Konut Sigortası İle Zarar Tespiti Nasıl Yapılır ?

0
93
konut-sigortasi-ile-zarar-tespiti-nasil-yapilir

Konut Sigortası İle Zarar Tespiti Nasıl Yapılır ?| Günümüzde en çok merak edilen sorulardan biri de konut sigortası ile zarar tespiti nasıl yapılır? olmaktadır. Konut sigortası, sigorta yaptıran kişinin evinin yıkılmadan, hırsızlıktan, terörden ya da meydana gelebilecek olan kazalardan korumayı amaçlayıp, yola çıkan sigortadır.

Evin teminat alındığını bilen kişi, evden uzaklaşsa bile kendini güvende hissetmektedir. Zarar sırasında konut sigortası bina bedelini güvence altına almış olur. Her sene yenilenmekte olan konut sigortası yıllık yapılır. Uzun süre içinde aynı sigorta şirketine bağlı kalındığı zaman belli bir indirim yapılabilir.

Kiracılar Konut Sigortası Yaptırabilir Mi?

Konut sigortasının yapılabilmesi için ev sahibi olunması gerekmemektedir. Kiracılar yalnızca eşya teminatı alıp, eşyalarını korumaya alabilir. Yalnız eşya teminatıyla yangın, deprem vb. hasarlara karşılık evde bulunan eşyaların zararlarını teminat eder.

Hasar Sonrası Zarar Tespiti Nasıl Yapılmaktadır?

Konut sigortalarına sahip kişi ile sigorta şirketleri arasında yapılmış olan sözleşmeyle sigorta edilen şeylerde doğan zarar 2 tarafın yaptığı anlaşmayla tespit edilmektedir. Taraflar zarar miktarında anlaşamaz ise, zararın belirlenebilmesi için bilirkişilere gidilebilir. Bu tutanaklar ile tespit edilmektedir.

Bilirkişilere gidilmesi halinde zarar miktarı hesaplanabilir. Taraflar, anlaşmazlığın çözülebilmesi için tek bilirkişi seçiminde anlaşamadıkları zaman, taraflar kendi bilirkişisini seçmekte ve noter ile diğer tarafa iletmektedir. Bilirkişiler, ilk toplantıdan itibaren 7 günde ve incelemeye geçmeden, üçüncü bilirkişiyi seçer ve tutanak ile saptanır.

Konut Sigortası İle Zarar Tespiti Nasıl Yapılır?

Üçüncü bilirkişi seçilmesinin nedeni de tarafların bilirkişilerinin anlaşamadıkları noktalarda anlaşmaya varılmasının sağlanmasıdır. Üçüncü kişi tek rapor ile karar verme yetkisine sahip olur. Kararlara, taraflara aynı zamanda bildirilmektedir. Bilirkişilerin uzmanlık alanlarının yeterli olmadığı zamanlarda itiraz edilebilir.

Bilirkişi, vefat eder ya da görev çekilir ise, yerine yeni biri seçilmektedir. Seçilen kişi göreve kalındığı yerden devam etmektedir. Bilirkişiler, zarar miktarının karşılanmasında gerekli olan delillerle sigortalıların eşyalarının değerini saptamaya yarayarak olan kayıt ve belgeleri isteyebilme hakkına sahiptir. Aynı zamanda hasar yeri incelemesi yapılabilir.

Bilirkişilerin, verecekleri kararlar kesindir. Bu kararlar iki tarafı da ilgilendirir. Karara sadece tespit edilmiş olan zararın gerçekten önemli ölçülerde farklı olduğu anlaşıldığı zaman itiraz edilebilmektedir. Taraflar, kendi bilirkişilerinin ücretlerini ödemek zorundadır.

Meta Açıklama:

Günümüzde en çok merak edilen sorulardan biri de konut sigortası ile zarar tespiti nasıl yapılır? olmaktadır.

Etiketler:

kendi bilirkişisini seçme, hasar yeri incelemesi, konut zarar tespiti nasıl yapılır, konut sigortası zarar tespiti nasıl yapılır


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here