Mastitis Meme İltihabı Nedir?

0
141
mastitis-meme-iltihabi-nedir

Mastitis Meme İltihabı Nedir? | Mastitis Meme İltihabı Nedir? ; Mastitis, meme enfeksiyonu olarak da bilinir, göğüs dokusunun bir enfeksiyonudur. Mastitis, yoğun olarak göğsün üçünda yer alan girinti ve çıkıntılı yüzeyden meme dokusuna girip meme yağ dokusunda çoğalan bakteriler neden olur.

Mastitis Meme İltihabı Nedir?, Mastitis Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Mastitis, deride bulunan bakterilerin göğüs bezlerine küçük çatlaklardan girdikleri zaman ortaya çıkabilir. Bakteriler göğsün yağ dokusunun içinde süt kanallarını çevreleyen bölümünde yerleşir ve çoğalabilir, göğüste yanma, şişme veya ağrıya neden olabilirler. Şişlik süt kanallarına sirayet edebilir ve onları tıkayabilir. Mastitis, en çok emziren kadınlarda görülür. Bununla birlikte, emzirmemiş kadınlarda da ortaya çıkabilmektedir. Staphylococcus aureus en sık bu tür enfeksiyon ile ilişkili olan bakteridir.

Enfeksiyon, aynı zamanda meme içindeki birçok süt kanallarından birinin süt çıkışlarından sonra da oluşabilir ve doku içinde bakterileri gizleyebilir. Bu şekilde, tıkanmış süt kanalları da meme enfeksiyonuna neden olabilir. Özellikle emziren anneler açısından Mastitis hastalığı hijyene önem vermenin gerekliliğini bilmekten geçer.

Mastitis hastalığının Belirtileri ve Komplikasyonları Nelerdir?

Mastitis olan kadınlar göğüs ağrısını şiddetli olarak yaşayabilirler, ateş ve dokunma hassasiyetini en üst düzeyde duyabilirler. Ağrı, meme dokusundaki şişme nedeniyle oluşur. Diğer belirtiler ise şöyle gelişebilir:

Meme hassasiyeti, kızarıklık, genişleme, göğüs dokusunda sıcak alan, kaşıntı, meme ucundan sıvı deşarjı, göğsün görüntüsünde değişiklikler, ateş, etkilenen göğüs ile aynı tarafta şişmiş lenf bezleri, göğüste yumrular, şiddetli enfeksiyonlar meme dokusunda apseler olarak adlandırılan irin dolu kistlere de neden olabilir. Bu gibi durumlarda bir kadının emzirmeyi geçici olarak durdurması gerekebilir ve bazen bu irin dolu kistler yüzünden ameliyat edilmesi gerektirebilir.

Mastitis Teşhisi Korunmanın Yolları Nelerdir?

Mastitis olup olmadığını belirlemek için, doktorunuz fiziki muayene yapacak ve size belirtiler hakkında soru soracaktır. Emziren kadınlar için genellikle test yapılmaz. Bununla birlikte, emzirmemiş bir kadın iseniz, bebeğiniz yoksa doktorunuz durumunuzu daha iyi anlamak için bazı testler isteyebilir. Bunlar mamografi veya biyopsi (doku örneği) içerebilir. Gerçek tanı bu testler sonrası doktorunuz tarafından konulacaktır.

Mastitis Hastalığında Tedavi Nasıl Yapılır?

Emziren ve mastitis olan kadınlar, bol bol dinlenmelidir. Göğüste etkilenen bölgeye günde birkaç kez sıcak, nemli bir bez uygulayın. Emziren anneler eğer mastitis hastalığı yaşıyorsa hastalık nedeniyle çocuğu sütten kesmemelidir. Sık sık emzirmek ve etkilenen süt kanalının açılmasını sağlamak için farklı emzirme pozisyonlarını kullanmanız tavsiye edilir.

Antibiyotikler, istirahat, ısı ve sık bakıma rağmen semptomlar 24 saatten fazla sürdüğünde mastitis tedavisinde de kullanılabilir. Doktorunuz tarafından verilen antibiyotikleri mutlaka zamanında almalı ve tedaviyi yarım bırakmamalısınız. Verilen ilaçları daima doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmaya özen gösterin. Emziren anneler, mastitis tedavisi görseler bile bebeklerini anne sütünden mahrum bırakmamalıdırlar. Emzirmek ve anne sütü, hastalık nedeniyle tıkanan kanalların açılmasına ve temizlenmesine yardımcı olabilir, sütün kanallarda birikim yapmamasını sağlayacak ve bebeğe uygun tekniklerini koruyacaktır. Genel olarak annelerin, bebeklerinin sağlığına zarar vermeleri konusunda endişelenmeleri gerekmez çünkü bu enfeksiyonların tedavisinde kullanılan antibiyotikler emzirmek için genellikle güvenlidir.

Mastitis Hastalığı Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Mastitis hastalığına yakalanmamak için önlem almak gerekir. Özellikle süt kanallarını tıkanmasını önlemenin yolu, sıkı takılan sutyenlerden geçmektedir. Omuzlarınıza ağır öğeler taşımanızı (örn. Bir çanta, bebek bezi torbaları vb.) ve emzirirken birkaç farklı pozisyonu kullanmak, göğsün farklı bölgelerini boşaltmaya yardımcı olur. Mastitis Hastalığı ölümcül değildir. Ve hijyene önem verilmesi gereken bir hastalıktır. Bu yüzden özellikle iç çamaşırlarınızın iyi yıkanmış olarak giymeniz ve sık sık değiştirmeniz tavsiye edilir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here