Mide Tembelliği Nedir?

0
148
mide-tembelligi-nedir

Mide Tembelliği Nedir? | Mide Tembelliği Nedir? ; Sindirim sisteminin en hayati organı olan mide, karnın sol üst bölümünde bulunan ve besinlerin sindirilmesi için parçalanarak hazırlandığı yerdir. Enzimler, asitler, kaslar ve karın zarından oluşan mide, kapakçıkları sayesinde gıdaları içinde hapseder ve içindeki asit gıdaları parçalamaya başlarken, salgı bezleri de mide duvarını koruyan tabaka inşa eder. Yiyecekler parçalandıktan sonra sindirim suları tarafından sindirilmeye hazır edilir. Emilecek hale gelen besinler daha sonra on iki parmak bağırsağına gönderilir. Mide dört litreye yakın sindirim suyunu muhafaza edebilir ve içindeki kaslar 20 saniyede bir kasılarak katı besinlerle bu sıvı karıştırılır. Midenin işlevinin bozulması tüm vücudun çalışmasında bozukluklar oluşturur.

Mide Tembelliği Nedir?

Mide tembelliği hastalığı, midenin besinleri normal zamanın üstünde emilecek seviyede hazırlaması ve normalden daha geç zamanda bunları boşaltmasına denir. Mide tembelliği çok önemli bir rahatsızlık olmamakla beraber, sonuçları insan yaşamını olumsuz etkiler ve bir çok faaliyeti kısıtlayarak yaşam kalitesini düşürür. Mide tembelliği her yaştaki insanda görülmekle beraber, en yaygın olarak bebeklerde ve yetişme çağına gelmiş çocuklarda görülür. Bazı bilim adamları, mide tembelliğinin kabızlık ve bağırsak tembelliğini de tetiklediği görüşündedirler. Mide besinleri zamanında boşaltamadığı için içinde gaz oluşumu başlar ve bu da yaşamı oldukça olumsuz etkiler. Mide tembelliği hastalığı tedavi edilmezse çocuklarda büyüme geriliğine sebep olabilir.

Mide Tembelliğinin Nedenleri Nelerdir?

Mide tembelliği hastalığının en büyük nedeni, midenin kasılarak boşalmasını sağlayan ve vagus adı verilen sinirde oluşan problemlerdir. Bu sinir tam randımanlı olarak çalışamayınca, besinlerin sindirilmesi ve sindirildikten sonra bağırsağa iletilmesi de gecikir. Mide tembelliği ayrıca, küçük çocuklarda dışarıdan alınan virüslerin sebep olduğu problemler, büyüklerde ise; ilaçların çok fazla veya dozuna uygun olmayarak kullanılması, mide küçültme ameliyatları, şeker ve reflü hastalıkları, yemek yeme alışkanlıklarındaki ani değişiklikler ve aşırı yemek yeme ile bilinçsiz kullanılan mide ilaçları bu hastalığın nedenlerindendir.

Mide Tembelliği Nedir? Mide Tembelliğinin Belirtileri Nelerdir?

Mide tembelliği hastalığının çocuklardaki belirtisi genellikle uzun süreli karın ağrısı şeklinde ortaya çıkıyor, yetişkinlerde ise; ağzın kötü kokması, mide bulantılarının başlaması ve kusmada oluşan kötü koku, karın bölgesinde şişliğin oluşması ve normalden çok daha kısa sürede karnın doyması, iştahsızlık ve acıkmanın gecikmesi, midede oluşan gazlardan dolayı sık geğirme başlaması, huzursuzluk hali ve uyku düzeninin bozulması ile kan şekeri seviyesinin ani değişiklikleri olarak sayılabilir.

Mide Tembelliğinden Korunma Yolları Nelerdir?

Mide tembelliği hastalığından, meyve ve sebze ağırlıklı beslenme, yemeklerin ağızda uzun süre çiğnenmesi, bol su tüketimi, asitli ve kolalı içeceklerden uzak durarak ve gereksiz ilaç kullanmayarak korunabilir. Ayrıca çok sıcak ve çok soğuk yemek ve içecekler de midenin çalışma düzenine zarar vererek bu hastalığı tetikleyebilir.

Mide Tembelliğinin Tedavisi Nedir?

Mide tembelliği hastalığının tedavisi çok kısa sürede ve kolayca gerçekleşiyor. Hastanın yaşına göre tedavi düzenleyen doktorlar, mide ilaçları ile sinirin tekrar görevini yapmasını sağlarken, gerekli diyet önerileri ile de bu tedavinin hızla sonuçlanması sağlanıyor.

Mide Tembelliği Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Mide tembelliği hastası olan kişiler öncelikle doktora görünmeli ve rahatsızlıklarının tanısının konmasını sağlamalıdır. Bu hastalar, çok yağlı yiyeceklerden uzaklaşmalı ve sindirimi zor olan sebze ve meyveleri (portakal gibi) tüketmemeli ve imkan buldukça karın bölgesini çalışan ve kasları güçlendiren egzersizler yapılmalıdır.

Sonuç ve Okura Sorular

Midenin korunmasının en kolay yolunun, sağlıklı ve yeterli beslenme olduğu unutulmamalıdır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here