İrtifa Hava Araçlarının Performansını Nasıl Etkiler ?

0
17

İrtifa Hava Araçlarının Performansını Nasıl Etkiler ?| İrtifa Hava Araçlarının Performansını Nasıl Etkiler ?; İrtifa, yükseklikte olma durumu olarak açıklanabilir. İrtifa, daha çok havacılık alanında kullanılan bir terimdir. İrtifa diğer alanlarda da kullanılır. İrtifanın dereceleri de mevcuttur.

1-)2500-3500 metre Yüksek İrtifa

2-)3500-5500 metre Çok Yüksek İrtifa

3-)5500 metre ve üstü Extrem Yüksek İrtifa

İrtifa Hava Araçlarının Performansını Nasıl Etkiler ?

Etkisi

İrtifanın, yükselmesi hava yoğunluğunu azaltır. Hava yoğunluğunun azalması ile birlikte hava araçlarının performansında düşüşler yaşanmaktadır. Hava yoğunluğunda değişim meydana geldiği zaman hava aracının motor ve aerodinamik performansları etkilenmekten kaçamazlar. Hava yoğunluğu sadece yükseklikle açıklanamaz. Aynı zamanda sıcaklık ve nem miktarları da önemli ölçüde etkilidir. Yüksek irtifalarda hava basıncının düşmesi sonucu iç ve dış hava basıncı arasındaki fark büyümeye başlar, bu da araçlarda yapısal problemlere sebebiyet verebilir. İrtifanın ve sıcaklığın yükselmesi uçak performansını zayıflatır.

Nemin yüksek olması ise yanma için gerekli olan havayı azaltıp, uçak performansının düşmesine yol açar. Çünkü devreye zengin karışım denilen hava-yakıt karışım oranları sahneye çıkar. Motorun gücü de nemden etkilenir. Performansı etkiler. Bu tip durumlarda uçaklarda performansı istikrarlı hale getirebilmek için turbocharger ve supercharger cihazları kullanılır. Bu cihazlar, havayı yoğunlaştırır. Herhangi bir iklimsel sıkıntı durumunda motor etkilenmeden çalışmaya devam eder.

Problemlerde Diğer Faktörler

Dünyada gelişen teknoloji ile birlikte hava araçlarının yaşamış olduğu problemler az nitelikte kalmıştır. İrtifanın yükselmesi, hava araçlarındaki performansı düşürdüğü bir gerçektir. Nem, sıcaklık gibi faktörlerde bu araçlara yolculuklarında problemler teşkil etmektedir. Dünyada yaşanan endüstri devrimleriyle birlikte uçak teknolojisi de oldukça büyük ilerlemeler kaydetmiştir. Mühendislik biliminin fikirleri ve teknolojinin gerekli alt yapıyı bilim insanlarına sunması havada yaşanabilecek kazaların azalmasını sağlamaktadır.

Birçok hava yolu şirketi, uçaklarını bu şekilde yenilemekte ve yolcularına daha iyi ve güvenilir hizmet vermeyi amaçlamaktadır. Yüksek irtifalar, sadece hava araçları için değil yolcular için de tehlike arz edebilir. Uçuşta yaşanan dalgalı yolculuklarda yolcularda psikolojik problemler ve buna bağlı aracın performansının düşüklüğü de göze alınacak olursa yüksek irtifalarda nefes darlığı ve oksijen azlığı yaşanabilir. Hava yoğunluğunun düşüşüyle birlikte uçakların fonksiyonelliğini etkileyen bu durum teknoloji ile biraz aşılabilmiştir.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here