Karanlık Enerji Nedir ?

0
136
karanlik-enerji-nedir

Karanlık Enerji Nedir ?| Galaksilerin birbirinden uzaklaşıp, evrenin sürekli olarak genişleten enerji türüne verilen isimdir. Evrenin uzayda büyük patlama olayından sonra genişlemeye devam ettiği tespit edilmiştir. Uzayda yer çekimi yoktur ve boşluktan oluşur. Buna bağlı olarak genişlemeye devam edeceği ön görülmüştür. Genişleme hızının ise artmaya devam ettiğini uzmanlar belirtiyorlar.

Karanlık Enerji Nedir ?; Tarihte Karanlık Enerji

Alan Guth, karanlık enerji kavramını ortaya koyan ilk bilim adamıdır. 1980 senesinde evrenin big bang olayından sonra sürekli olarak genişlediğini dile getirmiş, bunu oluşturan sebebi ise karanlık enerji olarak tanımlamıştır. Saul Perlmutter, Brain Schmidt isimli iki fizik insanı evrenin genişlemeyi sürdürdüğünü ortaya koymuş, bu olayın sebebini ise karanlık enerji kavramıyla bilim dünyasına kazandırmışlardır. Bu kavramı dünyaca ünlü fizikçi Albert Einstein aslında çok önceden keşfetmiştir. Bilim dünyasına getirmiş olduğu görelilik teorisinde, evrenin hiçbir zaman içinde sabit kalamayacağını ve genişlemeye sürekli olarak devam edeceği tezini bu teoride göstermiştir.

Karanlık Madde Nedir?

Karanlık madde, elektromanyetik dalgalar ile etkileşime giren, diğer maddelerin üzerinde kütle çekim etkisi uygulayabilen maddelere denir. Gözlenebilen toplam enerjinin %4’ü görülebilen maddelerden oluşmuştur. Gözlemlenen toplam enerjinin %22’si karanlık maddenin olduğu, %74’lük kısmın ise karanlık enerjiden meydana geldiği anlaşılmıştır.

Tarihte Karanlık Madde

Jan Hendrik Oort 1932 senesinde ilk olarak kullanmıştır. Ardından bir yıl sonra ise Fritz Zwicky İsveç’in astrofizikçilerinden olan isim 1933 senesinde ortaya koymuştur. Bu ilim insanın ortaya koymuş olduğu gözlem ve iddiası hiçbir kimse tarafından ciddiye alınmamış olup, bu süre zarfı ise 40 yıl civarıdır. Karanlık maddenin varlığını ispat eden en büyük kanıtlardan bir tanesi olan Sarmal gök ada eğilimleri olarak sunulmuştur. Bu eğilimler Vera Rubin ve arkadaşlarının 1970 senesinde yapmış oldukları çalışmalarla bilim dünyasına sunulmuştur. Ancak Vera Rubin ve arkadaşlarının çalışmaları hiçbir şekilde dikkate alınmamıştır.

Dünya’da birçok bilim insanı ve sanatçıya gösterilen tavırlar, dünyanın gelişimine eksi katkılar sunmaktadır. Galileo’dan Kopernik’e Zwicky’den, Rubin ve arkadaşlarına kadar sayılamayacak kadar isim ilimleriyle dikkate alınmamıştır. Ancak zaman bu ilim insanları haklı çıkartmış ve hak ettikleri saygıyı almadıklarını ortaya koymuştur.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here