Kredi Çekme Yasağı Nasıl Kaldırılır ?

0
137
kredi-cekme-yasagi-nasil-kaldirilir

Kredi Çekme Yasağı Nasıl Kaldırılır ?| Daha önce ödemediğiniz ya da o dönem için ödemekte zorlanıp zamanını geçirdiğiniz banka ödemelerinizden kaynaklı olarak bankaların kara listesine alınabilirsiniz. Kara liste uygulaması, birkaç yıl önce uygulamaya konan bir prosedürdür. İdari ve kanuni olmasına bağlı olarak belirlenen süre zarfında borcunu ödemeyen bankanın müşterileri maalesef bankalar tarafından kara listeye alınıyor ve bir dahaki kredi ihtiyacınızda bankalar size tekrar kredi imkanı sağlamıyor. Merkez bankasının kara listesinde yer olan bu kişiler en az 5 yıl boyunca bu listede kalacak ve bundan sonra geliriniz yüksek olması bil durumu değiştirmeyecektir. Tekrar kredi talebi yapabilmek için mutlaka kredi çekme yasağının kalkması gerekmektedir.

Kara Listeden Çıkmanın Yolları

Kredi çekme yasağı olması durumunda, kredi ihtiyacımızı karşılamak adına bankalar tarafından önemi çok büyüktür. Bu liste içerisinde yer aldığınız müddet içerisinde asla hiçbir bankadan kredi alamazsınız. Kara listeden çıkmanın elbette ki bir yolu var. Daha önceki borcunu beş yıl içerisinde kapatan birisi bu listeden adını sildirecektir. Ama merkez bankasından adını sildiren birinin, bankalardan da adını sildireceği kesin olmamakla birlikte, hala da diğer bankalarda yer alan mimlenmeniz devam edecektir. Bu durumda istediğiniz kredi için yine olumlu dönüş alamayabilirsiniz. Görülen o ki bu doğrultuda bankanın size insiyatif çok önemlidir. Bankaya bu güveni tekrar vermemeniz durumda yine kredi çekmeniz zorlaşabilir.

Kara Listeye Adım Nasıl Eklenir?

Bankadan almış olduğunuz kredi borcunuz ya da kredi kartı borcunuz doksan günlük süreyi aşarsa kredi çekme yasağı ile adınız kara listeye eklenecektir. Artık borcunuz avukat kanalı yoluyla sizden talep edilir ve ayrıca da mevcut borcunuza faiz eklenmeye başlar. 2009 yılında bankadaki sicilliniz belirlenen dönem içerisinde borcunuzun ödenmesi durumunda temizlenmesine yönelik bir sicil affı çıktı. Fakat bu af borcunuzun ödenmesi durumunda sadece merkez bankası tarafından kara listeden adınız silinecektir.

Merkez bankası tarafından tutulan liste içerisinde adınızın yer alıp almadığını T.C. Merkez bankasına yapacağınız başvuru ile öğrenebilirsiniz ya da kredi almak istediğiniz bankanın Müşteri İtirazı Değerlendirme Sistemi aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here