Kadınlar Tarafından Evlendirilen Çocuklar

0
23
kadinlar-tarafindan-evlendirilen-cocuklar

Kadınlar Tarafından Evlendirilen Çocuklar|Kadınlar Tarafından Evlendirilen Çocuklar;  Tüm Dünyada ve Türkiye!de olumsuzluklar gösterse de erken yaşta evliliklerin geleneksel ve büyüklerinde nasıl görülmüşse gelenek halini almış toplum yapısının baskın olduğu bölgelerde daha sık görülmekte ve zaman için de normalleştirilmiş bir hal almaktadır evlendirilen çocuklar.

Toplum yapısının baskın ve ekonomik düzeyde tam gelişmeyen ülkelerde daha sık görülmektedir. Erken yaşta evliliklerin genel olarak sebepleri, ailenin öğrenim düzeyi ve maddi durumu, aile içi psikolojik baskı oranının fazlalığı, ailenin sahip olduğu gelenek ve görenekler bunların toplumsal baskı haline gelmesi, töre ve aşiret gibi toplumsal faktörlerin olumsuz etkisi, gerçek din değil de geleneksel din anlayışı, cinsiyetçi bakış açısı toplumumuz da cinsiyet eşitsizliğinin varlığı, taciz ve tecavüze uğrayan kadınlarımızın korkutulması, şeklinde sıralamak mümkündür. Erken yaşta bir anne tarafından evliliklerin
en önemli sebeplerinden bir tanesi ekonomik baskı şiddet gelenek ve göreneklerdir.

Kadınlar Tarafından Evlendirilen Çocuklar

Eğitimin önemi

Eğitim olmayan bir millet korku psikolojisiyle büyütülen çocuklar zorla en sevdiği Annesi tarafından evlen dirilmektedir. Bu gelişmemiş eğitimsiz toplumlarımızın kanayan yarası olmaktadır. Hiçbir Anne evladını zorla evlendirmek istemez gördüğü gelenek, töre, toplum da bulunduğu ortamın baskısı, ekonomik gücünün olmaması, korku psikolojisi kadını böyle içinden çıkamayacağı bir durumun içine atmıştır. Bir anne evladını canından çok sevdiği yavrusunu taraf tutmadan yetiştirme özgürlüğüne sahip olmuş, eğitimi ve ekonomik gücü olmuş olsaydı bu tür olaylarla karşılaşılmazdı.

Zorla Evlilikler

Ekonomik olarak maddi sıkıntıda olmalarına rağmen, çok çocuk sahibi olan aileler, maddi zorlukları öne sürerek;başlık parası karşılığında kız evlatlarını bir an önce evlendirme çabasına girmişlerdir. Erken yaşta ve de zorla yapılan evliliklerde, toplum tarafından kadından ve erkekten beklenen toplumsal cinsiyet modellerinin önemli bir unsuru bulunmaktadır. Bu modeller ayrıca Kadın ve erkek arasında cinsiyete dayalı eşitsizliği de göstermektedir.

Söz konusu bu eşitsizlik kadını, kadın olduğu için her alanda zorlamıştır. Haklarından yoksun bırakmakta iş hayatının dışına iterek ev içi alan ile sınırlanmaktadır. Kız çocuğuna ergenlik dönemine girdikten sonra evlenmesi gerektiği gözüyle nitelenmesi, evlilik çağa gelmiş olduğunun defalarca dile getirilerek, bunun toplumsal bir baskı rolüne dönüştürülmesi kız çocuklarını erken yaşta evliliğe sürüklemektedir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here