Panik Atak Nedir Belirtileri Nelerdir ?

0
146
panik-atak-nedir-belirtileri-nelerdir

Panik Atak Nedir Belirtileri Nelerdir ?| Panik atak hastalığı korku, kaygı, endişe gibi duygulardan oluşan, aniden daralma ve kişinin kendisini büyük sıkıntı içinde hissetme durumudur. Bu hastalık bazı travmalar neticesinde psikolojik olarak gelişebilir. Hasta kişi olayı abartılı şekilde yaşar. Sanki o an ölecekmiş gibi veya başka ölümcül bir hastalığa yakalanacağını düşünebilir. Bu ataklar bir kaç dakika içerisinde en şiddetli hale geliyor. Kişi aniden panikleyerek doktora gidebilir. O anda bayılabilir ve daha kötü olaylar olacağını sanır. Bir süre sonra bu atak etkisini kaybeder. Yalnız kalma korkuları oldukları için bir bebek dahi yanlarında olsa kendilerini güvende hissederler.

Panik Atak Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Daha çok nedensiz yere ortaya çıkan bir hastalık olan panik atak rahatsızlığının, beyindeki bazı kimyasal maddelerden veya beynin yan bölgesinin işlevini kaybetmesi neticesinde meydana geldiği düşünülüyor. Bu hastalık tek başına olabileceği gibi altında yatan başka rahatsızlıklarda olabiliyor. Çoğunlukla yoğun ve stresli bir hayat geçirenlerde panik atak hastalığı görülebilir. Bu hastalığın diğer tetikleyicileri ise kalp hastalıkları, epilepsi (sara), kafeinli gıdalar, vitamin ve mineral eksikliği, aşırı adrenalin salgılanması, kansızlık, tiroid bezindeki problemler, depresyon, travma, sinirsel rahatsızlıklar, alkol, uyuşturucu ve yan etkisi olan bazı ilaçların kullanmasıdır. Uyuşturucu ve uyarıcı maddelere olan yoksunluktan dolayı bu maddeler aniden kesildiğinde kişide panik oluşabilir. Bunun dışında bazı genetik faktörler ve bayanlarda bu hastalığın görülme riski daha fazladır. Küçüklüğünden beri baskı, azarlama ve zulüm görmüş bireylerde yetişkinlik dönemlerinde panik atak geçirebilirler. Bu durum psikolojik travmadan dolayı gelişebilir. Trafik kazası, savaşlar, depremler ve yangınlar da panik atağı tetikleyebilir.

Panik Atak Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalığın 13 tane belirtisi bulunuyor. Eğer bu maddelerden en az dördü kişide bulunuyor ise bu kişinin panik atak hastası olma ihtimali yüksektir. Terleme, çarpıntı, yüksek kalp atışları, nefes darlığı, bayılma hissi, geğirme, mide sancısı, boğulma korkusu, oksijenin yetersiz olduğunu düşünüp daha derin nefes almak, göğüs ağrısı ve sıkışması, algıda güçlük çekmek, tahammülsüzlük, ölüm korkusu, vücudun çeşitli yerlerinde karıncalanma ve uyuşma, kendisine ve başkasına zarar vereceğini düşünerek çıldırma hissi olabilir.

Panik Atak Rahatsızlığından Korunma Yolları Nelerdir?

Bu hastalığı olan kişilerin o esnada uygun bir yere oturması ve rahatça uzanmaları gerekiyor. Daha sonra kendi kendisine düşünüp bu durumun geçici bir ataktan ibaret olduğunu, korkunun yersiz bir durum olduğu söylemeli ve atağın geçmesini beklemelidir. Atak esnasında sizi heyecanlandıracak ve üzecek kavgalardan uzak durmanız gereklidir. Atak esnasında derin nefes alınması iyi değildir. Çünkü bu durum atağı daha çok tetikleyebilir.

Panik Atak Rahatsızlığının Tedavisi Nedir?

Hastanede yapılan testler ve muayeneler sonucu kalp, damar veya solunum hastalığının olup olmadığına bakılır. Tabi bu hastalıkların bulunmaması kişide panik atak olmayacağı anlamına gelmiyor. Bu hastalık bir kaç belirtiyle birlikte görülebilir. Tedavinin asıl amacı panik atağın ortadan kalkmasının sağlanmasıdır. Bu hastalık çoğunlukla psikolojik olduğu için iyi bir profesyonel yardım almak daha yararlı olabilir. Tedavide bazı antidepresan ilaçlar yazılabilir. Ayrıca gevşetici ve yatıştırıcılar da önerilebilir. Doktorun verdiği ilaçları zamanında ve düzenli kullanmak hastalığın iyileşme sürecini hızlandırır. Elbette ilaç kullanım süresi hastalığın şiddetine ve yeniden tekrarlama ihtimaline göre değişebilir.

Panik Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Bu hastalık uygun tedavi ile zamanla aşılabilir. Ancak bu hastalığı olan kişilerin mutlaka korkularını yenmek için profesyonel bir destek almaları şarttır. Peki bu hastalığı nasıl yenebilirsiniz? Bunun için yapmanız gerekenler nelerdir? Panik atağı nasıl aşabileceğinizi merak ediyor musunuz? Uzak durmanız gerekenler nelerdir? Atak sırasında yapmanız gerekenler nelerdir? Panik atak hastaları olan kişilerin mümkün olduğu kadar kapalı alanlara tek başına gitmemeleri gerekiyor. Eğer imkan var ise daha gürültüsüz ve sakin kentlerde yaşanmalıdır. Alkol, sigara ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklardan terk edilmelidir. Korku ve gerilimli filmlerden, yayınlardan ve kitaplardan uzak durulmalıdır. Mutlaka bu konuda uzman bir hekime başvurarak hastalık tedavi edilmelidir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here