Kredi Kartı Üzerindeki Numaraların Anlamları

0
138

Kredi Kartı Üzerindeki Numaraların Anlamları|  Kredi kartı üzerindeki numaraların anlamları göründüklerin çok daha derindir. Özellikle ön yüzünde yer alan numaralar parçalara bölündüğünde kredi kartı numaralarının tüm bilgileri ortaya çıkar. Örneğin, kredi kartının ilk numarası, kartın hangi ödeme sistemine ait olduğunu gösterir. Dört ile başlayan kartlar Visa, beş ile başlayan kredi kartları ise Mastercard ödeme sistemine sahiptir. Kısaca, kredi kartının üzerindeki rakamlar sadece karta ait değildir, aslında çok kapsamlı bir ödeme sistem bütününün bir parçasıdır. Güvenliğin üst düzeyde tutulduğu kartların numaraları sayesinde sadece ödeme sistemi değil aynı zaman banka bilgisi ve kartın geçerliliğine dair bilgiler sorgulanabilir.

Kredi Kartı Numarası Kaç Hanedir?

Kredi kartı sahibin isim ve soy isminin hemen üzerinde yer alan 16 haneli sayı bölümü kredi kartının asıl numarasıdır. Bu rakamlar ülkeden ülkeye değişebilmektedir. Dünya genelindeki kartların üzerinde 13 – 19 haneli sayı dizeleri görebilirsiniz. Ülkemizde 16 haneli rakamlar kullanılır. Kredi kartı bilgileri ile tüm kişisel banka bilgilerine erişilebildiğinde, kullanıcılar çok dikkatli olmalıdır. Artık günümüzde e-ticaret işlemleri hızla artmakta aynı oranda da internet kanalıyla dolandırıcılık olayları da yayılmaktadır. Bankalar bu kapsamda, güvenlik önlemleri yükseltmektedir. Güvenliğin ön planda tutulması sayesinde kartın ön yüzünde yer alan 16 hane tek başına işe yaramamaktadır. Kredi kartının ön yüzünde bulunan son kullanım tarihi ve arka yüzünde yer alan üç haneli CVV numarası da birçok işlem için gereklidir.

Kredi Kartı Üzerindeki Numaraların Anlamları Nedir?

Kredi Kartı Üzerindeki Numaraların Anlamları, Kredi kartının ön yüzünde yer alan 16 haneli numaranın her bir rakamı farklı anlam taşır. Kartın ilk altı rakamına prefix denir. Prefix rakamları kartın hangi banka tarafından verildiğini gösterir. Prefix bölümünden sonra yer alan dokuz numara ise banka tarafından müşteriye atanan hesap numarasını ifade eder. Geriye kalan sonuncu rakam ise güvenlik numarasıdır. Bu sayı ile kartın geçerli bir kart olup olmadığı sorgulanır. Bu 16 hane kartın ön yüzüne kabartmalı şekilde basılır.

CVV Numarası Nedir?

CVV olarak tabir edilen, Card Validation Value (Kart Doğrulama Değeri) internette güvenli alışverişin kapısını aralar. Ayrıca, kullanıcıya üst düzey güvenlik sunar. Aslında CVV kodu olarak bilinen üç haneli rakam  16 haneden bile çok daha büyük önem taşır. Kartın ön yüzündeki rakamların güvenlik açısından yetersizliği CVV rakamlarına önemi artırmıştır. CVV bölümünde karttan karta farklılıklar bulunur. Kimi kartlarda kartın arka yüzünde sadece üç haneli bir rakam bulunur kimi kartlarda ise üç haneden fazla rakam yer alır. Kullanıcının burada dikkat etmesi gereken nokta ise, kartın arka yüzünde ne kadar rakam bulunursa bulunsun, CVV kodunun son üç rakamın olduğudur. Ön yüzündeki kabartmalı rakamların aksine CVV rakamların kartın arka yüzüne baskı olarak yazılır.

 

 

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here