Mastosisoz Hastalığı Nedir?

0
143
mastosisoz-hastaligi-nedir

Mastosisoz Hastalığı Nedir? | Mastosisoz Hastalığı Nedir? ; Çocuklarda da erişkinlerde de görülebilir. Dokularda bulunan mast hücresinin artması ile ortaya çıkar. Mast hücreleri, cilt, lenf nodları, karaciğer ve dalak gibi iç organlar, akciğer, mide ve bağırsak zarında bulunmaktadır. Mast hücresinin, dokuları hastalıklardan koruyarak ve bağışıklı sistemine yardımcı olarak önemli bir görevi vardır.

Histamin ve sitokinler gibi kimyasal alarmları serbest bırakır. Savunma sisteminde bulunan diğer önemli olan şeyleri ihtiyaç olan alana çeker. Vücutta oluşan bir yaranın iyileşme süreci için faydalı olduğuna dair görüşlerde bulunmaktadır. Herkeste mutlaka mast hücresi bulunmaktadır.

Mastosisoz Hastalığı Nedir?

Sayısı fazla olacak şekilde mast hücresi varlığı veya mastositoz olması, kutanöz ile sistemik olmak üzere iki şekli vardır. Ürtiker pigmentosa olarak da ad verilen en yaygın görülen kutanöz formu, mast hücrelerinin deriye sızarak girmesi sonucu oluşur. Sistemik mastositoz ise dokularda birikmiş olan mast hücreleri ile oluşur. Karaciğer, dalak, kemik iliği ve bağırsağa etki eder. Bu hastalığın tanımlanması 1869 yılına dayanmaktadır. Yetim hastalık olarak da bilinen bu hastalık nadir görülen bir hastalık çeşididir.

Mastositoz Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Nadir görülen bir hastalık türü olan mastositoz hastalığının çok belirgin olarak bulunan bir nedeni yoktur. Belli başlı belirtileri vardır.

Mastositoz Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Cilt lezyonu ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Deride en çok tutulum sağlanan yerdir. Çocuklarda görülme sıklığı daha fazladır. Lezyonların görünümü ürtiker ile farklılık gösterir. En sık görüldüğü yerler, gövde, kol ve bacaklardır. Yüz ile güneş gören yerlere doğru yayılma eğilimi gösterir. Çocuklarda sistemik formun görünmesine pek rastlanmamaktadır. Çocuklarda kendiliğinde geçebildiği gibi yetişkinler de geçmez. Yetişkinlerde sistemik tutulum geliştirir. Bebekte şekil olarak görünümü sarı kahverengi tek bir kabarıklık şeklindedir. Çocuklarda kabarık formda olmayan ya da hafif kabarık formda, kırmızı kahverengi döküntü şeklinde olabilmektedir. Yine çocuklarda su dolu kabarcık şeklinde de görülebilir. Ciltte oluşan kaşınma sebebiyle, cilt kızarıp kabarabilir. Isı değişimi, anksiyete bozukluğu ile de hastalıkta alevlenme yaşanabilir. Aynı etki egzersiz yapma ile de yaşandığı görülmektedir. Hipertansiyon hastalarında şok yaşandığı da gözlemlenmiştir.

Mastositoz Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Nadir görülmesi ve oluşma nedenleri tam olarak açıklanmadığı için bu hastalığa yakalanmaktan korunma yolları tam olarak belli değildir. Ama hastalık teşhis edildi ise teşhisi koyan ve tedaviyi yürüten sağlık personelinin tavsiye ettiği şekilde davranılması gerekir. Mesela egzersiz ve hipertansiyon hastalarında yaşanabilecek ataklara karşı dikkatli olmak gerekir.

Mastositoz Hastalığının Tedavisi Nedir?

Uygulanacak olan tedavi hastalığın hangi tipinde gerçekleştiğine, yaşanan şikayetlerin şiddetine, gelişmiş bir sistemik tutulum olup olmadığına göre karar verilerek uygulanır. Genel bir tedavi şekli bulunmamaktadır. Yaşanılan sistemik belirtileri tetikleyecek olan şeyleri hastanın yapmaması tavsiye edilir. Mast hücreleri yolu ile salınımı sağlanan maddelere karşı septomatik tedavi şekli uygulanır. Antihistaminik ve antikolinerjik ilaç grubu kullanılır.

Mastositoz Hastası Olan Kişinin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Mastositoz teşhisi koyulan hasta kısa sürede iyileşme sürecine girmesi için verilen ilaçlar saatinde kullanılmalı. Aşırı güneşe maruz kalmaktan kaçınılmalı. Kendini zorlayacak şekilde spor ve egzersiz yapmaktan uzak durmalıdır.

Sonuç ve Okura Sorular

Nadir görülse de kimde oluşacağı belli olmayan bu hastalığın belirtileri yaşanıyor ise en kısa zaman dilimi içerisinde bir sağlık kuruluşuna başvurarak teşhis ve tedavi aşamasına geçilmelidir. En sık yaşanan belirtiler ile ilgili olarak aşağıda sorulmuş olan sorular var ise hastalığın gelişmiş olma ihtimali vardır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here