Kuşlar Neden “V” Şeklinde Uçar ?

0
153

Kuşlar Neden “V” Şeklinde Uçar ?| Birçok kuş türü belirli bir düzen ve grup halinde uçuşlarını gerçekleştirmektedir. Kuşlar sürü şeklinde uçmaları, gelebilecek olan saldırılara karşı hazırlık ve düşmanı caydırma eğilimli bir fayda sağlamaktadır. Sürü halinde uçan kuşların bakıldığı zaman “V” şeklinde uçuş yaptıkları görülmektedir. Bu şekildeki uçuş sırasında önde bulunan kuşlar hava akımını azaltarak arkadan gelen kuşların uçuşuna rahatlık vermesini sağlamaktadır. Bu şekilde hava direncinin de en az seviyeye indirilmesi ile enerji tasarrufu da sağlanmış olmaktadır. Bu şekilde olan uçuş esnasında kuşların kanatları birbirine temas etmediği müddetçe birbirlerinin yanında ve düzen içinde uçmaları avantaj sağlamaktadır. Bu şekilde o kuş önünde ve yanında bulunan kuşun koruyucu kalkanından faydalanmış olmaktadır.

En önde uçan kuş kanadını savurduğunda, kanadında bir hava boşluğu meydana gelmektedir. Arkadaki kuş bu hava boşluğundan yararlanarak yükselen havayı kanatlarına almak suretiyle daha az enerji sarf ederek uçuşu gerçekleştirmiş olmaktadır. Bu durum arka arkaya diğer kuşlarından aynı pozisyonu yapmasıyla devam etmektedir.

Kuşlar Neden “V” Şeklinde Uçar ?

Kanat Ucu Girdabı

Sürü halindeki kuşlar tek başına uçan kuşlara nazaran daha hızlı uçmaktadır. Kuşlar sürü halinde uçarken her kuş yanında bulunan kuş ile aynı derecede havadan gelen sürtünmeye maruz kalmaktadır. Bu şekilde olan duruma kanat ucu girdabı denmektedir.

Uçaklarda da kuşların uçuşuna benzerlik görülmektedir. Uçakta kalkış için en önemli etmen kanatlar olmaktadır. Kanatların altından ve üstünden içeriye ve dışarıya doğru iki farklı hava akımı olduğu bilinmektedir. Kanadın kuyruk bölümünde bu iki hava akımı buluşunca kanat ucu girdabı olayı meydana gelmektedir. Kanatta meydana gelen alçak ve yüksek basınç neticesinde oluşan bu girdaplı hava akımı yukarıya doğru bir akım oluşturmaktadır.

Kuşlarda tek uçtukları zaman böyle bir hava akımına maruz kalmaktadır. Sürü halinde “V” şeklinde ve toplu olarak uçtukları zaman en önde bulunan kuş hava akımını azalttığı için arkadaki kuşların rahatça uçma imkanı oluşmaktadır. Sürtünme kuvveti ile birlikte de bütün kuşlar uçuş esnasında birbirinden destek almaktadır. Rahat bir uçuş ve uçuş esnasında herhangi bir zarar gelmemesi için “V” şeklinde uçuş kuşlar için bir avantaj olmaktadır.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here