Kolesterol Değerlerine Hangi Sıklıkla Baktırılmalıdır ?

0
239
kolesterol-degerlerine-hangi-siklikla-baktirilmalidir

Kolesterol Değerlerine Hangi Sıklıkla Baktırılmalıdır ?| Yapılan klinik araştırmalar ülkemizde 15 yaş üzeri bireylerin en az ‘inin kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL değerinin yüksek olduğunu ortaya koyar. Hekim tarafından farklı bir takip önerilmemişse 20 yaşından büyük herkesin 5 yılda 1 kolesterol değerlerine baktırması önerilir. Kolesterol ölçümlerinin en erken yaşta ve düzenli olarak yapılması koroner kalp hastalıklarının önlenmesinde büyük fayda sağlar. Total kolesterol üzerinde yapılacak ‘luk bir değişim kalp hastalıklarına yakalanma riskini;

  • 40 yaşından önce %50
  • 50 yaşından önce %39 ve
  • 60 yaşından önce %27 seviyelerinde düşürür.

Kolesterol ile Yasamak

Yüksek kolesterolün sebebini bilmek her zaman için mümkün olamayabilir. Ailesel faktörlere bağlı olan durumda kişilerin karaciğerleri fazla kolesterol üretir. Bu durumda beslenmeyle ilgili önlemler alınsa bile değerlerde herhangi bir değişikliğe rastlanmaz. Sigaranın iyi kolesterol olarak bilinen HDL üzerinde olumsuz etki gösterdiği bilinmektedir. Vücudumuzun belli miktarda kolesterole ihtiyacı olduğu bilinmeli ve en ufak bir değişimde ilaç takviyesine başvurulmamalıdır. Kolesterol miktarının artması ciddi kalp rahatsızlıkları riskini de beraberinde getirir.

Trigliserid İle Kolesterol Arasındaki Fark Nedir?

Kolesterol bütün kan dolaşımında ve hücrelerde bulunan bir yağ çeşididir. Kolesterol üretimi vücudun ihtiyacına göre olur. Doymuş yağlar ve trans yağlardan oluşan bir beslenme düzeni kolesterol seviyesinin artmasına neden olarak gösterilebilir. Trigliserid ise yağın doğada bulunduğu formdur. Kolesterol gibi vücut tarafından da üretilen trigliserid dışarıdan yiyecekler yoluyla da alınır. Her iki durumda da yüksek değerler kalp hastalıkları görülme ihtimalinin artmasının sebebi olarak değerlendirilebilir.

Kolesterol Hastalarında Beslenme ve Diyet Tedavisi

Sağlıklı beslenme, kilo kontrolü ve düzenli egzersiz yüksek değerlerin düşmesine yardımcı olabilir. Faydalı yağlar sayesinde; kötü kolesterol düşer, kalp hastalıkları ve felce yakalanma riski azalır, vücudun üretemediği ancak ihtiyaç duyduğu yağlar alınmış olur. Bunun için tüketilmesi önerilen besinler arasında; zeytinyağı, somun balığı, ceviz, yemişler ve tohumlu yeşil bitkiler sayılabilir.

Zararlı yağlar sayesinde; Kötü kolesterol seviyesi artarken iyi kolesterol seviyesi düşer. Kalp hastalıkları ve felce yakalanma ihtimali artar. Bu gıdalar arasında; kırmızı et, tereyağı, yumurta ve tam yağlı süt ve süt ürünleri sayılabilir. Trans yağlar ise zararlı durumlara ek olarak tip 2 diyabet hastalığının gelişmesine neden olabilir. Bu tür beslenmeden korunmak için fast food ve kızartma gibi sağlıksız beslenme yapılmaması istenir.

Yüksek Kolesterol Tedavisi

Sağlıklı bir diyetle yükselen kolesterol seviyeleri kontrol altına alınabilir. Bunun için günlük toplam kalorinin %30’unun sağlıklı yağlardan alınması gerekir. Bu miktar erkekler için: 50-70 gram ve kadınlar için: 45-60 gramdır. Et tüketiminde sakatatlara yer verilmemesi gereken sağlıklı bir diyette, posalı besinlere daha fazla yer ayrılmalıdır. Tam yağlı süt ve süt ürünleri yerine light ürünler tercih edilebilir. Haftada en fazla 3-4 kere yumurta yenebilir. Yumurtanın sadece sarısı kolesterol açısından zengindir. Beyazı protein ihtiyacını karşılamak için düzenli olarak tüketilebilir. Yaşam tarzında yapılan yenilikler ve diyete rağmen hedeflenen değerlere ulaşılamaması halinde statinler olarak adlandırılan ilaçlar sadece hekim tavsiyesine uygun olarak kullanılabilir.

Kolesterol Türleri Nelerdir?

Vücuttaki tek tür kolesterolün iki farklı görevi bulunur. LDL ve HDL olarak adlandırılan iyi ve kötü kolesterol birlikte değerlendirilerek total kolesterol üzerinden değerlendirme yapılır.

HDL: iyi kolesteroldür ve temel görevi damarlardaki fazla kolesterolü karaciğere taşımaktır.

 LDL: kötü kolesteroldür ve kolesterolü tüm organlarda kullanılmak üzere vücut içinde taşır.

  •  Total kolesterol ise kolesterol ve trigliserid değerlerinin toplamıdır.

Kalbi Koruyan Kolesterol

İyi kolesterolün yüksek olması kalp krizi riskini azaltır. HDL denen iyi kolesterolün yüksek olması damarlarda oluşan birikimi önler. HDL değeri yüksek olan kişilerde kalp krizi geçirme riski çok daha düşüktür. Kişide yüksek kolesterol olması halinde değerlerin; aile öyküsü, alkol ve sigara kullanımına göre değerlendirilmesi gerekir. Değerlendirme yapılırken kötü ve iyi kolesterole birlikte bakılması önerilir.

Trigliserid Nedir, Trigliserid Normal Değerleri Nasıl Olmalıdır?

Trigliserid kanda bulunan bir yağ türüdür ve sadece kan tahlili yapılarak ölçülür. Vücutta görevleri olan hücrelerin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için bu yağa ihtiyacı vardır. Ancak bu değerin yüksekliği de farklı sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olabilir. Bu değerin artış nedenleri arasında; hareketsiz yaşam, obezite, sigara ve alkol kullanımı, yüksek kalorili beslenme alışkanlığı, genetik faktörler ve böbrek hastalıkları sayılabilir. Kortizona ek olarak bazı doğum kontrol hapları da trigliserid yükselmesine neden olabilir. Bu yağ, vücudun enerji ihtiyacını karşılar. Vücut ısısını dengelemekle görevli olan trigliserid, organları dışarıdan gelecek darbelere karşı korur. Vücudun savunma mekanizması olarak da görülebilen yağlar, dışarıdan besinlerle alınabilir.

Trigliserid Kaç Olmalı?

150 mg/dl’nin altı normal, 150-199 mg/dl seviyesi sınırda ve 200 mg/dl’nin üstü yüksek seviye olarak tanımlanır. Değerlerin 500 mg/dl’nin üstüne çıkması halinde değerlerin kontrol altına alınması zorunlu hale gelir. Değerlerin yüksek olması halinde dahiliye doktoruna görünmek gerekir. Genetik faktörlere bağlı olan bu sorun göbek bölgesinde aşırı yağlanmayla da kendini belli eder. Hareketsiz bir yaşam ve obezite etkileri sorunun temel kaynaklarıdır. Fazla kilolardan kurtulmak, her gün en az 1 saat yürüyüş yapmak, sigara ve alkolden uzak durmak, yağ ve şekerden yoksun beslenme biçimini alışkanlık haline getirmek trigliserid düzeyinin kontrol altına alınmasına yardımcı olur.

Kolesterol seviyesinin 20’li yaşlardan itibaren kontrol edilmesi olası risklerin erken fark edilmesini sağlar. Menopoz sonrasında kadınlar düzenli beslense de hareketli bir yaşam sürse de kolesterol seviyelerini tutturmakta zorlanırlar. Kolesterol genel olarak kilo problemi yaşayan kişilerin sorunu gibi görünse de zayıf kişilerde de ciddi bir sağlık tehdidi olarak algılanmalıdır. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları düzenli bir yaşam kadar kolesterol seviyesinin dengeye çekilebilmesi için de zaruridir.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here