Kimyasal Çözülme Nedir ?

0
407
kimyasal-cozulme-nedir

Kimyasal Çözülme Nedir ?| Kimyada çözünme olayı çözücü ve çözünen maddelerin birbiriyle karıştırılması sonucu moleküllerine kadar veya iyonlarına kadar ayrılması olayına çözünme adı verilir. Diğer bir ifade ile bir maddenin iyonlarının veya moleküllerinin diğer maddenin iyonlarının veya moleküllerinin arasına girmesi olayıdır. Çözünme olayında; çözen maddeleri ve çözen maddeleri meydana getiren tanecikler (moleküller, iyonlar) çözünme meydana gelmeden önce birbirlerine çok yakınlar. Çözünme olayında çözücü maddenin tanecikleri ve çözünen maddelerin tanecikleri arasında elektron ortaklaşması veya elektron alış verişi olmadığı için çözünen ve çözücü madde sadece fiziksel değişime uğrar. Maddelerin kimliklerinde değişim gerçekleşmediği için kimyasal değişim gerçekleşmez.

Kimyasal Çözülme Nedir ?; Coğrafya da ise çözülme olayı birbirinden farklı sebepler sonucunda yer kabuğunu meydana getiren taşların fiziksel olarak bütünlüklerinin bozulması veya kimyasal olarak yapılarında olan değişimdir. Toprak da bu yeryüzündeki kayaçların çözülmeleri sonucu oluşur. Çözülme olayı fiziksel ve kimyasal olarak iki çeşit olduğu için toprağında meydana gelme süreci çözülme olayına göre farklılık gösterir. Çözülme süreci sıcaklık, gece gündüz arasındaki sıcaklık farkından ve bölgede meydana gelen yağış miktarına bağlıdır.

Kimyasal Çözülme

Kayaçların kimyasal yapılarının bozulması sonucunda parçalanmaları ve ufalanmaları ile meydana gelen ayrışma olayına kimyasal çözünme denir. Kimyasal çözünme olayında en büyük faktör sıcaklık faktörüdür. Bu çözülme türü daha çok sıcaklık farkının çok olmadığı bölgelerde görülür. Yani meydana geldiği bölgelerde gece ve gündüz arasında sıcaklık farkı çok yoktur ve bölge nemlidir. Diğer bir ifade ile sıcaklık derecesi ne kadar fazla ise ayrışma o kadar hızlı olur. Diğer en büyük faktörlerden biride suyun olması durumudur.

Suyun çok olması ( bölgenin nemli olma durumu) ve sıcaklığın çok olması birlikte çözülmeyi hızlandırır. Su az ve sıcaklık farkı az ise kimyasal çözünme olayı oldukça yavaş olur. Bu duruma örnek olarak çöl ve kutuplar verilebilir. Kutup sıcaklığın az olması nedeni ile kimyasal çözünme görülmez iken çölde ise suyun az olmasından dolayı kimyasal çözünme azdır. Kimyasal çözülmenin en etkili olduğu bölge tropikal ve muson iklimlerinin görüldüğü bölgelerde etkilidir. En etkili olduğu yer Ekvator’dur çünkü sürekli yağışlı ve sıcaklık oranı yıl boyu güneş ışınlarının dike yakın gelmesi sonucu fazladır.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here