Kök Hücre Nedir ?

0
131
kok-hucre-nedir

Kök Hücre Nedir ?| Kök hücre, vücudun herhangi bir dokusunda ya da organı üzerinde bulunan, bulunduğu yere tam olarak entegre olmamış, farklı dokularda görev alabilecek farklı yapılardan oluşan hücredir. Kök hücre, dokular ve organlar üzerinde hem karmaşık bir yapıya sahip olduğu için hem de öncül bir yapıda olduğundan diğer hücrelere oldukça iyi şekilde entegre olarak, hücresel dönüşme sağlayabilir. Yani, bir dokunun ya da organın onarılması gerekiyorsa, kök hücrelerden yararlanılarak, kök hücre tedavisi uygulanabilir.

Kök Hücre Nedir ?; Kök Hücre Nasıl Elde Edilir?

Kök hücreler yetişkin insan vücudu üzerinde uygun organ ve dokulardan elde edilebilir. Farkı yöntemlere dayanan kök hücre elde edilmesi genellikle damardan alınan kan sayesinde kullanılabilir. Fakat damar üzerinden kan yoluyla kök hücre elde edilmesi bazı ilaçlarla kemik iliğinden kök hücrenin kana çıkarılması gerekir. Bu aşamalar yaklaşık olarak 2 ya da 3 gün içerisinde yapılması gerekmektedir. Eğer, kök hücreler başka birisinden elde edilecekse bu işlem en geç 3 gün sonra gerçekleşmelidir. Aksi halde, kök hücre gerekli görev ve entegre işlemini yerine getiremez. Fakat kişi kendi vücudundan kök hücre elde edecekse bu kök hücreler yıllarca saklanabilir ve işlevini de kaybetmez. Kişinin kendi vücudundan kök hücre elde edilmesine ise otolog adı verilmektedir.

Kök Hücrenin Özellikleri

Kök hücreler, farklı dokular üzerinde yetişerek, kendi işlevlerini o organlarda yerine getirebilirler. Ayrıca, yeni doku ve organlara uygun şekilde yerleştirildikten sonra kök hücreler bu alanlarda çoğalarak, organların onarımına ve sağlıklı işlev görmesine katlı sağlarlar. Kök hücrelerinin tıp tarihinde en önemli işlevi ise farklılaşma özellikleridir. Yani, kök hücreler farklı organ ve yapılar üzerinde entegre olarak o dokuya uygun şekilde farklılaşırlar.

Bu sayede, organlar işlevlerini bu farklılaşma sayesinde yürütebilirler. Kök hücreler, sürekli olarak kendisini yenileyebilme özelliğine sahiptir. Bu açıdan organlar üzerinde sürekli çoğalır ve aktif şekilde işlev görebilirler. İnsan vücudunda yer alan tüm yara ve doku zedelenmesine karşı onarım faaliyetlerini devreye alarak, cildin ya da dokunun işlevsel görevlerini yerine getirmesine de yardımcı olurlar. Tüm bu özellikler kök hücrelerinin farklı tedavi yöntemlerinde kullanılmasına olanak sağlamıştır.

 

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here