Mide Ülseri Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

0
22
mide-ulseri-nedir-nasil-tedavi-edilir

Mide Ülseri Nedir Nasıl Tedavi Edilir? | Mide Ülseri Nedir Nasıl Tedavi Edilir? ; Midede oluşan ülsere, gastrik ülser denmektedir. Mide ülseri, midedeki asitlerin ve pepsin sıvılarının, mideye zarar vermesinden dolayı oluşan bir hastalığa verilen isimdir. Doku kaybının yanında midede yaraların da oluştuğu gözlemlenmektedir. Ülser hastalığı, erkeklerde kadınlara oranla üç kat daha fazla görülmektedir. Genellikle otuz ile elli yaş aralığındaki kişilerde görülmektedir.

Mide Ülserinin Nedenleri Nelerdir?

Mukozal defans sistemi, yani mide kendi görevlerini yerine getirirken kendisini aldığı korumaya verilen isimdir. Bu sistemli hareketler, hücrelerin yenilenmesini ve mide çalışırken asitten dolayı zarar görmesini engellemektedir. Son derece karmaşık olan bu vücut mekanizmalar, diğer organlar ile de uyum içerisinde çalışmaktadır. Midedeki koruyucu mekanizmalar ve midede sorun yaratan mekanizmalar arasındaki dengesizlik açığa çıktığında kişide mide rahatsızlıkları ortaya çıkar. Bu durum sadece bir mide problemi değil sindirim problemi olarak da karşılarına çıkar. Midede yaşanan bu dengesizlikler reflü, gastrit, peptik ülser olabileceği gibi, mide kanserine bile dönüşebilir.

Mide ülserinin ortaya çıkmasını sağlayan birkaç faktör vardır. Helicobakter pylori ismi verilen bir bakteri, alkol ve sigara da mide ülserinin en önemli etkenleridir. Bunlar dışında dengesiz beslenmek, gereğinden fazla tuz tüketmek, besinleri çok çiğnemeden yutmak, uzun süre vücudu aç bırakmak, mideyi ağzına kadar doldurmak, uyku problemleri, yorgunluk, hijyen yoksunu besinler yemek, ve genetik faktörler olarak sıralanabilir. İlerleyen yaşlarda görülen ülserin esas nedenlerinden biri de romatizmal ilaçlar ve ağrı kesicilerdir. Özellikle yoğun bakımda yatan hastalarda mide ülserleri çok çabuk gelişebilmektedir.

Mide Ülserinin Belirtileri Nelerdir?

Mide ülserinin belirtisi, karnın üstünde yanma biçiminde ağrılar olmasıdır. Genellikle öğünlerden sonra meydana gelir hatta gece hastayı uykusundan bile uyandırabilir derecede şiddetli olabilir. Mevsimsel olarak ağrıların sıklığı artabilir. Ülsere sahip hastalarda meydana gelen diğer belirtiler ise bulantılar, kusma, iştahta kayıp ve kilo vermedir.

Mide Ülserinden Korunma Yolları Nelerdir?

Mide ülseri için oldukça faydalı olan lahana, laktik asit salgıladığı için, mide astarını güçlendirmede yardımcı olabilmektedir. Sarımsak ise bilindiği gibi antibiyotik etkisi göstermektedir ve mide ülserlerinin tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Enfeksiyonları kontrol altında tutmakta yardımcı olur. Hindistan cevizi, meyan kökü, muz, bal ve zerdeçal da mide ülserini engellemek ve mideyi güçlendirmek için gerekli besinlerdir.

Mide Ülserinin Tedavisi Nedir?

Önceleri verilen ülser diyetlerinin günümüzde pek bir etkisi olmadığı görülmektedir. Baharatlı, acı gibi ürünlerin dokunmadığı hastalar yine o yiyecekleri yemeye devam edebilmektedir. Önceleri süt tedavisi veriliyordu fakat yatmadan önce içilecek bir bardak sütün bile ülseri tetikleyeceği düşünülememiştir. Ülseri olan kişiler eğer çok sigara içiyorsa sigarayı bırakmalıdır fakat midesini rahatsız etmeyen dokunmayan yiyeceklerin tüketimine devam edebilirler.

İlaç tedavisi bir başka çözüm yoludur. Mide asitlerinin azalmasını sağlayan ilaçlar sayesinde hastalar midelerinin yanmalarından kurtulmaktadırlar. Çoğu ülser hastası ilaç ile iyileşmekte, eski sağlıklı günlerine kavuşmaktadır. Fakat kanamalı ülser, daralma ya da tıkanma, delinme meydana gelen midede tıbbi müdahale gereklidir.

Heliobacter Pylori Nedir?

Hemen hemen bütün ülserlerin nedeni helicobacter mikrobunun varlığı ile meydana gelmektedir. Duedenal ülserlerde bu bakterinin varlığı neredeyse %100’dür. Bu bakterinin varlığı ülser yapmaktadır fakat tek başına varlığı bünyede ülser var anlamına gelmemektedir. Mide kanserine yol açan iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere iki türlü ülser vardır ve iyi huylu olanlar zaten bünyede var olan mide asitlerinden dolayı oluşan ülserlerdir, kötü huylu olan ülserler ise bünyedeki bir kanser varlığının habercisi olan, o kanserin ürettiği bir ülser türüdür.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here