Kaza Tespit Tutanağında Anlaşılamadığında Ne Yapılmalı ?

0
352
kaza-tespit-tutanaginda-anlasilamadiginda-ne-yapilmali

Kaza Tespit Tutanağında Anlaşılamadığında Ne Yapılmalı ?| Maalesef bir kaza yaşadınız diyelim, Kaza Tespit Tutanağında Anlaşılamadığında Ne Yapılmalı?

Günlük yaşantıda hiç beklenmeyen anlarda kazalar yaşanabilmektedir. En çok yaşanan kaza türü de trafik kazalarıdır. Özellikle büyük şehirlerde trafik kazaları yüksek oranda meydana gelmektedir.

Trafik kazasının meydana geldiği olay yerinde kaza tespit tutanağının doldurulması gereklidir. Eğer taraflar kazanın oluşumu ile ilgili anlaşma sağlayamazlarsa ortaya bir problem çıkabilmektedir. Bu durumda mutlaka kaza tespit tutanağında anlaşılamadığında ne yapılmalı bilinmesi gerekmektedir. Aksi takdirde kişiler, ne yapacağını bilememektedir.

Öncelikle kaza yapılan araç olay yerinde bırakılmalıdır. Daha sonra da trafik polisi ya da jandarma çağırılmalıdır. Gelen görevliye kaza zaptı tutturulmalıdır. Görgü tanığı varsa; görgü tanığı tespit tutanağı tutturulmalıdır.

Kaza Anında Elinizde Bulunması Gerekenler

Peki daha sonra neler yapılmalıdır? diye sorarsanız; kazaya karışan araçların trafik sigortası poliçesi ile sürücüsüne ait ehliyet ve araç ruhsatının fotokopilerini almanızda fayda vardır. Kendi sigorta şirketinize veya karşı tarafın şirketine verilmek üzere, farklı açılardan kaza fotoğraflarını çekmeniz gereklidir. Toplamış olduğunuz bu belgeleri kendi sigorta şirketinize ve karşı tarafın sigorta şirketine ulaştırmalısınız. En sonunda hasar tazmini yapılabilir.

Kaza Tespit Tutanağı İçin Karşı Tarafla Anlaşma

Kaza meydana geldikten sonra karşı tarafla tespit tutanağı konusunda anlaşmak gereklidir. Tespit tutanağı doldurulmuyorsa; trafik polisine haber verilebilir. Kaza zaptı alındıktan sonra alkol muayenesine girmeniz gerekebilir. Alkol raporunuzu aldıktan sonra sıradaki işlemleri uygulamaya geçebilirsiniz.

Kazaya karışan diğer aracın trafik sigortası poliçesi fotokopisi, sürücünün ehliyet ve ruhsat fotokopisi alınması gerekir. Aracınız çalışmıyorsa ve poliçenizde asistan hizmeti bulunuyorsa; çekici servisinden yararlanmak için asistan şirketini aramanız lazımdır.

Araç kaza mahallinden kaldırılmadan önce fotoğraf çekmeniz son derece önemlidir. Bu fotoğrafları daha sonra belge olarak sigorta şirketinize sunabilirsiniz. Fotoğraf ve tutanağın sureti sigorta şirketine ulaştırılmalıdır. Belgeler ulaştırıldıktan sonra sigorta şirketi ile alakalı olan süreç başlamaktadır. TRAMER kurulu bir karar vererek, sonucu sigorta şirketlerine iletmektedir.

Kaza Tespit Tutanağında Anlaşılamadığında Ne Yapılmalıyız ?

Kaza tespit tutanağında anlaşmazlık olması sürecin uzamasına neden olmaktadır. Gerekli belgeler toplanarak, sigorta şirketine ulaştırılmalıdır. Sonrasında kurulun verdiği karar neticesinde sonuç sigorta şirketine iletilmektedir. Kazaya karışan araçlardan birinin trafik sigortası yoksa; polis ya da jandarmaya haber verilmelidir.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here