Miyopluk Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

0
14
miyopluk-hastaliginin-nedenleri-nelerdir

Miyopluk Hastalığının Nedenleri Nelerdir?| Miyopluk Hastalığının Nedenleri Nelerdir?; Miyopluk gözün arka tarafında bazı ışınları kıramamasından dolayı ortaya çıkan görme bozukluğuna verilen isimdir. Bu bireylerde yetersiz kırılma sonucunda uzak bölgeleri görememe sorunu ortaya çıkıyor. Hastalığın hem doğal hem de yapay olmak üzere farklı tedavi yöntemleri mevcut. Dünya çapında miyopluk oldukça yaygın bir hastalık olmakla birlikte kimi zamanlar astigmatla birlikte ortaya çıktığı da biliniyor. Ayrıca hastalık doğumla birlikte başlayıp kişinin ölümüne kadar artış göstermektedir. Bu dönemlerde erken tespit edilirse hastalığın önüne geçilebilmekte. Peki, siz miyop hastalığına ne zaman tespit ettiniz?

Miyopluk Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Miyop hastalığının nedenleri genel olarak kalıtsaldır. Özellikle gen aktarımı sonucunda miyopluk ortaya çıkar. Göz küresinin normalden uzun olması, korneanın görevini yerine getirememesi veya göz bebeğinin işlevini yerine getirememesi sonucunda miyopluk ortaya çıkabiliyor. Ayrıca göz küresinin uzunluğu göz kıvrımından daha uzun olursa da miyopluk sorunu ortaya çıkabilmektedir. Ailesinde miyop hastalığı bulunan bireyler de görülme ihtimali de daha fazladır. Ayrıca bireyde göz kısma, çok fazla kırpma gözleniyorsa bunlarda miyobun göstergeleri arasında yer alıyor. Peki ya sizin aileniz de kaç kişi miyop?

Miyopluğun nedenleri nelerdir?

Miyopluk durumu kişinin uzağı görememesinden kaynaklanan bir durumdur. Birey çocukluk çağlarında bu sorunu fark edebilir. Özellikle sınıf ortamında yaşanan birtakım görme problemleri bu hastalığın tespitinde önemli rol oynamakta. Birey çocukluk döneminde görme problemini fark etmediği takdirde hastalık gelişmeye devam eder ve ergenlik çağında daha belirgin bir hal alır. Bu seviyede birey hastalığını fark eder ve doktor kontrolüne katılır. Bu işlem sonucunda kişinin göz numarası belirlenir ve göz, lens uygulamasına geçilir. Eğer birey reşit ise lazer tedavisi de uygulanabiliyor. Ayrıca hastalığın tespitinde göz kaşınması ve kanamaları da etkili olabilmekte. Eğer bu tür bir sorunla karşı karşıyaysanız en kısa sürede doktorunuza ziyaret ederek kontrol edilmelisiniz. Peki ya siz ne kadar sürede bir göz kontrolüne gidiyorsunuz?

Miyoplukdan Korunma Yolları Nelerdir?

Miyop hastalığı doğumunuzdan itibaren gelişim gösterdiği için korunma yolunuz bulunmamaktadır. Ama hastalığın gelişimini yavaşlatmak isterseniz birtakım önlemler alabilirsiniz. Gözünüze çok yoğun güneş ışını almamanız miyop hastalığını geliştiren nedenlerden birisi olarak kabul ediliyor. Özellikle yapılan deneyler bu sonucu ortaya çıkartmış durumda. Ayrıca bilgisayar, tablet ve cep telefonu gibi teknolojik ürünlerin yaydığı mavi ışınları da miyobunuzun ilerlemesine yol açtığı da bilinen bir gerçek. Ayrıca yurt dışında yapılan gen temizleme işlemi ile ilerleyen yıllarda miyopluk hastalığından tamamen kurtulabileceğiz. Yapay ışıklardan mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Yapay ışıkların ulaştırdığı ışınlar direk olarak retinanıza temas etmekte ve miyobunuzun seviyesini arttırmaktadır. Siz ışıkların göze olan zararı hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz?

Miyop tedavisi Nedir?

Miyop hastalığının tedavisi için gözlük kullanımı önerilir. Bu durumda küçük yaştaki bireylere kalın kenarlı ve konkav tarzında mercek verilir. Bu mercekler görüntüden gelen ışınları cama yayarak retinada net bir okunma işlemine olanak sağlar. Yetişkin bireyler isteğe bağlı olarak tercihlerini lensten yana yapabilirler. Ama lens tercih ederken gözün lense uyumu esas alınmalıdır. Aksi takdirde ilerleyen dönemlerde gözde kanama ve kaşınma problemi ortaya çıkabilir.

Aynı zamanda yetişkin bireyler istedikleri takdirde lazer tedavisi uygulayabilirler veya lenslerini retinaya yerleştirerek bu sorundan kalıcı olarak kurtulabilirler. Ayrıca miyopluk tedavisi için göz damlaları da tercih edilebilen bir seçenek. Ama bu damlaların beraberinde getirdiği yan etkiler yüzünden çok fazla tercih edilmemektedir. Peki ya siz hastalığınızın tedavisinde hangi yöntemleri tercih ediyorsunuz?


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here