Neden Yağmur Bulutları Koyu Renktedir ?

1
54
neden-yagmur-bulutlari-koyu-renktedir

Neden Yağmur Bulutları Koyu Renktedir ?| Bulutlar, yükselen su kütlelerinin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Normal hallerde bulutlar o kadar ince yapıdadır ki tüm ışığı geçirebilir nitelikte olmaktadır. Fakat sıcak hava yükselerek soğuk hava ile temas eder ve bu sayede bulutlar oluşur. Bulutla genel olarak su damlalarından ya da buz kristallerinden oluşmaktadır. Yağmur bulutlarında su kristali ve su damlası daha fazla olduğu için bulutun katmanları da artış göstermektedir.

Normal halde ince bir katman halinde bulunan bulutlar yağmur yağmadan önce bir araya gelerek kalınlaşır ve yoğun bir şekilde su damlalarının oluşması sağlanır. Yağmur bulutlarının, koru renkte olma sebebi bulutların su damlalarından dolayı daha fazla olması ve daha yoğun şekilde toplanmasıdır. Katman olarak yoğun şekilde bulunan bulutlar ışığı da daha az şekilde geçireceği için renk açısından gri bir renge kavuşur.

Yağmur Bulutları Nasıl Oluşur?

Yağmur, iki farklı şekilde oluşmaktadır. Genel olarak bunlar, yoğunlaşma durumu ve buharlaşma durumudur. En fazla yağmur bulutunu oluşturan durum ise buharlaşma durumudur. Sıcak hava yükselerek soğuk hava ile temas eder bu temas sırasında oluşan buhar ve su kütlesi havadaki toz parçacıkları ile bir araya gelerek yağmur bulutlarını oluşturur. Bu yağmur bulutları her zaman yağmur oluşumuna imkan vermez. Çünkü yağmur yağması için belli yoğunluktaki yağmur bulutlarının bir araya gelmesi beklenir. Yağmur için elverişli bulut yoğunluğu ve katmanı oluşmazsa, yağmur yağması beklenemez.

Yağmur Yağması İçin Gereken Durumlar

Yağmur yağması için havada yeterli miktarda su kütlesinin oluşması gerekmektedir. Bu su kütleleri iki farklı şekilde meydana gelir.

  1. Çarpışma: Bulutlara bulunan su kütleleri yan yana gelerek, bir çarpışma etkisi gösterir ve su kütlelerinin daha yoğun şekilde oluşmasını sağlar. Yeterli miktarda su kütlesi çarpışması sonucu yağmur oluşumu görülür.
  2. Kristalleşme: Hava sıcaklığı bir anda düşerek, su kütlesinin kristalleşmesini sağlar. Su kristalleri, yeryüzüne inerken sıcak hava ile temas ederek, erime özelliği sayesinde tekrar su olarak yüzeye ulaşır. Kısacası, donan su kütleleri, sıcak havanın etkisi ile yeryüzüne yağmur olarak düşmektedir. İki farklı oluşum sayesinde yağmur etkisi görülür, bu etkiler mevsimsel özelliklere göre de farklılık gösterebilir.

 


1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here