Kask Başımızı Nasıl Korur ?

0
8
kask-basimizi-nasil-korur

Kask Başımızı Nasıl Korur ?| Motosiklet sürmek çoğu insanda tutku haline gelmektedir. Tehlike arz ettiği için de motosiklet kullanırken bir takım önlemler alınması gerekmektedir. Bu önlemlerden birisi kask kullanmaktır. Kask duymayı azaltır, görüşü kısıtlar şeklindeki söylentiler sadece bir söylentiden ibaret olmaktadır. Önlemini alıp bilinçli olan sürücü devamlı kask takmaktadır.

Kask Başımızı Nasıl Korur ?; Kask Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Kask takmak herhangi bir kaza esnasında oluşabilecek kötü sonuçları minimum seviyeye düşürmek için önemli bir faktör olarak ortaya çıkmaktadır. İnsanın en hassas organlarından birisi olan beynin kafada olması sebebiyle motosiklet kullanırken kask kesinlikle takılması gerekmektedir. Hayati işlevler beyinde gerçekleşmektedir. Kask takılı olmasa ve beyin darbe insanın hayatının tamamını etkileyebilecek davranış bozukluğu, felç gibi sonuçlara sebep olmaktadır.

Herhangi bir darbe geldiğinde darbe etkisini kafatasına değil de kaska yapmış olmaktadır. Yani darbe kask tarafından giderilmektedir. Nasıl ki arabalarda emniyet kemeri bir ihtiyaç ise aynı şekilde motosiklet için kaskta bir ihtiyaç olmaktadır. Kask, uğultu gibi kulağı rahatsız eden rüzgarı kesmektedir. Sinek ve böceğin gözümüze girmesine engel olmaktadır. Yorgunluk hissini azaltmaktadır. Kask takan kişi kanunlara uyan bilinçli bir vatandaş profilinde olmaktadır. Yasalarla kask takmak zorunluğu kılındığı için sürücülerin buna dikkat etmesi gerekmektedir.

Çeşit olarak bakıldığında değişik alanlarda kullanılan ve farklı şekillerde olan kasklar da bulunmaktadır. İnşaatta çalışanlar, fabrikalarda çalışanlar, bazı spor dallarında kullanılmak üzere birden çok kask çeşidi bulunmaktadır. Kullanılma amaçlarına bakıldığında hepsinin amacı, kafayı dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı korumak olduğu görülmektedir.

Kaskın dış yüzeyi ilk gelecek darbeyi savuşturmak amacında olmaktadır. Fakat tek başına dış yüzey yeterli gelmemektedir. Dış yüzeyin iç kısmında darbe emici bir iç yüzey vardır. Dış yüzeyden seken darbeyi emici iç yüzey durdurmaktadır. Oldukça kalın bir maddeden yapıldığı için dayanıklı olmaktadır. Fakat yapılan bir kazadan değiştirilmesi gerekmektedir. Darbeyi savuşturmanın ana merkezi olduğundan hasar görmüş olmaktadır.

Kafatasının temas ettiği yerde ise konforlu ped bulunmaktadır. Oldukça yumuşak süngerden yapılan bir maddedir. Ön yüzeyde vizör adı verilen cam görünümündeki plastik yapı da rüzgardan, sineklerden muhafaza etmeye yaramaktadır. Kafa ölçüsü alınarak kafayı sıkmayacak bir kas seçimi yapılması gerekmektedir. Kafayı sıkan bir kask seçilirse şiddetli baş ağrılarına sebep olmaktadır.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here