Kredi Çekmek İçin Şartlar Var Mı ?

0
145
kredi-cekmek-icin-sartlar-var-mi

Kredi Çekmek İçin Şartlar Var Mı ?| Bankalar çoğu zaman kredi kartı ile ödemelerinizi düzene sokmaya yardımcı olur. Kredi kartı, kredi fırsatları, borç verme ve vadesiz TL hesabı açma gibi işlemlerinizi yapmanız bankalaar tarafından sağlanır. Kredi çekmek için şartlar var mı? Bankalar kredi kartı verirken fazladan bir güvenlik şartı koşmazlar. Fakat kredi verirken bankaların bir çok koşulları olur ve güvenlik düzeyini arttırırlar. Bu kadar fazla koşullarının olmasının sebebi ise kredi vereceği kişiyi tanımak istemesidir. Kredi vereceği zaman bir takım belgeler isteyerek kredi başvurusun sağlarlar. Kredi başvurusu için şubeye gitmek ya da internet aracılığı ile internetten kredi başvurusu yapabilirsiniz. İnternetten yaptığınız kredi başvurularında da bir takım belgeler istenmektedir. İnternetten yaptığınız başvurunun kabul olup olmadığını SMS aracılığı ile size bildireceklerdir. Eğer başvurunuzun kabul edildiğine dair bir mesaj gelirse şubeye gidip görüşmeniz gerekmektedir.

Krediye Başvurmak İçin Şartlar

  • Öncelikli olarak kanunen 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir. Fakat bankalar genellikle 20 yaş ve üzeri kişilere kredi vermektedir.
  • Bankalara gelirinizi resmi olarak beyan etmelisiniz. Kredi çekmek için şartlar var mı? İşyerinizden alacağınız kaşeli bordronuz maaşınızı belirtir. Eğer bir yerden ek bir geliriniz var ise bu gelirleri de resmi olarak kanıtlamalısınız.
  • Krediyi çekecek kişinin hane halkının geliri işlememektedir. Yani sadece sizin gelirinizin beyanı alınacaktır. Fakat kredi çekecek kişinin hane halkı kefil olarak gösterilebiliyor.
  • Bankalar ile yaptığınız işlemlerin aksatılmaması gerekir. Eğer aksatılırsa bu kredi notunuza olumsuz olarak yansır. Kredi notunuz krediye başvurabilmek için en önemli etkenlerden birisidir.
  • Kredi başvururken en önemli koşullardan birisi de vergi levhanızın veya SGK kaydınızın olması gerektiğidir. Bankalar genellikle SGK kaydınız var ise son işyerinizde en az 3 ay çalışmış olmanız gerekiyor.  Eğer vergi levhanıza bakılacaksa vergi levhanızın kâr gözükmesi gerekiyor.
  • Eğer ipotekli bir kredi çekecekseniz tapuya ipotek konulduğu zaman hem bankadan hem de tapudan eş rızası gerekiyor.

Kredi Çekebilmek İçin Gerekli Belgeler

  • Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ya da günü geçmemiş pasaport
  • İkametgah belgesi ve kredi çekecek kişinin adına çekilmiş son 3 aya ait SGK faturası
  • Çalıştığınız işyerinden 1 yıllık geliri gösteren bordro veya nereden gelir sağlıyorsanız onu beyan edecek resmi bir belge

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here