Mide Yanmasından Korunmanın Yolları?

0
17
mide-yanmasindan-korunmanin-yollari

Mide Yanmasından Korunmanın Yolları?| Mide Yanmasından Korunmanın Yolları?; Mide yanması yediğiniz yiyeceklerden ve içtiğimiz içeceklerden dolayı midenizin asit üretmesidir. Farklı hastalıkların yan etkileri olarak görülebildiği gibi kendi başında bir rahatsızlık olarak gözlemlenir. Sorunun çözümü için ise altında yatan sebebi bulmak çok önemlidir. Mide hassas bir yapıya sahip olduğu için ve yemeden içmeden de yaşanmayacağı için mide yanması insanların hayatlarını oldukça zora sokan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Mide yanması mide ekşimesi ve reflü gibi rahatsızlıklar olarak da bilinmektedir. Mide yanması problemi aslında mide rahatsızlığı gibi gözükse de yemek borusunda daha çok tahrişe yol aşmaktadır. Çünkü mideyle yemek borusunu ayıran kasların görevlerini yerine getirememesi sonucu yediğimiz yiyeceklerin ve içeceklerin asitlerinin yemek borusuna doğru kaçmasına sebep olur. Bunun sonucunda ise hem ağızda acı bir tat meydana gelir hem de yemek borusunda önemli sorunlara yol açabilir.

Mide Yanması Nedenleri Nelerdir?

Mide insan hayatının devamını sağlaması için çok önemli bir organdır. Bu yüzden hassasiyet gösterdiği yiyecek ve içecek gruplarına karşı tedbirli olmalıyız. Sağlıklı ve düzenli beslenerek mide sorunlarını ortadan kaldırabiliriz. Mide yanması şikâyetinde stres, gıda alerjileri, enfeksiyonlar, dengesiz beslenmeler ve hamilelik gibi etkenler örnek gösterilebilir. Bu sorunların bazılarını evde yaptığımız ilaçlarla geçirebilsek de bazı rahatsızlıklar doktor kontrolünde olmalıdır. Kullanılan aşırı ilaçlar da mide rahatsızlıklarını tetikleyerek mide yanmasına sebep olmaktadır. Stres günümüz şartlarında kaçınılmaz bir gerçektir. Oysa tüm bedenimizi alt üst eden en önemli sorunlardandır. Bu yüzden stresten uzak durarak bile birçok rahatsızlığa çözüm bulmak mümkün olmaktadır. Hamilelik dönemi boyunca süren mide yanmaları anne adayları için sürdürdükleri bu yolculukta onlara çok sıkıntılar vermektedir. progesteron hormonunun fazla salgılanması midedeki kasların görevlerini yerine tam getirememelerine neden olur. Bu durumda doktorlar hamilelere kontrollü bir şekilde ilaç önerebilirler. Ayrıca bol su içmek de bu durumlarda tedavi amaçlı sayılabilir.

Mide Yanması Tedavisi Nedir?

Mide yanmasına sebep olan asıl şey tükettiğimiz gıdalar olduğu için öncelikle yeme alışkanlıkları düzeltilmelidir. Daha sonra geçmeyen rahatsızlıklarda ilaç tedavilerine başlanabilir. Mide yanması sorunu yaşayan bir insan baharatlı ve asitli yiyeceklerden uzak durmalıdır. Ağır yiyecekler sindirimin daha hızlı olduğu öğünlerde tüketilmelidir. Kızartmalar ve kafeinden ve fast food yiyeceklerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Uyku düzenine dikkat edilmelidir. Alkol ve sigara kullanımı gibi vücuda zarar veren ürünler kullanılmamalıdır. Ayrıca hepimizin yaptığı en büyük yanlışlardan biri yemek yedikten sonra uzanmak ve yatmaktır. İşte bu alışkanlıklarınızı değiştirerek yemek yedikten en az 2 saat sonra yatılmalıdır. Muz, kavun gibi lif içeriği fazla olan yiyecekler tüketilebilir.

Mide Yanmasından Korunmanın Yolları?

Çok aşırı olmamak şartı ile süt içilebilir. Papatya ve kekik gibi çaylar da midenin rahatlamayı sağlayacaktır. Ayrıca bal ve zencefili karıştırarak bir kaşık yemek de bu rahatsızlığı en aza indirgeyecektir. Tempolu olmayan yürüyüşler de önerilmektedir. Tabi bunlar daha hafif geçen şikâyetler için geçerlidir. Geçmeyen ve uzun süren mide yanmaları için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Mide yanması problemlerinde kişi kendini iyi tanımalıdır. Aşırı kilo alımından ve bir öğünde mideye fazla yemek yüklemekten kaçınılmalıdır. Az ve sık beslenerek mide rahatsızlıklarını hafifletebilirsiniz. Haşlama türü yenmeli ve gaz yapıcı sebzeler bu dönemlerde tüketilmemelidir.

Mide yanması yaşam kalitesini olumsuz etkilediği için sağlıklı bir yeme içme düzeni sağlamak çok önemlidir.

  • Peki, midenizi ne kadar tanıyorsunuz?
  • Siz de hamileliğiniz de böyle problemler yaşadınız mı?
  • Mide yanmasına karşı hangi yiyecekleri tüketmek gerekir? Mide yanması problemi ile baş etmek mümkün müdür?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here