Paratifo Nedir Paratifo Hastalığının Nedenleri Nelerdir ?

0
646
paratifo-nedir-paratifo-hastaliginin-nedenleri-nelerdir

Paratifo Nedir Paratifo Hastalığının Nedenleri Nelerdir ?| En ciddi enfeksiyon hastalıklarından biri de Paratifo hastalığıdır. Bulaşıcı olduğundan salgın haline dönüşebilir. Ciddi tedavi gerektiren hastalıktır. Paratifo hastalığı nasıl bulaşır? Hastalığın görülen belirtileri nelerdir? Paratifo hastalığına ait tüm bilgileri aşağıda görebilirsiniz.

Paratifo Hastalığı Nedir?

Paratifo hastalığı Salmonella typhi bakterisinin insan organizmasına girmesi ile başlayan enfeksiyon hastalıktır. İnsana bulaşan hastalık üç etap geçer: erken etap, yoğun etap ve iyileşme etabıdır.

Paratifo Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Paratifo hastalığına sebep üç tifo bakterisidir. Bunlar Salmonella Paratyphi A, Salmonella Paratyphi B ve Salmonella Paratyphi C bakterileridir. Bu bakteriler insanlara hayvanlardan ve hayvan ürünlerinden geçebilir. Paratifo hastalığının bulaşma nedenlerinden en yaygın olanı ise insan idrar ve dışkısıdır. İçecek suya karışan kanalizasyon suları hızla hastalığın bulaşmasına neden olur. Hastalığa yakalanan kişinin eşyalarına dokunan kişiler de bu hastalığa yakalanır. Hijyen olmayan yerlerde yiyeceklerin üzerine gelen (özellikle genel tuvaletlerin yakınlarında açık alanda bırakılan yiyecekler) sinek ve diğer küçük hayvanlar bu bakterilerin yayılmasına neden olabilir. Bakteriler su kaynaklarında, topraklarda ve bağırsaklarda uzun süre yaşayabilir.

Paratifo Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Paratifo hastalığının kendine has belirtileri vardır. Erken etap süresinde yüksek ateş, karın bölgesinde ağrılar, bağırsak sorunu, ishal, mide bulantıları, kusma, baş dönmeleri, kaşıntı, kabızlık, dalak apsesi, miyokardit, orşit, iştahsızlık meydana çıkar. Yüksek ateşin verdiği halsizlik ve yorgunluk hastalığın sonuna kadar devam eder. Paratifo hastalığına yakalanan insanların yaklaşık 30% oranında göğüs bölgesinde döküntüler ortaya çıkar. Pembe renkli döküntüler deri altı kan birikimi sonucu yaranır. Döküntüler deri rengi siyah olan kişilerde belli olmaz ve hastalığın tedavisi gecikir. Karnın sağ bölümünde görülen ağrılar zamanla artar. Paratifo hastalığının diğer belirtileri arasında karaciğer büyümesi, hafif öksürmeler, boğazda yaranan kaşınmalar, titreme, terleme görülmektedir. Genel olarak hastalık 4 veya 6 hafta devam etmektedir. Hastalık belirtileri küçük yaşlı çocuklarda aniden görülse de, yetişkin insanlarda zamanla ortaya çıkar.

Paratifo Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Paratifo hastalığı hijyen olmayan yerde daha hızlı yayılır. Hasta biri ile temasınız olmasa bile hastalığa yakalanma riskiniz var? Peki, Paratifo hastalığına yakalanmamak için nelere dikkat etmeliyiz? Süt ve süt ürünleri, tereyağı, peynir, taze et gibi gıdalar da paratifo hastalığına sebep olabilir. Kesinlikle açıkta satılan veya sunular gıdaları tüketmeyin ve almayın. Salmonella typhi bakterileri açık yiyecek ürünlerinin üzerinde aylarca yaşayabilir. Alınan ürünleri nasıl tüketmeliyiz? Tüketilecek yiyecekler iyi yıkanmalı ve çok pişirilmelidir. Et ve et ürünlerini (özellikle bağırsaklar, kokoreç gibi yiyecekler) çiğ veya az pişmiş halde tüketmeyiniz. Ellerinizi sık sık sabunla yıkamanız sizi bu hastalıktan koruyabilir. Hijyen kurallarını uygulamak hastalığın bulaşma riskini azaltır. Hastalığın yaygın olduğu ülkelere gitmeği planlıyorsanız, aşı olmanız tavsiye olunur. Aşı sizi 100% korumasa da, hastalığa bulaştığınız zaman sizi daha az etkilemiş olur. Temiz su tüketmeğe özen gösterin. Şişeden değil, tek kullanımlık bardaklardan su içmeğe özen gösterin.

Paratifo Hastalığının Tedavisi Nedir?

Paratifo hastalığı tedaviye cevap veren enfeksiyon hastalıktır. Tedavi için doktor tarafından antibiyotik ilaçlar verilebilir. Paratifo bakterileri antibiyotiklere karşı dayanıklı değiller. Eğer hastalık şiddetli hale dönüştüyse, bağırsaklarda kanamalara neden olduysa, bu zaman ameliyat gerekebilir. Bu durum genellikle antibiyotik tedavisinin etkisiz olduğu durumlarda ortaya çıkar. Zamanında yapılan tedavi etkili olur. Tedavi süresi boyunca hasta bol dinlenmelidir.

Paratifo Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Paratifo bulaşıcı hastalık olduğundan paratifo hastası olan kişiler kesinlikle gıda sektöründe hizmet etmemeli, diğer sağlam kişilerle kendi eşyalarını (havli, bardak, çatal, kaşık ve b.g) paylaşmamalı.

Yemek sunan şirketler kesinlikle sağlık sertifikası olan kişileri işe almalıdır. Enfeksiyon hastalıkları hızla bulaşabilme özelliğine sahip. Hastalıkla ilgili en ufak şüpheniz mi var? Hastalığın belirtileri sizde var mı? Bu durumlarda doktora gitmeli ve gerekli kan testleri yaptırmalısınız.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here