Lipom Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

0
140
lipom-hastaliginin-belirtileri-nelerdir

Lipom Hastalığının Belirtileri Nelerdir?| Lipom Hastalığının Belirtileri Nelerdir?; Vücudun herhangi bir bölgesinde gelişen, yağ dokusundan oluşan iyi huylu bir tümör olarak bilinmektedir. Oluşan lipomlar genelde ağrı ve rahatsızlık hissi vermezler. Derinin alt tabakasında oluşur, deriye yapışık olmazlar. Yumru şeklinde elle hissedilebilirler. Hücreler gibi lipomlarda, dağılabilir yâda büyüyebilirler. Yapılan araştırmalar sonucunda 20 ila 40 yaş grupları arasında daha fazla görüldüğü tespit edilmiştir. İltihaplı olan yağ bezeleri ise, normal yağ bezelerine oranla daha ağrılı ve rahatsız edici boyutta olabilmektedir. Elle tutulduğunda hareket ettirilebilir yapıda olmaktadırlar. Yumuşak dokulardan ve bağ dokularında çıkan tümörler arasında en çok görülen tiptir. Sizde lipom hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz yazımıza göz atabilirsiniz.

Lipom Hastalığı Nedir?

Yağ hücrelerinin ani ve hızla büyümesi sonucu ortaya çıkan, genelde iyi huylu tümörlere lipom denilir. Vücudun her bölgesinde görülebileceği gibi, ense, sırt, kollarda ve bacaklarda daha çok görülmektedir. İlk kez gören birçok kişi, panik yapmaktadır. Fakat panik yapılacak kadar ciddi bir durum oluşturmamaktadır. Hızla büyümeye devam ediyor ve ağrı durumlarımda ortaya çıkarsa, ihmal edilmeden mutlaka bir uzaman tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Ufak boyutlarda görülmüş olsa da, ihmal edilmemeli ve tedavisi için gerekli girişimlere başlanmalıdır.

Lipom hastalığının nedenleri nelerdir?

Lipom oluşumunun tam bir nedeni tespit edilememiş olsa da, darbe kaynaklı yâda kalıtımsal yatkınlıktan kaynaklandığı düşünülmektedir. Aile içerisinde bir kişide görülmüş ise, diğer kişilerde de meydana gelme oranı yüksektir. Metabolizma kaynaklı hastalıklar, beslenme kaynaklıda oluşabilmekte ayrıca, kolesterol, trigliserid gibi kan yağı yüksek kişilerde de ortaya çıkabilmektedir. Lipom hastalığının belirtilerini merak ediyor musunuz?

Lipom Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Genelde el ile dokunulduğunda 5 cm büyük olmayan, yumuşak şişlikler var ise lipom belirtilisi olabilmektedir. Fakat bazı durumlarda 20 cm civarında bu şişlik olduğu bilinmektedir. Deride herhangi bir değişim olmamakta şişlik kendini belli etmektedir. Birçok bölgede görülebileceği gibi, bazı durumlarda organ boşluklarında da oluşabilmektedir. Bu durumda ise, aksatılmadan bir uzmana gitmek gereklidir. Tehlikeli bir durum olabilmektedir.

Lipom Hastalığından Korunmanın Yolları Nelerdir?

Vücuttaki kan yağlarının normal seviyelerin üzerinde olmamasını sağlamak, beslenme alışkanlıklarını düzenlemek, metobolik bir hastalığınız var ise tedavisini aksatmadan yaptırmak vücuttaki lipom oluşumlarını en az risk seviyesine düşürecektir. Bazı durumlarda darbe kaynaklı oluşan lipomlarda, darbe alınan bölge için tedavinin yapılması da lipom oluşumunu engelleyecektir.

Lipom Hastalığının Tedavisi Nedir?

Yağ bezesi oluşan bir kişinin öncelikle kendiliğinden geçmesini beklememesi ve uzman bir dermatolog tarafından muayene edilmesi büyük önem arz etmektedir. Her ne kadar, kötü huylu bir lipom a dönüşme riski yok denecek kadar az olmada mutlaka uzman tarafından görülmesi ve bir an önce tedavisine başlanması gerekmektedir. Lipom un bulunduğu bölgeye göre tedavi yöntemleri belirlenmektedir. Genel de cerrahi yöntem ile lipom oluşan bölge lokal anestezi ile alınabilmektedir. Vücutta çok fazla bulunmakta ise, genel anestezi kullanılarak cerrahi müdahale yapılmaktadır. Risksiz ve kısa süren bir tedavi yöntemidir.

Lipom Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Vücudunuzun herhangi bir bölgesinde bu belirtileri taşıyor iseniz, çok fazla ihmal etmeden uzmana gitmeniz gerekmektedir. Yağ kan oranları, olması gereken seviyelerde tutulmalı, lipomlu oluşum büyüme yapıyor ise, tedavi olduğunuz uzmana giderek durum anlatılmalıdır. Kendiniz müdahale etmemeli, farklı yöntemler kullanmamalı, sürekli o bölge ile uğraşmamalısınız.

Sonuç olarak, kötü huylu bir hastalığa dönüşme risk çok az olsa da zamanında yapılacak tedavi süreci sonunda, tamamen kurtulabilir ve ağrılı durumlara maruz kalmamış olursunuz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here