Müzik Aleti Çalmanın Beyin Gelişimini Olumlu Yönde Etkilediği Doğru Mu ?

0
142
muzik-aleti-calmanin-beyin-gelisimini-olumlu-yonde-etkiledigi-dogru-mu

Müzik Aleti Çalmanın Beyin Gelişimini Olumlu Yönde Etkilediği Doğru Mu ?| Müzik yaşamın ritimli ilacı olarak adlandırılabilir. Bireyin çevresinde gördüğü hemen herkes müzik dinlerler. Birkaç istisna ve işitme problemi olmayanlar dışında. Müzik insanın duygularını açığa çıkarmada oldukça önemli bir dal. Bazen insanın içinde oluşturduğu hüzün duygusunu anlatmak, bazen coşku ve sevinci haykırmak yada daha tanımlanabilen veya tanımlanamamış birçok duyguyu aktarmak amacıyla insanlara iyi geliyor. Müzik aleti çalan insanlarda bu rahatlama yada mutluluk oluyor mu?

Müziğin Beyin Gelişimlerine Etkileri

Müzik enstrümanlarının beynin gelişimine etkileri birçok uzman ve araştırmacı tarafından olumlu olarak aktarılıyor. Vermont College of Medicine Üniversitesi Çocuk Psikiyatrisi bölümünün araştırmacıları müzik eğitiminin çocuklardaki etkisini araştırmışlar. Psikiyatri Profesörü James Hudziak, doktora unvanı sahibi Matthew Albaugh, araştırma asistanlarının içerisinde bulunmuş olduğu araştırma beyin gelişimi ile müzik aleti çalma arasındaki ilişki ve etkileşimi inceleyen en büyük araştırma olarak gösteriliyor.

Araştırma Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry içeriğinde yayınlandı. Araştırmanın içeriğinde; çocukluk döneminde beyin korteksinde kalınlığının değiştiği tespit edilmiştir. MRI metodu kullanılarak kortikal kalınlık yada incelme durumlarında beyin sağlıklı olması halinde bile depresyon, saldırganlık ve dikkat dağınıklığı gibi problemlere sebebiyet verildiği görülmüştür. Araştırmada bu problemlerin müzik eğitimiyle giderilebileceği incelendi. Müzik aleti çalındığında beyinde motor bölümlerinde çeşitli değişkenlikler görülüyor. Müzik aleti çalındığı zaman vücutta hareket kontrolü ile koordinasyonunu sağlıyor. Müzik aleti çalındığı zaman beyinde davranış düzenleyen alanların etkilendiği gözlemlenmiş. Enstrüman çalındığı zaman kortekste bulunan “Çalışma hafızası, planlama, yürütme görevi, dikkat kontrolü” vb. görevleri sorumluluğunu elinde bulunduran bölümün kalınlığını etkiliyor. Çocuklardaki müzik alt yapısı iyiyse duygusal, önleyici kontrol gibi durumları ilerleten beyin bölgelerinin kortikal kalınlıkları etkiliyor.

Kısacası müzik eğitimi alan ve müzisyen olan insanların beyinlerinin diğer insanlardan daha farklı olduğu gözlemlenmiş. Beyinde bulunan, görsel ve işitsel algı, hafıza, kas kontrolü, bilişsel etkinlikler, otokontrol gibi önemli faktörleri içerisinde barındıran gri bölgenin hacminin müzik eğitimi almış kişilerde, bu eğitimi almamış bireylerden daha fazla görüldüğü ortaya çıkmıştır. Müzik aleti çalmak ise insanlara fayda ve olumluluk getiren bir aktiviteler bütünüdür.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here