Okaliptüs Yağı Ve Saç Bakımı

0
113

Okaliptüs Yağı Ve Saç Bakımı| Haziran temmuz aylarında mor çiçekler açan güzel bir görünüme sahip okaliptüs birçok türü bulunan nadiren çalı cinsleri de bulunan bir ağaç türüdür. Ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgelerinde görülür. Kışın ise yaprakları kurutularak farklı amaçlarda kullanılır. Bin bir faydası ve farklı kullanım alanlarıyla hayatımıza girmiştir. İçinde tanen, reçine, acı madde, ökaliptol denilen uçucu yağ ve flavon glikozitleri taşır. Yüksek oranda eterik yağ içerir. En önemlisi okaliptüs yapraklarından su buharı yoluyla okaliptüs yağı elde edilir. Tabi saç bakımı dışında da kullanılır. Fakat biz saç için faydalarından bahsedelim.

Özellikle Okaliptüs Yağı Ve Saç Bakımı yapmak saç derisinde kan dolaşımını artırarak saç köklerinin fazla oksijen almasını sağlar. Ayrıca saç derisinde görülen döküntü ve mantar rahatsızlığı tedavisinde de etkilidir. Örneğin evinizde hazırladığımız saç bakım maskelerinin içine bir miktar zeytinyağı eşliğinde okaliptüs yağı da eklerseniz saçlarınız daha parlak ve daha sağlıklı bir görünüme ulaşacaktır.

Okaliptüs Yağı Ve Saç Bakımı

Badem yağı ve zeytinyağının da saça bakımında etkili olduğu düşünülürse okaliptüs yağını kullanmadan önce bu yağlardan faydalanarak saç derinize uygularsanız hem okaliptüs yağını bir tık inceltmiş hem de saçınıza uygulamada kolaylık sağlarsınız. Direk olarak kullanılan okaliptüs yağı saç derinize yanma ve hassaslaşma hissi verir. Diğer yağlarla karışım yaptıktan sonra dairesel hareketlerle masaj yaparak saç derinize uygulayınız. Ayrıca 10-15 damla zeytinyağına 4-5 damla okaliptüs yağı damlatıp kullandığınız şampuana ekleyerek de kullanabilirsiniz.

Saç bakım maskesi hazırlamak için; 2-3 yemek kaşığı zeytinyağını 4-5 damla okaliptus yağı ve biraz da balla homojen bir karışım elde edip kullanabilirsiniz. Sonrasında saçlarınızı bir havlu yardımıyla sarıp iki saat kadar bekleyin sonrasında ise kullandığınız şampuanınız ile yağ kalmayacak şekilde yıkayın. Yağın tamamen arındığından emin olun kaşıntı ve rahatsızlık vermemesi açısından dikkat etmelisiniz. Bu doğal saç maskesi doğal nemlendirme özelliği sayesinde güneşten yıpranmış, boyadan yorgun düşmüş, deniz tuzundan eziyet görmüş saçlarınıza, saç dökülmesine, saç diplerinde beliren yaralara ve can sıkıcı kepeklere eşsiz benzersiz bir bakım uygulamış olacaksınız.

Doğa şifa ve tedavi veren binlerce bitkiyle dolu okaliptüs bunlardan sadece bir tanesi. Doğal yöntemler kullanılan ve rengarenk şişeleriyle bize sunulan kimyasallardan çok daha cazip olmalı sağlıklı saçlar için okaliptüs ile saç bakımı yapmaktan çekinmeyin.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here