Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir ?

0
819

Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir ?| Müşteriler bazı spesifik durumlara göre bu talepte bulunmaktadır. Kredi kartı fazlalığınız oluştuysa, tek bir banka ile ilgili olmayı düşünüyorsanız veya kredi kartı kullanmak istemiyorsanız bu durumda kredi kartınızı iptal etmek ve kullanıma kapattırmak isteyebilirsiniz. Daha avantajlı başka bir karta geçiş yapmak istediğinizde de “kredi kartı nasıl iptal edilir?” sorusunu kendinize sorabilirsiniz. Kredi kartı dönem borcunuz olsa da olmasa da kartınızı dilediğiniz an kapattırabilirsiniz. Kredi kartınızın kullanımı durdurmak ve tüm kredi kartı bilgilerinizin sistemden silinmesi için gerçekleştireceğiniz bu karar tamamen sizin inisiyatifinize bırakılmıştır. Müşteri dilediği an banka ile kredi kartı bağlarını koparabilir. Bu durumda herhangi bir engelle karşılaşmayacaksınızdır.

Kredi Kartı İptalinde Önemli Noktalar

Herhangi bir nedenden dolayı kredi kartınızı iptal ettirmek istiyorsanız bunu bankanın bizzat kendisiyle görüşerek halledebilirsiniz. Eğer herhangi bir dönem borcunuz bulunmuyorsa çok daha kısa sürede bu durumu çözebilirsiniz. Ancak taksitlendirmesi bulunan alışverişleriniz varsa bankanın talebi tüm taksitleri aynı anda ödeyerek borcunuzu kapatmanızı istemek olacaktır. Bazı bankalarda ise bu durum da kabul edilmemektedir. Yani taksitleriniz bittikten sonra kartınızı kapatabilir konumda olacaksınızdır. ‘Kredi kartı nasıl iptal edilir?’ sorusunda bu durumdaysanız taksitleriniz bitene kadar kartınızı kullanıma kapattırabilir ve daha sonrasında iptal işlemine geçebilirsiniz. Kısacası kartı iptal ettirmeye kararlıysanız kesinlikle kartın sisteminde herhangi bir borç görünmemelidir.

Borcunuzu tamamen bitirdiyseniz veya kartınızda zaten herhangi bir borç bulunmuyorsa;  bundan sonraki işlemler gayet basittir. Dilerseniz size en yakın kartın bankasının şubesine gidebilir ve bir iptal etme dilekçesi yazarak bu başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bankanın eline geçen bu dilekçe 7 gün içerisinde bu işlemin gerçekleştirilmesi gerektiği anlamı taşımaktadır. Bir diğer yol ise, telefon bankacılığıdır. Müşteri temsilcileri aracılığı ile yapacağınız görüşmeler sonucunda tekrar 7 gün içerisinde kartınız iptal edilmek zorundadır. Her iki türlü talebiniz doğrultusunda banka kartınızı kapatmak zorundadır. Bu tamamen sizin isteğinize bağlı olarak gerçekleşecek bir olaydır. Eğer banka kapatmamakta ısrar ederse, kredi kartı iptal talebinizi doğrulayan bir belge ile BBDK’ya şikayette bulunabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here