Neden Flaşlı Fotoğraflarda Gözler Kırmızı Çıkar ?

0
58

Neden Flaşlı Fotoğraflarda Gözler Kırmızı Çıkar ?| Günümüz teknolojilerinin en çok tercih edilenlerden birisi fotoğraf çektirmek. Fotoğraf çekildiğinde özellikle gece zamanında flaşın yardımıyla gerçekleştiğinde gözlerde bir kırmızılık görülür. Kırmızılığın sebebi ise gözün yapısında aramak gerekir.

Neden Flaşlı Fotoğraflarda Gözler Kırmızı Çıkar ?

Göz Yapısı

Göz organı üç tabakadan meydana gelmektedir. Bu tabakalardan en dış kısımda bulunanı, gözü çeşitli mikrop, mikroorganizma vb. organizmalardan korumaya yarar. Orta kısımda bulunan tabakada ise damarlar mevcuttur. Bu tabakada kan damarları vardır. Damar tabakası da denir. Damarların fonksiyonu göz bebeğini büyütüp, küçültmektir. Işığın az olduğu ortamda ışığı yakalamak için göz bebeğini büyültür, ışığın çok olduğu ortamda küçültüp ışığı daha az algılamasını sağlar. En son tabakanın ismi ise ağ tabakasıdır. Bu tabaka içerisinde retinayı bulundurur. Tabakanın içinde retinanın yanı sıra ışığa duyarlı kılcal damarlar da mevcuttur. Bazı hayvanların gözlerine ışık tutulduğunda parlar. Bunun sebebi ağ tabakanın yanı sıra yansıtıcı bir tabakada bulunmaktadır. Gözlerine fazla ışık gelirse bunu yansıtırlar. Böyle bir tabaka insanlarda bulunmamaktadır.

Neden Kırmızı Çıkar?

Yukarıda da bahsedildiği gibi kırmızı renk çıkmasının sebebini gözün yapısında bulunabilir. Işığa göre tepki veren göz bebekleri, yani onları büyütüp, küçültebilen damar tabakaları fotoğraf makinesinden çıkan ışığa tepki gösteremez. Çünkü bu ışığın damar tabaka için çok fazla olmasından kaynaklanır. Damar tabaka, gelen fazla ışığa göre göz bebeğini ayarlama kısmında yavaş olduğu için ışıklar retina kısmına gider. Retinanın içinde bulunan kılcal damarlar ortaya çıkar. Çıkan bu damarlar sonucunda gözde kırmızılık meydana gelmektedir. Fotoğraf çekildiğinde, flaşla çekildiğinde gözlerin kırmızı çıkmalarının sebebi gelen ışığın fazla olmasıyla damar tabakanın yavaş kalması sonucu ışıkların retinaya gidip oradaki kılcal damarları ortaya çıkarması ile sonuçlanır.

Çözümler

Üreticiler bu sorunu fark ettikleri için çözümler geliştirmeye başladılar. Teknolojinin inanılmaz büyümesi ve gelişmesi sonucunda çözümlerde hemen ardı ardına gelmekte. Piyasalara yeni giren makinelerde özelliklerden bir tanesi 1. flaş patlayıp, göz uyarılıyor. Bu süre zarfında damar tabakanın yavaşlığı göz önüne alındığı için göz bebeğinin küçülmesi bekleniyor. Göz bebeği küçüldüğü anda 2. flaş patlayıp fotoğraf çekilmiş oluyor. Böylece bu sorunlar da çözüm sağlanıyor.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here