İnsanların Parmak İzleri Neden Farklıdır ?

0
16
insanlarin-parmak-izleri-neden-farklidir

İnsanların Parmak İzleri Neden Farklıdır ?| İnsanların Parmak İzleri Neden Farklıdır ?; Parmak izi, parmakların uç kısmında bulunan kıvrımlar sonucundan oluşan izdir. Parmak izlerinin şu ana kadar üç şekli olduğu gözlenmiştir. Kemer, helezon ve ilmek gibi şekillere benzetilir. İnsanların parmak izlerinin bu üç kategoriden biri olduğu söylenmektedir. BU bahsedilen biçimler 30 farklı ayrıntı ile birbirinden ayrılmaktadır.

İnsanların Parmak İzleri Neden Farklıdır ?; Parmak İzleri Neden Farklılık Gösterir?

Yukarıda da bahsedilen 30 farklı biçim bu sebeplerden biri olmakla birlikte en basit nedendir. Bu parmaklarda oluşan ufak ayrıntılar kişiler doğmadan anne rahminde oluşmaktadır. Bu oluşum genetik olarak oluşmakta. Deri altında bulunan papillerin bir tabakasında oluşmaktadır parmak izi. Belli şekil, büyüklük ve parmakta bulunduğu yer nedeniyle olabildiğince karmaşıktır. Bu yüzden tek yumurta ikizlerinin bile parmak izleri aynı değildir.

Parmak izi çalışmaları Kriminologlar tarafından yapılmaktadır. Kriminologların yapmış oldukları çalışmalar sonucunda iki kişinin parmak izlerinin aynı olma ihtimali milyarda birdir. Bu çalışmalar çok uzun bir geçmişe sahiptir. İlk çalışmaları üç anatomist yapmıştır; Nehemiah Grew 1684 yılında, Marcello Malpighi 1686 tarihinde ve J.E. Purkinje 1823 yılında yapmıştır. 1880 yılında ise modern olarak parmak izi tespiti ve fayda sağlama amacı ile ilk adım atılmıştır. Nature bilim dergisinde parmak izi için bilim adamları Henry Faulds ve Wiliam James Herschel bir bilgilendirme makalesi yayınlamışlar. Yaptıkları çalışma ile günümüzde kullanılan parmak izi metodunu bir nevi buldukları söylenebilir.

Günümüzde kullanılan mürekkep ile parmak izi resmini düz bir zemin üzerine aktarma metodu buldukları ve makalelerinde anlattıkları metod sayesinde yapılmakta. Bu yüzden kullanılan bu metodun adı Henry Metodu olarak geçmektedir. Galton parmak izi üzerine çalışmalar gerçekleştiren diğer bir bilim insanı ve yaptığı incelemeler sonucunda parmak izinin kalıtımsal olarak ebeveynlerden çocuğa geçmediğini açıklamış. Böylelikle her insanın parmak izinin farklılık gösterdiğini bir kez daha kanıtlamış oldu.

Parmak izi almak oldukça basit bir işlemdir fakat kolay olduğu kadar hassasiyet gerektirir. Parmak izi mürekkep ile düz zemine aktarılırken parmakta bulunan yabancı maddelerde aktarılmış olur. Alınan iz yabancı maddelerden önce kimyasal maddeler sayesinde arındırılır ve sonra inceleme yapılır. Bu arındırma sırasında alınan parmak izinin bir kısmı gitmektedir. Ama bu parmak izi sonucunda kişiyi tanımlamayı engellememektedir. Parmak izinin az bir şekli bile kişiyi tanımlamayı sağlar.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here