Kutup Işıkları Neden Mevsimsel Ve Bölgeseldir ?

0
101
kutup-isiklari-neden-mevsimsel-ve-bolgeseldir

Kutup Işıkları Neden Mevsimsel Ve Bölgeseldir ?| Kutup ışıklarının en sık görüldüğü dönem ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Bunun nedeni bilim insanları tarafından kesin bir dille açıklanamasa da dünya ve güneş arasında yaşanan manyetik ilişki ile kutup ışıkları arasında bir bağ kurulmuştur.

Aurora Nedir? Nasıl Oluşur?

Halk arasında Kutup ışıkları olarak adlandırılan Aurora, Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların Dünya’nın en üst atmosferinde bulunan yapıyla girdiği etkileşim sonucunda izlenebilir. Bu oluşum Kuzey ya da Güney ışıkları olarak da tanımlanır. Güney ve Kuzey kutbunda çok sık ve daha net görülen bu etkileşim, parlak renkli görsel bir şölendir. Ekvatora yakın yerlerde daha etkili bir şekilde gözlemlenen tabiat olayı, ışıkların dansı olarak da adlandırılabilir.

Büyüleyici kutup ışıklarının en güzel izlendiği yerler; İskandinavya, Kuzey Sibirya, İzlanda, Kanada, Alaska ve Grönland’dır. Işıklarının en yaygın olarak çıplak gözle izlenebildiği dönemler ise; 23 Eylül-21 Mart arasıdır. İki farklı türü olan kutup ışıklarının kuzey yarımkürede oluşanına Aurora Borealis ve güney yarımküreden izlenenine de Aurora Austrails adı verilir. 11 yıllık güneş döngüsünün en yoğun olduğu zamanlarda oluşan ve Eylül-Ekim ya da Nisan-Mayıs ayları arasında en yoğun şekilde izlenebilen şölen, ilgili bölgelerde ciddi bir turizm hareketliliğinin yaşanmasına neden olur. Camdan yapılmış Eskimo evleri ve ağaçlar arasında kalan cam tavanlı odalar ışıkların dansının izlenebileceği en ideal yerlerdir.

Kutup Işıkları Nasıl İzlenir?

Kutup ışıklarını en iyi şekilde izleyebilmek için doğru hava şartının seçilmesi gerekiyor. Gökyüzü ne kadar açık ya da karanlık olursa ışıkların izlenme şansı da o kadar yüksek oluyor. Güneş rüzgarlarının etkisiyle saatte 1 milyon mil hızla uzaya savrulan elektronlar, yaklaşık 40 saat sonra manyetosfere ulaşarak atmosferdeki elementlerle etkileşim içine girerler. Açığa çıkan manyetik ve elektriksel kuvvetler, farklı kombinasyonlarla birbirleriyle etkileşir ve açığa 50 bin voltluk bir enerji çıkar.

Auroraların renkleri atmosferde çarpıştıkları elemente bağlı olarak değişiklik gösterir. Oksijenle buluşan elektronlar ortaya yeşil ve kahverengiye çalan kırmızı rengi çıkarırken, nitrojenle buluşan elektronlar ortaya mavi veya kırmızı renk çıkmasını sağlar. Dünyanın sahip olduğu manyetik tabaka, güneşten gelen yüklü parçacıkların yeryüzündeki yaşama zarar vermesini engeller.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here