Mars’ta Ses Duyulur Mu ?

0
137
marsta-ses-duyulur-mu

Mars’ta Ses Duyulur Mu ?| Güneşe en yakın dördüncü gezegen konumunda yer alan Mars Güneş sistemindeki gezegenler arasındaki son karasal gezegendir. Jüpiter, Satürn; Uranüs, Neptün gezegenleri gazsal gezegenlerdir ve bir yer kabuğuna sahip değillerdir. Bizim gezegenimiz hariç sistemimizde yer alan bütün gezegenler isimlerini Roma mitolojisinde yer alan tanrılardan almışlardır. Mars da Roma mitolojisinde savaş tanrısının adıdır.

Kırmızı görünümü kanı ve savaşı andırdığından ve tanrı Mars’ın işaret rengi kırmızı olduğundan bu ismi almıştır. İki uyduya sahip olan gezegenin yüzey sıcaklığı sıfırın üstüne çıkmaz. Dünyaya göre daha küçük boyutlarda olan gezegen milattan önce Antik Mısır gökyüzü alimleri tarafından ilk defa gözlemlenmiştir. Modern çağın teknolojik gelişmeleri sayesinde uydular ile yapılan gözlemler ile Mars’ın Dünya’dakine benzer kutup noktalarına sahip olduğu gözlemlenmiştir. Yakın geçmişte volkanik faaliyetlerinin de olduğu saptanan gezegen Güneş Sisteminin en büyük dağına sahiptir.

Yunan mitolojisinde Yunan tanrılarının yaşadığı dağ olduğuna inanılan Olympus Dağının adı bu dağa verilmiştir. Mars dünyadaki yer çekiminin üçte birine sahiptir. Bu dünyada doksan kilo olan birinin Marsta otuz kilo olacağı anlamına gelir. Marsın atmosferinin çoğunluğu karbondioksit gazından oluşur.

Mars’ta Ses Duyulur

Sesin duyulmaması için ortamın havadan tamamen arındırılmış olması gerekir. Uzay boşluğu buna örnek verilebilir. Uzay boşluğunda ses duyulmaz. Çünkü ses dalgaları ilerlemek için etkileşim içine girdiği maddenin moleküllerini kullanır. Onlara çarpar. Fakat Mars bir atmosfere sahiptir. Dünyada bizim hava olarak tabir ettiğimiz oksijen, azot ve karbondioksitten belli oranlarda oluşan moleküler bütünlük Mars’ta farklıdır. Mars’ın havası yüksek oranda karbondioksit içerir. Bu durumun ses ile alakalı olan kısmı şudur: sesin Dünya’daki hızı ortalama saniyede üç yüz kırk metre civarındayken karbondioksitteki hızı saniyede ortalama hızı iki yüz altmış metre civarındadır. Ses dalgaları soğuk ortamlarda sıcak ortamlara kıyasla daha yavaş ilerler.

Marsın ortalama sıcaklığının eksi elli santigrat derece olduğunu, en yüksek sıcaklığın dahi sıfırın üzerine çıkmadığını düşünürsek ses dalgaları Mars’ta daha yavaş ilerleyecektir. Tüm bu anlatılanlardan yola çıkarak varacağımız sonuç şudur: Mars’ta ses duyulur. Fakat ses Mars’ta çok yavaş ve az ilerler. Yapılan araştırmalar Dünya’da bir kilometre uzaktan duyulabilecek bir sesin Mars’ta en fazla on metre uzaktan duyulabileceğini göstermiştir.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here