Kasko İçin Gerekli Belgeler Nedir ?

0
312
kasko-icin-gerekli-belgeler-nedir

Kasko İçin Gerekli Belgeler Nedir ?| Kasko İçin Gerekli Belgeler, aracın en önemli koruma yöntemi olan kasko poliçelerini yaptırmak için teslim edilmesi gereken evraklardır. Gerekli belgeleri ve kaskonun yapılma nedenine dair bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Kasko Nedir?

Taşıtların kaza yaptıklarında ödeyecekleri maddi zararı karşılayan sigorta türüne kasko denir. Bu sigorta sadece kazayı kapsamaz. Aracın yanması, çalınması, farklı şekillerle zarar görmesini de kasko karşılar. İsteye bağlı olmakla beraber poliçede belirtilen bütün motorlu veya motorsuz kara yolu araçlarından doğabilecek bütün zararların gerçekleşmesi sonucu oluşacak maddi zararları karşılar.

Kasko Neden Yapılır?

Eğer bir aracınız varsa zorunlu trafik sigortası yaptırmanız gerekmekte. Zorunlu trafik sigortası adından da belli olduğu gibi zorunlu bir sigortadır. Zorunlu trafik sigortası yaptırmayan araç sahipleri tespit edildiğinde aracına el konularak trafik şubelerine çekilmektedir.

Yanında doğabilecek maddi bakımdan cezaları da unutmamak gerekmekte. Bu zorunlu sigorta kaza anında karşı tarafın masrafını karşılar. Sizin aracınızın zararını karşılamaz. Kasko ise sizin aracınızın zararını karşılamaktadır.

Kasko Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Kasko İçin Gerekli Belgeler konusundan önce değinilmesi gereken diğer bir konuda kasko yaptırmanın zorunlu olup olmadığıdır. Kasko zorunlu bir sigorta türü değildir. İsteğe göre yaptırılabilir. Kasko sigortasındaki teminatlar isteğinize göre düzenlenmektedir.

Yalnızca çarpma veya çarpılma gibi durumlarda aracınızı güvence altına alabiliyorsunuz. Ama çoğu sigorta şirketi kasko ürünlerinde teminat seçmenize olanak sağlıyor.

  • Terör Olayları
  • Halk Zararları
  • Otomotiv Hırsızlığı

gibi risklere karşı da aracınızı güvence altına alabiliyorsunuz.

Eğer aracınızla kaza yaparsanız kasko sigortanız sizin tedavi masraflarınızı da karşılamakta. Sürekli sakatlık durumlarında ise tazminat alabilirsiniz. Ölmeniz doğrultusunda ise aileniz bir ödeme alacaktır. Bir aracınız varsa ve çoğunlukla yola çıkıyorsanız kasko yaptırmalısınız. Birçok trafik kazası olmakta ve kendinizi güvence altına almalısınız. Kasko yaptırmanız halinde sizi ve ailenizi doğabilecek finansal sorunlardan korumalısınız.

Kasko İçin Gerekli Belgeler

Kasko sigortasının size sunduğu teminatlar kasko türüne göre değişmekte. 4 Adet kasko türü vardır. Bunlar:

  1. Kasko: Kasko sigortasının genel şartlarından oluşur.
  2. Dar Kasko: Genel şartların içinde yer alan teminatlardan birkaçını içerir.
  3. Tam Kasko: Genel şartlar ile birlikte bütün ek güvenceleri sağlar.
  4. Genişletilmiş Kasko: Genel şartlarla birlikte ek güvenceler arasından birkaçını sağlar.

Aracınıza yaptıracağınız kasko türünden birini seçip daha sonra kasko sigortasını yaptırabilirsiniz. Kasko için gerekli belgeler ise şu şekilde; trafik tescil belgesine sahip olmanız gerekmekte. Sigorta şirketi kasko teklifini hazırladıktan sonra teklifi kabul etmenizle beraber bir poliçe hazırlanır.

Poliçe düzenlenirken aracın yaşı, plakası, markası, modeli gibi bilgilere ulaşabilmek için ruhsatınız yanınızda olmalıdır. Kasko poliçenizi aldıktan sonra aracınızı güvence altına almış olursunuz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here