Neden Kalıcı Dişlerden Önce Süt Dişleri Çıkar ?

0
1045

Neden Kalıcı Dişlerden Önce Süt Dişleri Çıkar ?| Neden Kalıcı Dişlerden Önce Süt Dişleri Çıkar ?; İnsanların hayatları boyunca iki kez dişleri çıkmaktadır. Bunlar; çocukluk çağında bir başlangıç olarak gelen süt dişleri ve sonra bir problem olmadan ya da iyi bir bakım ile bir daha gitmemek üzere gelen kalıcı dişlerdir. Süt dişleri, çocukların doğru çiğneme yapabilmesine izin vererek iyi bir beslenme sağlamak için çok önemlidir. Ayrıca, konuşma gelişimine de katılır ve kalıcı dişlere yer açarak yardımcı olur ve yerine yönlendirir. Çocuklar, süt dişlerini çene yapılarının olgunluğa ulaştığı 6 ila 7 yaş arasında kaybetmeye başlarlar.

Kalıcı dişlerden önce süt dişlerinin gelmesinin nedeni, çocukların çene yapılarının kalıcı dişleri barındıramayacak kadar küçük ve dar olmasıdır. Zamanı geldiğinde bebeklerin diş kökü erimeye başlar, dişin gevşemesine ve sallanmasına neden olur. Alttan gelen kalıcı diş, süt dişini ileri doğru iter ve sonunda süt dişi düşer. Bununla birlikte, çocuk büyürken çene ve çene kasları da olgunlaşarak kalıcı dişleri desteklemek için gereken boyut ve kuvvete ulaşana kadar büyür. Bu durum, kalıcı diş gelişimi için ilk aşamayı belirler. Sonraki aşama ise, 15 veya 16 yıl boyunca devam edecektir.

Neden Kalıcı Dişlerden Önce Süt Dişleri Çıkar ?

Süt Dişlerinin Görevi Nedir?

Süt dişleri, kalıcı dişlerin büyümesi için yer sağlama sorumluluğunu taşır ve çenedeki doğru konuma yönlendirir. Süt dişi düştükten sonra kalıcı bir diş yerini alacak ve çocuğun damağını itmeye başlayacak. Bu işlem genellikle 6 ile 7 yaşları arasında başlar. Altta bulunan iki ön diş, ilk düşen dişlerdir. Köpek dişleri ve azı dişlerinin yenilenmesi 10-13 yaşına gelinceye kadar gecikebilir çünkü çıkması en zor olan dişler onlardır. İnsanlarda diş yapısı, ön dişler, köpek dişleri ve azı dişlerinden oluşur. Süt dişleri toplam 20 adet olmalıdır. Kalıcı dişler geldikçe çene genişleyerek sırasıyla 32 dişe tamamlanacaktır.

Diş ve diş kökü oluşumu veya patlaması uzun bir süreçtir. Bu esnada, dişlerin kök oluşumu tamamlanmadığı için dış kuvvetler bir dişin normal konumlanmasını bozabilir. Parmak emme alışkanlıkları ve dudak ısırma, şekil bozukluklarına neden olabilir. Bu problem devam ederse, çocukların dişlerine erkenden tel takılması en iyi çözüm olmaktadır. Geç kalındığında, dişlerin kapanmaması gibi istenmeyen durumlar söz konusu olabilmektedir.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here