Ozon İncelmesi Nedir ?

0
141

Ozon İncelmesi Nedir ?| Ozon denildiğinde her kişiye dünyanın etrafını kaplayan ozon tabakası akla gelmektedir. Ancak ilk defa 1960 tarihinde laboratuarda J.L. Soret tarafından elde edildi. Bundan sonrasında da ozon tabakası belirtilmiştir. Ozonun yapısı da 3 oksijen atomundan oluşturmakta, renksiz, ağır kokulu bir gazdır. Bunun yanında gökyüzünün güneş ışınları ile birlikte mavi görümesini sağlayan gazdır. Ozon tabakası atmosfer tabakalrında en fazla strotosfer ve troposfer de bulunmaktadır. Yani yerden yaklaşık 10 – 15 km yüksekte bulunan bir gazdır.

Ozon İncelmesi Nedir ?

Ozon tabakası görevleri

Dünyayı tamamen saran ve koruyucu bir etki yaratmaktadır. Güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınlarının dünyaya ulaşmasını engellemekle görevlidir. Sıcaklığın düzenlenmesi, ısının düzgün seiyelerde oluşmasında yardımcıdır. Bu sayede iklimlerin düzenleyici yapısını oluşturmaktadır.

Ozon tabakasının incelmesini sağlayan maddeler;

  • ( HCFC ) Hidrokloroflorokarbon
  • ( CFC ) Kloroflorokarbon
  • ( HBFC ) Hidrobromoflorokarbon
  • Metilkloroform
  • Metilbromür
  • Halon
  • Karbontetraklorid

Ozon tabakasının insanlar, hayvanlar ve bitkiler üzerindeki etkileri

Ozon tabakasının tahrip olmasının artması ile insanlar üzerinde UV ışınlarının etkisi artış göstermiştir ve deri kanserinin çok fazla güneş ışığı altında kalması ile artmıştır. Aynı şekilde gözlerinde güneş ışığı ile çok fazla maruz kalması ile katarakt oluşumu artış göstermiştir. Bitkiler üzerinde de stomaların açılması ile ozon girişi fazla olmaktadır. Bu nedenle de meyve ve bitkinin çiçek vermesi de azalma göstermektedir. Bunun yanında suyunda ozon seviyesi artınca bitkilere de etki göstermektedir.

Ozon tabakasının zarar görmesi ile hayvanlar üzerinde de özellikle deniz yaşamındaki hayvanlar üzerinde daha çok etkisi görülmektedir. Deniz kestanesi, karides, balık lavrası, yengeç, deniz bitkileri için çok zararlıdır. Bunun yanında fitoplankton bitkileri denizde ki tek hücreli bitkilerdir ve bunlar dünyanın yüzde 80 oranında karbondioksit deposunu sağlarlar. Ozon tabakası ile bunlarda zarar görür ve sonucunda yok olmaları artmaya başlar. Bunun sonucunda sera etkisi meydana gelmiştir ve küresel ısınma ve değişimi meydana gelmeye başlamıştır.

Hava kirliliğine de etkisi ile tüm bu canlılara zararlı bir hale getirmektedir. UV ışınlarının girişinin fazla oluşu ile kimyasal etkileşim fazlalaşarak hava kirliliği meydana gelir. Bu nedenle de insanların, hayvanların ve bitkilerin gördükleri zararlar artış göstermektedir.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here