Osteoporoz Nedir Tanı ve Tedavisi ?

0
52
osteoporoz-nedir-tani-ve-tedavisi

Osteoporoz Nedir Tanı ve Tedavisi ?| Halk arasında kemik erimesi olarak da bilinen osteoporoz hastalığı, oldukça sık görülen kemik hastalıklarından biridir. Kemiklerdeki birim hacimlerinin, mineral yoğunlu bakımından zayıf düşmesi sonucu kolay kırılır bir yapıya bürünmeleri ile bu hastalığın ortaya çıktığı görülür. Bu hastalık, vücuttaki tüm kemikleri etkisi altına alsa da en çok kalça, bilek kemikleri ve omurları etkiler. Daha çok 45 yaş üzeri kişilerde ortaya çıkan Osteoporoz, erkeklere nazaran kadınlarda daha sık görülür.

Osteoporoz Hastalığı Nedir?

Osteoporoz, kelime anlamı olarak gözenekli kemik manası taşır. Kemik yoğunluğunun azalması ile kemiklerin daha kırılgan bir hale gelmeleri bu hastalığın tanımı için yeterlidir. Osteoporozda, zayıf kemik kristallerinin oluşması ve kemiklerin incelmesi ile birlikte, kemik kırığı riskleri artar. Osteoporozlu insanların, herhangi bir nedenle yere düşmeleri halinde, kemiklerinin kırılma riskleri daha yüksektir. Kırıklar en çok kalça ve bilek kısımlarına görülür.

Osteoporoz Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Osteoporoz hastalığının oluşmasına neden olan etkenler birçok faktöre bağlıdır. Özellikle, küçük kemik yapısına sahip olan kişilerin bu hastalığına yakalanma riskleri yüksektir. Osteoporoz genetik etkilere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Ailede, bu hastalığı geçirmiş kimseler varlığı, sonraki nesillerde de bu hastalığın nüksetmesini sağlayabilir. Bunların dışında, cinsiyet hormonların azlığı, çocuk diyabeti, uzun süre yatakta yatma, böbrek yetmezliği, aşırı alkol kullanımı, hareketsiz yaşam, kalıtsal hastalıklar, kalsiyum eksikliği, bazı kanser ilaçları ve tiroid hormon fazlalığı, osteoporoz hastalığının temel nedenlerini oluşturur.

Osteoporoz Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Osteoporoz hastalığının birçok belirtisi vardır. Bunlardan en bilinenleri; Sırt ağrısı, bel ve boyun ağrısı, boy kısalması, öne eğik ve kambur vücut yapısı, omurga, kalça ve el bileği kemiklerinde kırıklar, kemiklerde hassasiyet, vücutta şekil bozuklukları, ağrı ve sızılardan dolayı hareketsizlik olarak sıralanabilir.

Osteoporoz Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Osteoporoz hastalığından korunmak, çocukluk yıllarından başlayıp ömür boyu devam eder. Bu korunma, yeterli miktarda kalsiyum alımı, kadınlarda östrojen hormonu, erkeklerde ise yeterli düzeyde testosteron hormon seviyelerinin sağlanması, düzenli egzersiz yapma, güçlü kemiklerin oluşturulması bu hastalığına karşı korunma sağlar. Kısaca, düzenli olarak fiziksel aktivitelerde bulunmak, bol bol yürüyüş yapmak ve dengeli beslenmek kemik kuvvetini artıran yöntemlerdir.

Osteoporoz Hastalığının Tedavisi Nedir?

Özellikle ilaç tedavileri ile osteoporoz hastalığının ilerlemesi ya da kemik kırılmalarının risklerinin minimize edilmesi sağlanabilir. Yeterli miktarda kalsiyum alınması, yeterli miktarda D vitamini alınması, sigara kullanımının bırakılması, egzersiz yapılması ve alkol kullanımının sonlandırılması osteoporoz hastalığı için birer tedavi yöntemleridir. İlaç tedavileri olarak bifosfonat grubunda yer alan ilaçların kullanımı önerilir. Ayrıca hormon içeren ilaçların da kullanılması gerekir.

Osteoporoz Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Osteoporoz ciddi bir sağlık problemidir. Bu nedenle, bu hastalığı olan kişilerin hayatlarını bu hastalığına yönelik şekillendirmeleri gerekir. Hastaların, özellikle kendilerine uygun ortamlarda bulunmamaları, olası kırıkların oluşmasını önler. Ayrıca beslenme düzeninin de bu hastalığın göz önüne alınarak sağlanması gerekir. Özellikle D vitami takviye ilaçlar ile kalsiyum bakımından zengin besinleri tüketmek büyük oranda fayda sağlar. Osteoporoz hastalarının düzenli olarak egzersiz yapmaları önerilir.

Sonuç ve Okura Sorular

Özellikle 50 yaş üstü kişilerde daha sık görüldüğü kabul edilse de, genetik özelliklere ve kişilerin kemik yapılarına göre daha erken yaşlarda da görülebilen Osteoporoz, yaşam kalitesini büyük oranda düşürür. Bu nedenle, bu hastalığının bir gün mutlaka karşılaşılabilecek bir hastalık olarak görülüp, buna yönelik aktivitelerde bulunmak faydalı olacaktır.

  • Osteoporoz hastası olmamak için yaptığınız düzenli aktiviteleriniz var mı?
  • Osteoporoz hastalığına yönelik bir doktor kontrolünden geçtiniz mi?
  • Osteoporoz hastalığının sizde olan belirtileri nelerdir?
  • Osteoporoz hastalığındaki tedavi süreciniz nasıldı?
  • Osteoporoz hastalığında, kemiklerinizi korumak adına aldığınız önlemler nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here