Kalp Yetersizliğinde Cerrahi Tedavi Seçenekleri Nelerdir ?

0
42
kalp-yetersizliginde-cihaz-tedavisi-secenekleri-nelerdir

Kalp Yetersizliğinde Cerrahi Tedavi Seçenekleri Nelerdir ?| Kalp yetersizliği, temel anlamda birbirinden farklı ve çeşitli kalbi etkileyen hastalıkların ortak sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıklar ve durumlardan bazıları; tiroit hastalığı, kişinin uzun dönem kemoterapi görmesi ve de sürekli olarak alkol tüketimi yapmasıdır.

Kişinin kalp yetersizliği yaşaması durumunda en çok merak edilen konulardan biri ise, bu hastalığın tamamen bir tedavisi mevcut mu? Ya da değil mi? konusudur. Bu sorunun cevabı, kalp yetersizliğinde belli durumlarda tam olarak tedavi mümkündür olacaktır. Kişi kalp yetersizliği hastalığına sahip ise, cerrahi anlamda iyileşmek adına birkaç tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler;

1.Balon Anjiyoplasti Ve Stent Uygulaması

Kalp yetersizliği yaşayan kişiler için, doktorlar tarafından uygulanan cerrahi tedavilerin başında anjiyo ve stent uygulamaları gelmektedir. Bu uygulamaların tıp alanındaki bir diğer adı ise, perkütan koroner girişimler olarak geçmektedir.

Kalp yetersizliğinin temel sebebi, kalp kasına kan taşıyan koroner damarların daralmasından kaynaklı bir sorundur. Dolayısı ile bu damarların açılarak rahatlatılması kalp yetersizliği ile savaşan kişiyi de iyileştirmek adına izlenen bir yoldur.

Ucunda sönük halde bir balon bulunan yumuşak bir tüp, hastanın durumuna göre değişmekle birlikte genellikle kasık bölgesinde açılan küçük bir kesikten vücuda sokulur. Ardından tıkalı damara doğru itilir. Sonrasında ise balon kontrollü şişirilir ve damar tamamen açıldığında balon söndürülerek geri çekilir. Bu işleme de balon ile yapıldığı için balon anjiyoplasti adı verilmiştir. Fakat bazı hastalarda bu işlem uygulanamaz. Bu hastalara da balon anjiyoplasti işlemi yerine, damarın açık kalmasını sağlamak için stent adı verilen alet yerleştirilir.

2.Koroner Arter Bypass Ameliyatı

Genellikle bacak veya göğüs duvarındaki sağlıklı damar koroner damara bağlanır ve ardından kanın darlık olan bölgenin etrafından dolaşarak akması sağlanır.

Bypass işleminin ardından nasıl beslenmeliyim? sorusu kalp yetersizliği hastalarının en çok merak ettikleri konulardan biridir. Bu sorunun cevabı ise, hasta ameliyat sonrası sağlıklı beslenmeli ve bu sayede kişi kolesterol seviyesini düşürmelidir. Bunun yanı sıra hasta doktorunun tavsiye ettiği ölçüde fiziksel hareketlerde de bulanarak kalp kaslarını güçlendirmeyi sağlayabilir.

3.Kalp Kapağı Değiştirme Ameliyatı

Kalp yetersizliği sorunu yaşayan hastalarda en son yöntem ise kalp kapaklarının cerrahi müdahale sonucu değiştirilerek hastanın sağlığına kavuşturulmasıdır. Bu işlemden önce doktor kontrolünde ilk olarak ilaç tedavisi uygulanır ardından ise kalp kapağı değiştirme ameliyatı gerçekleştirilir.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here