Neden Ağlarız ?

0
81
neden-aglariz

Neden Ağlarız ?| Vücudumuz muhteşem şekilde işleyen bir makinedir ve bu muazzam yapıda yer alan her organ, her bir hücre, bedensel sağlığımızı korumak için çeşitli faydalara ve işlevlere sahiptir. Gözyaşlarının işlevi ve yararları hakkında araştırma yapan bilim adamı sayısı oldukça az sayıda olsa da, bu duygusal ifade biçiminin aslında pek çok faydası olduğu ortaya çıkarılmıştır. Gözyaşları yapısal olarak su ve tuzdan meydana gelir. Bu yapı gözlerimizin nemli kalmasını sağlar ve dış etkenlerden, mikrobik organizmalardan gözlerimizi korur. Göze yabancı bir cisim girdiği takdirde gözlerimizin sulanması, aslında gözyaşlarının enfeksiyon riskini vücuttan uzaklaştırmak için uyguladığı bir savunma çabasıdır.

Gözyaşlarının Farklı Çeşitleri Var Mıdır?

Temelde gözlerimizi zararlı dış etkilere karşı koruma görevini üstlenen gözyaşlarının, bazı durumlarda neden aktığı halen bilimsel olarak açıklanabilmiş değildir. Ağlamak üzerine farklı tezler ortaya atılsa da, şu ana dek bilindiği kadarıyla duygusal sebeplerle ağlayan tek canlı; insandır. Ağlamak bir tür terapi niteliği taşıyıp, vücudu ve zihni rahatlatmaktadır.

Doğum anıyla birlikte başlayan ağlama içgüdüsü, kendimizi ifade edemediğimiz bebeklik dönemlerinde bir sıkıntımız ya da rahatsızlığımız olduğunu ebeveynlerimize anlatmanın tek yoludur. Bu dönemde cinsiyet ayrımı olmaksızın tüm bebekler ağlarken, yetişkinlik çağlarına gelindiğinde kadınların daha fazla ağladığı ve genelde gözyaşlarını göstermekten çekinmedikleri bilinmektedir. Erkekler çok daha az ağlamakta ve çeşitli nedenlerle gözyaşlarını diğer insanlara göstermekten kaçınmaktadırlar. Bu durumda toplumsal bir takım tabular kadar, testesteron denilen erkeklik hormonunun da önemli etkisi olduğu savunulmaktadır. Cinsiyet bakımından ağlama miktarı değişse de, üzüntü, sevinç, heyecan, acı gibi durumlarda dökülen gözyaşları genel olarak; “duygusal gözyaşları” olarak adlandırılır.

Göze kaçan bir cisim nedeniyle ya da soğan doğradığımız esnada gözlerimizin yaşarması durumu ise, gözyaşlarının yabancı cisimlere karşı savunması olan; “refleks gözyaşları” adıyla bilinmektedir. Gün içinde gözlerin daima nemli kalmasını, dış etkenlere karşı korunmasını sağlayan gözyaşları ise; “temel gözyaşları” olarak adlandırılır. Tüm bunların dışında, herhangi bir psikolojik rahatsızlığın belirtisi olabilecek; “nörolojik ya da patolojik gözyaşları” bulunmaktadır. Genelde sebepsiz yere başlayan ve uzun sürebilen, ani duygu değişimlerine yol açan bu tarz gözyaşları altta yatan bir rahatsızlığın habercisi olabileceği için uzman desteği alınmasında fayda vardır.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here