Küresel Isınma Nedir ?

0
137
kuresel-isinma-nedir

Küresel Isınma Nedir ?| Sera Gazının Küresel Isınma ile Bağlantısı; Sera gazının etkisi ile atmosferde yaşanan ekstrem olaylar Dünyayı da etkilemektedir. Bu olaya küresel ısınma denmektedir. Sera gazları insanların faaliyetlerine bağlı olarak artış göstermektedir. Bunun olmasına başlıca sebep ise insanların atmosferi ve ozon tabakasını yönelik yaptıkları hatalardan kaynaklanmaktadır. Bunun neticesinde Dünya üzerinde sene boyunca kara, deniz ve havada kısacası her yerde görülen sıcaklıklarda artışın meydana geldiği saptanmaktadır. Küresel ısınma neticesinde iklimin mevcut yapısındaki meydana gelen değişiklik küresel iklim değişikliği olarak adlandırılmaktadır. Bu iklim değişiklikleri başlıca olarak yağışlarda aşırı düzeyde artış ya da azalma, tusunami, kuraklığa bağlı çöl ortamlarının yaşanması gibi durumlar ile karşı karşıya gelinmektedir.

Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sonuçları

Artan dünya nüfusuna bağlı olarak kaynakları kullanım miktarı da artış göstermektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte de sanayileşmeye olan rağbet her geçen gün daha da fazla olarak artmaktadır. Özellikle fabrika bacalarından çıkan duman çok büyük tehdit oluşturmaktadır.

Küresel ısınmanın artış göstermesi insan sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir. İklimlerde meydana gelen değişiklik mevsimlerin dengesini bozmaktadır. Öyle ki yaz ayı geldiği halde halen daha kış mevsiminin soğukluğu hissedilebilmektedir. Ya da kış mevsiminde yaz sıcaklığı kendini göstermektedir.

Son yıllarda yapılan araştırmalara bakıldığında sıcaklık değişimine bağlı olarak gerçekleşen ölümlerin sayısında artış olduğu gözlemlenmektedir. Sel, erozyon gibi afetlerin de artış göstermesi ile ölümler ve hastaneye yapılan başvurular önceki senelere göre artış göstermektedir. Bu ve bu türden afetlerin artarak devam edeceğine dair söylentiler bulunmaktadır. Eğer böyle bir durum söz konusu olursa enfeksiyonel ve bulaşıcı hastalıklar da boy göstermeye başlamış olacaktır.

Küresel ısınma neticesinde değişime uğrayan iklimsel olaylar ile su kaynaklarının tükenme noktasına gelmesi, Kuraklık neticesinde çölleşme, buzulların yok olmaya yüz tutması gibi olayların da görülme ihtimali yüksek olmaktadır.

Çiftçiler içinde en önemli unsur iklim şartları olmaktadır. Bir ürün ekim ve hasat zamanı iklimsel olaylara bağlı olarak gerçekleşmektedir. Sıcaklıklardaki düzensiz artış ve azalış tarlaları da etkileyerek çiftçilerin geçim kaynaklarını da bitirme noktasına getirmiş olmaktadır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here