Lumbago siyatik nedir?

0
137
lumbago-siyatik-nedir

Lumbago siyatik nedir? | Lumbago siyatik nedir? ; Lumbago, alt sırt ağrısını tarif etmek için kullanılan eski bir terimdir. Lumbago, Batı dünyasının% 80’ini etkileyen sık rastlanan bir şikayettir. Normal olarak bel ağrılarında eklemlerin aşırı işlenmesiyle ilişkilendirilir ancak buna romatoid artrit ve diğer enfeksiyonlar neden olabilir. Bu sayfada, kas ve eklem uzmanımız Earle Logan, lumbago semptomları ve nedenleri hakkında konuşmakta ve sertlik veya ağrıları hafifletmek için bir dizi bitki ve kendi kendine yardım çözüm öneriyor.

Bel Ağrısı (Lumbago) Nedenleri Nelerdir?

Sırt ağrısına yol açan herhangi bir problem olduğu gibi, lumbago’nun nedeni, tıbbi muayene veya testlerden sonra dahi belirgin ya da kolay anlaşılabilir bir hastalık değildir.

Lomber bölge veya alt sırt, vücut ağırlığının önemli bir bölümünü taşımakla yükümlüdür ve bel bölgesinde geniş bir serbest hareket derecesi sağlarken öyle yapar. Bu kuvvetler, bazen kaslar, bağlar ve tendonlar gibi yapıları desteklemek için çok fazla olabilir. Çoğu zaman lomber alt sırtımızdaki eklem ve kaslardaki mekanik bir problemin sonucu olarak ortaya çıkar. Bu temel olarak, bölgedeki eklemlerin işleyiş biçiminde bozulma anlamına gelir ve iltihaplanmaya ve ağrıya neden olur. Bu spesifik olmayan terim, aynı zamanda bilimin hala bu sorunların neden kesin olarak bilmediği anlamına gelir. Bazen, lumbago, “aşırı iş” veya aşırı kullanım sonucu “alt sırtın eklemlerinin aşınması” veya eklem yüzeylerinin dejenerasyonunun başka bir biçimi sonucunda oluşabilir. Buna bazen romatizma denir ve yaşlı insanlarda görülme ihtimali daha yüksektir.

  • Bel ağrısının diğer nedenleri daha az görülür. Bunlara romatoid artrit, enfeksiyonlar, çeşitli kemik bozuklukları ve kanser de dahildir.
  • Akut Ve Kronik Lumbago
  • Belirtilerin vücutta kalma süresine bağlı olarak, lumbago “akut” veya “kronik” olarak sınıflandırılabilir. Akut lumbago – altı haftadan daha az sürer
  • Alt akut lumbago – altı haftadan üç aya kadar sürer.
  • Kronik lumbago – üç aydan daha fazla sürer.

Lumbago Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Lumbago’nun ana belirtisi omurganın sırt veya bel bölgesindeki ağrıdır. Bu genellikle günlük aktiviteleri ve hareketleri engelleyici yeterince şiddetli olabilen bel ağrısı, kas gerginliği ve sertlikte görülür. İltihapların diğer belirtileri bir veya iki bacağın altından yayılan ağrıları içerir. Bu gerçekleştiğinde, bir sinirin siyatik gibi bir rahatsızlıktan rahatsız olduğunu veya sırtta ‘sıkıştığını’ gösterir. Sırt ağrınız aşağıdaki semptomlara eşlik ederse:

  • Ateş
  • Bacak veya sırtın şişmesi
  • Depresyon hissi
  • İdrar kaçırma
  • İdrarda kan görülüyorsa mutlaka doktorunuza danışın.

Bel Ağrısı (Lumbago) dan Korunmanın Yolları Nelerdir?

Eğer lumbago hastasıysanız; yürüyüş, yüzme veya bazı bel ağrısı egzersizleri gibi düzenli nazik egzersizler yapın, aşırı kilo almamaya özen gösterin, diyetinizdeki asit oluşturan gıdaların miktarını azaltın. Karşılaştığınız stresin azaltılması veya daha iyi yönetilmesi, stres yalnızca kaslarınızdaki gerilimi artıracaktır.

Oturduğunuzda veya ayakta dururken duruşunuzu geliştirirken, ağır nesneleri kaldırırken dikkatli olun.

Lumbago Hastalığının Tedavisi Nedir?

Lumbago tedavisi genellikle ağrı kesici ihtiyacıyla başlar. Bu, aspirin, parasetamol veya ibuprofen gibi gündelik ağrı kesicilerinin kullanımı ile elde edilebilir – ya eczanenizden satın alınır ya da doktorunuz tarafından reçete edilir. Geleneksel bakış açısından bel ağrısı fizyoterapi ve egzersizle tedavi edilir. Akupunktur yöntemi de lumbago hastaları için önerilmektedir.

Kas Ağrısı İçin En Kötü Gıdalar

Bazı gıdalar inflamasyonu ve rahatsızlığı artırabilirken, bazıları aslında ağrıyı azaltabilir ve ağrıdan kurtarabilir. Hangi gıdaları daha az yemelisiniz ve bunun yerine kas ve eklem ağrısı çekenlerden daha fazla yemeniz gerektiğini mutlaka doktorunuza danışın. Lumbago ağrılarınız kötü beslenmeyi hayatınızdan çıkardıktan sonra azalacağına şaşkınlıkla şahit olacaksınız.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here