisyonu değişime uğrar, bel bükülür ve hareket yavaşlar. Yüz kasları gittikçe hareketsizleşir, kontrolsüz ağız suları akmağa başlar. 40 – 80 % kişilerde hafıza bozukluğu görülür. Hastalığın görüldüğü ilk zamanlarda vücudun bir bölümü, daha sonra ise tümünde titreme kendini gösterir.

Parkinasan Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Parkinasan hastalığı nefes yolu veya temasla bulaşan bir hastalık değildir. Hastalığın yaranma sebepleri tam olarak bilinmemekte. Yapılan araştırmalar üzerine ireli sürülen teorilere göre Parkinasan hastalığının hızlı ilerlemesinin karşısını almak mümkün. Eğer ailenizde bu hastalığa yakalanan birileri varsa, siz de risk altında olabilirsiniz. Hastalığı tetikleyebilen travmalardan, özellikle başınızı ağır darbelerden korumanız gerekir, tehlikeli spor yapmamalısınız. Bol folik asitli ve B12 vitaminli yiyecekler tüketin.

Parkinasan Hastalığının Tedavisi Nedir?

Yukarıda da belirtildiği gibi parkinasan hastalığı tam öğrenilmeyen hastalıklardandır. Bu nedenle hastalığın kesin tedavisi bulunmuyor. Sadece hastalığın belirlendiği ilk zamanlardan itibaren farklı yöntemler uygulanmaktadır. Fizik tedavi ile beraber yapılan tedavi süresi hastalığa yakalanan kişilerin yaşamını kolaylaştırmağa yönelik. Bazı araştırmalara göre erken teşhis hastalığı durdurabilir. Günümüzde tedavi için uygulanan bazı ilaçlar hastalara sadece 1 – 3 sene için yardım etmiş oluyor. İlaçların içerdiği maddelere alışan vücut sonradan tedaviye cevap veremiyor. Aşırı pahalı olan ameliyatlar hastalığı sonlandırmasa da, hastalığın getirdiği bazı rahatsızlıkları aradan kaldırabilir (örneğin, şiddetli bel ağrısı sorunu).

Parkinasan Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Hastalığın ilkin belirtileri görüldüğü zaman uzman doktora görünmelisiniz. Titremelerle mi yüzleştiniz? Kesin teşhis sadece uzmanlar tarafından koyulur. Hastalığı şiddetlendirebilecek şeylerden uzak durmanız gerekir. Araba kullanmak riskli olabilir. Yakınlarınızdan birinin sürekli size eşlik etmesini isteyin. Ateş, kimyasal maddeler, elektrikle bağlı işlerden uzak durmanız gerekiyor. Parkinasan hastaları bol yürüyüş yapmalı, devamlı egzersiz yapmalı ve kabızlığa neden olan yiyecekler tüketmemelidir.

Sizin de ailenizde daha önce bu hastalığa yakalanan birisi oldu mu? Parkinasan hastalığı ile mücadele eden kişilerin 15% ailesinde bu hastalığın tekrar görüldüğünü biliyor musunuz? Sabit tuttuğunuz zaman elleriniz kontrolsüz şekilde titriyor mu?


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here