Kuşlar Uçarken Uyuyabilir Mi ?

0
122

Kuşlar Uçarken Uyuyabilir Mi ?| Kuşlar uçarken uyuyabilir mi pek çok kişinin merak ettiği sorulardan biridir. Türleri bakımından bazı kuşlar saatler, günler hatta haftalar boyunca hiçbir şekilde yere inmeden havada uçarak kalabiliyor. Havada uçarak kaldıkları zaman diliminde uyuyup uyumadıkları ise tam olarak kesin bir şekilde bilinmiyordu. Havada kaldıkları süre boyunca beyinlerinin yarısı uyku halindeyken, beynin diğer yarsı ise havada uyanık olarak kalarak uçtukları düşünülmekteydi. Böylelikle uyku ihtiyaçlarını bu şekilde karşılayabilmekte oldukları sanılmaktaydı.

Amerikan dergisinin birinde yayımlanan bir araştırmaya göre bu görüşün ne derece olduğu araştırılmış ve doğruluğunu kanıtlayan deliller ele geçirilmiştir. Araştırmacı bilim adamları bu araştırmayı yaparken bazı kuş türlerini araştırmışlarıdır. Firkateyn kuş türünde yeterli delillere ulaşmışlar. Firkateyn kuş türünde yapılan deneyler ile beynin elektriksel hareketlerini görüntüleyen birkaç merkeze kafa hareketlerini izlemek için özel cihaz taktılar.

Bu cihaz yardımı ile firkateyn kuşlarının bir günde yaklaşık 40 dakika uyudukları kanısına varılmıştır. Havada uçuş halindeyken uyudukları 40 dakika karadaki uykularına göre oldukça kısa bir süredir. Bu kuş türü karada iken ortalamaya bakıldığında günde yaklaşık 12 saat uyudukları bilinmektedir. Bu kuş türü aynı zamanda kesintisiz bir şekilde uyumuyor. Havada uçuş zamanında kaldıkları sürede ise kısa süreli uykular yaşamaktalar. Bu kısa uykular firkateyn kuşlarının bir günde ihtiyaç duydukları uykuyu yeteri kadar karşılamaktadır.

Kuşlar Uçarken Uyuyabilir Mi ?

Peki, Bu Kuşlar Havada Uçarken Nasıl Uyuyabiliyor?

Yapılan bir diğer araştırmada ise bu kuşların havada kaldıkları süre boyunca nasıl uyudukları gözlemlenmiştir. Bu araştırmaya göre kuşlar uçuş sırasında beyinlerinin yalnızca bir tarafını uyku haline aldıkları değil iki tarafını da kullanarak uyudukları ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra beynin yarısının uyku halinde olduğu zamanlarda gözlerinin biri de açık olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Açık olan bu gözleri ile gelen verilerde beynin uyanık olan tarafı özel olarak değerlendirilmektedir. Havada uzun süre uçuş haline kalan kuşlar, uçuş sırasında çevrelerinde oluşabilecek tehlikelere karşı kendilerini korumak için tek gözü açık bir şekilde uyumaktalar. Böylelikle uyku sırasında aerodinamik bir şekilde kontrolü sağlamaya devam ediyorlar. Beynin iki tarafının uyku halinde olması süresi oldukça kısadır.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here