Kalp Yetersizliğinin Sınıfları Nelerdir ?

0
206
kalp-yetersizliginin-siniflari-nelerdir

Kalp Yetersizliğinin Sınıfları Nelerdir ?| New York Kalp Derneği Sınıflaması, Kalp yetersizliği ile birlikte insanın normal yaşantısında ve vücut fonksiyonlarına bir takım değişmeler meydana gelmektedir. Bu açıdan kalp yetersizliği ile alakalı bir değerlendirme yapılmak isteniyorsa, kişinin günlük olarak yapmış olduğu hal ve hareketinin izlenmesi ile bunun adına bir sonuca varma imkanı bulunmaktadır. New York Kalp Derneği Sınıflaması (NYHA) bu amaçla en yaygın olarak kullanılan bir sınıflama sistemi olarak ortaya çıkmaktadır.

Hastaların fonksiyonel durumlarına göre sonuç elde edilen bu sınıflama ilk kez 1928 yılında kullanılmış olmaktadır. 1994 yılında yapılan yenileme ve düzenleme ile şu an halen daha kullanılmaktadır. Bu sınıflamaya göre kalp yetersizliği belirtileri olarak hasta 4 evre üzerinden incelenmektedir. Bir sonraki sınıfa geçilmesi ile hastalıkta bir kat daha şiddetlenmiş olmaktadır. Böylece kişinin hareket kabiliyeti de o nispette azalma göstermeye başlamış olmaktadır.

NYHA sınıflamasında 1. sınıfta kişide kalp yetersizliği ile alakalı bir belirti olmadan kişi normal hayatına devam etmektedir. Yorgunluk, nefes alma ve vermede yaşanan sıkıntı, kalp ritminde bozulma gibi bir rahatsızlık olmadan kişi hareket kabiliyeti olarak bütün fiziki aktivitelerini yerine getirmektedir.

2.sınıfta ise belirtiler artık yavaş yavaş kendini göstermeye başlamıştır. Efora kaybı, nefes darlığı, yorgunluk ve kalpte çarpıntı meydana gelme ihtimali bulunmaktadır. Fakat kişi, diğer günlük aktivitelerini yerine getirirken çok aşırı bir zorluk çekmeden meydana getirmektedir.

3.sınıfta ise belirtiler biraz daha bariz olarak kendini hissettirmektedir. Kişi hareket esnasında çok yorulur ve sürekli dinlenme ihtiyacı hissetmektedir. Koşma faaliyetini gerçekleştirme imkanı bulunmazken nefes darlığı da boy göstermektedir. Kalp çarpıntıları biraz daha şiddetlenmiş bir vaziyet almaktadır.

4.sınıfta ise fiziksel olarak bitkin bir vaziyette olur. Hareket etmesi imkansız bir hal almışken, dinlenme esnasında dahi rahatlama imkanı olmamaktadır. Fiziki bir hareket yapmaya kalkışsa mevcut rahatsızlığı daha da artış göstermiş olmaktadır.

Yapılan Bu Sınıflamanın Önemi

Bu sınıflama sayesinde kişinin günlük yaşantısında ne konumda olduğu gözlemlenmektedir. Doktorlar kalp yetersizliğinde tedavi yolu seçerken bu sınıflamayı göz önünde bulundurmaktadır. Yapılacak olan tedavilerle kişi 1. sınıfa tekrardan inme imkanı da bulmaktadır.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here