Löseminin Nedenleri Ve Tedavisi Nelerdir?

0
16
loseminin-nedenleri-ve-tedavisi-nelerdir

Löseminin Nedenleri Ve Tedavisi Nelerdir?| Löseminin Nedenleri Ve Tedavisi Nelerdir?; Kanserli hücrelerin, oluşumu ve kontrolsüz artışı ile meydana gelen lenf bezleri aracılığı sonucunda organlara yayılması olarak görünür. İlk başladığı bölge kemik iliğidir. Ve zamanla vücuttaki diğer organlara dağılarak süreç devam eder. Bu hastalıkta en önemli etken ise, en erken evrede hastalığı saptamaktadır. Erken teşhis edilen hastalık %80 kontrol altına alınarak tedavi şansı daha yüksek olmaktadır. İlerlemiş evrede acılar, enfeksiyon, kansızlık gibi bir çok ciddi belirtilerde kendini gösterebilir ve hasta için kaçınılmaz son ölümle biter. Her yaşta görülebilir, özellikle çocuk yaşlarda tespiti tedavinin başarı oranını da artırmaktadır. Lösemi hastalığı, farklı türlerde olabilmektedir.

Lösemi Nedir?

Kemik iliğinden kaynağını alan, kan üreten kök hücrelerden birinin çeşitli nedenlerin bir araya gelmesi ve gelişim sürecinde bir basamağında duraklaması sonucu, kontrolsüz biçimde aşırı çoğalmasıdır. Vücuttaki kan hücrelerinin yayılma hızı nasılsa, lösemi hücreler ininde kan ile aynı şekilde vücuda yerleşir. Vücutta bulunan beyaz kan hücrelerinden daha fazla konuma eriştiğinde hastalık daha ileri evre olarak devam eder. Erken teşhis ise, bu hastalığın en önemli farkındalığıdır.4 farklı tipte lösemi hastalığı bulunmaktadır. Bu hastalığın nedenlerini merak ediyor musunuz?

Löseminin Nedenleri Ve Tedavisi Nelerdir?

Dünya üzerinde de birçok araştırmalar yapılmış olmasına rağmen bir lösemi vakasının sebebini tek bir nedene bağlayamamışlardır. Fakat bazı araştırmalarda, sigara, saç boyaları, zirai ilaçlar, radyasyon ve virüs gibi birçok etkenin bu hastalık için önemli bir etken olduğunu belirtmektedir. Saç boyalarının saç dip bölgelerine kadar eriştiği ve zamanla kanserojen maddeler nedeni ile DNA yapısının bozulması nedeni ile ortaya çıkabileceğini, meyve ve sebzelere bulaşan kimyasal maddelerinde DNA yapısını bozduğunu bu sebeplerle de kanserin ortaya çıkabildiği söylenmektedir. Belirtileri hakkında sizlerde bilgi sahibi olmak ister misiniz?

Löseminin Belirtileri Nelerdir?

Lösemili virüsler, akut ve kronik olarak adlandırılmaktadır. Kronik olan lösemiler yavaş bir şekilde belirtileri göstermeden ilerleye bilmektedir. Kronik lösemi ancak düzenli olarak yapılan kan testlerinde anlaşılabilmektedir. Fakat akut lösemi hastalarında, baş ağrısı, aşırı kilo kaybı, iştahsızlık, kemik ve eklem ağrıları, testislerin şişmesi, göz problemleri, lenflerin şişmesi nedeniyle nefes alıp verme zorlukları, halsizlik, kusma, denge kaybı, karın bölgesinde oluşan şişlik, uzun süre antibiyotik tedavisine rağmen iyileşmeyen hastalıklar, kasık ve koltuk altı lenflerinde şişlik ve kan dolaşımının yavaşlaması nedeni ile vücutta şişliklerin oluşması gibi birçok belirti tek tek yâda aynı anda görülebilir. Bu belirtiler direk lösemi ile adlandırılamaz birçok hastalığında belirtileri arasında yer almasından dolayı uzman kişilerce değerlendirilmesi gerekir.

Lösemiden Korunma Yolları Nelerdir?

Sağlıklı beslenme korunma metotları arasında ilk sırada yer almaktadır. Mümkün olduğunda hazır gıdalar yerine kendinizin ürettiği gıdaları tercih etmeniz, sebze ve meyveleri en az 2,3 kez yıkamalı ve öyle tüketmelidir. Antioksidan bakımında zengin olan besinler tüketilmesi, kimyasal maddeler ile iç içe olan bir meslekte icra ediliyorsa mutlaka maske kullanılmalıdır. Mümkün olduğunca radyasyon alanlarından uzak durmak, kullanmış olduğumuz cep telefonlarını üstümüzde taşımamak yâda uzak yerlerde tutmak gerekli durumlarda kullanmayı sağlamak gibi, hayat kalitesini artırır ve birçok hastalık riskinden uzak kalmamıza yardımcı olur.

Löseminin Tedavisi Nedir?

Hastalığın en önemli tedavi şekli kemik iliği naklidir. Ayrıca, bağışıklığı güçlendiren ilaçlarda tedavide önemli bir yer edinmektedir. Kemoterapi ve radyoterapide tedavi yöntemleri arasındadır. İlik nakli için, uygun bir ilik ve vücudun bu iliği kabul etmesi gerekmektedir. Tedavi aşamasında en önemli diğer unsur ise hastanın moral seviyesini en üst noktada tutmak olmalıdır. Bu bilimsel olarak ta kabul görmüştür.

Lösemi Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Uzman kişinin önerileri doğrultusunda hareket edilmeli, moral seviyesi hiç bir zaman düşürülmemeli, beslenme en iyi şekilde sağlanmalı, ilaç ve kemoterapi gibi tedavi aşamaları aksatılmamalıdır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here