İkinci El Araç Alımında Yönetmelik Değişimi Nedir ?

0
276
ikinci-el-arac-aliminda-yonetmelik-degisimi-nedir

İkinci El Araç Alımında Yönetmelik Değişimi Nedir ?| İkinci el araç almak isteyen müşterileri ilgilendiren yönetmelik olan İkinci El Araç Alımında Yönetmelik Değişiyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yayınladığı 2 Şubat 2018’de yayınladığı yönetmelik İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkındaki Yönetmelik” ismi ile yayınlandı ancak henüz yürürlüğe girmedi. Bu değişiklikler hem araç sahiplerini hem galericileri ilgilendirmektedir.

İkinci El Araç Satışında Ekspertiz Zorunluluğu

Yönetmeliğe göre artık aracını satmak isteyen kişi, aracına ekspertiz yaptırdıktan sonra bunu aracın görünür bir kısmına asmak zorundadır. Bu yönetmelik sayesinde araç hakkında satıcının söylemediği durumların ve alıcının gözünden kaçan hataların azalması beklenmektedir.

Ekspertiz raporunda:

 • Aracın Satış Fiyatı
 • Marka ve Modeli
 • Üretim Yılı
 • Motor ve Şasi Numarası
 • Yakıt Türü
 • Kilometresi
 • Boyalı Ve Değişen Parçaları
 • Hasar Kaydı
 • Rehin Veya Haciz Durumu
 • Değişen Parça
 • Hasar Kaydı

yer alacaktır.

Yetki Belgesi Zorunluluğu

İkinci El Araç Alımında Yönetmelik Değişiyor, Yeni yönetmeliğe göre, ikinci el taşıtların satışı için 5 yıl süreli yetki belgesi verilme zorunluluğu gelmiştir. Yetki belgesi alabilmek için mesleki yeterlilik belgesine sahip olmak, en az lise mezunu olmak ve anayasal düzene karşı hiçbir suç işlememiş olmak şartları aranacaktır.

Yetki belgeleri, İç Ticaret İl Müdürlüğü tarafından 5 yıllığına verilmektedir. 5 yılın sonunda yetki belgesinin yenilenmesi gerekmektedir. Yetki belgesi alan satıcının belgesi herhangi bir olumsuz durumun tespit edilmesi halinde iptal edilebilir.

Araç satmaya yetkili galeriler Gümrük ve Ticaret Bakanlığı‘nın resmi sitesinden ilan edilecektir. Araç almak isteyenlerin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı‘nın internet sitesini incelemesi önerilmektedir çünkü bu sitede aynı zamanda mesleki yeterlilik belgesi onaylanan veya iptal edilen satıcılar ile işletmeler yer alacaktır.

Taşıt Teslim Belgesi Zorunluluğu

İkinci el taşıtların satışında taşıt teslim belgesi düzenlenmesi gerekmektedir. Bu belgede, aracın boyası ve araçta parça değişimleri, ruhsat ve kilometre bilgileri yer almaktadır.

Satıcı Garantisi Zorunluluğu

Yönetmelik yer alan diğer yenilik, araç satıcısının garanti vermesi olacaktır. Yapılan düzenlemeye göre satıcı, ikinci el aracı için 3 bin kilometre ya da 1 aya kadar veya 5 bin kilometre ya da 3 ay garanti vermek zorundadır. Garanti kapsamında satılan taşıtların arızaları, en geç 30 iş günü içinde giderilmek zorundadır.

İkinci El Araç Alımında Yönetmelik Değişiyor

Aracılık hizmeti karşılığında satıcı galeriye ödenecek ücretin miktarı; aracın galeride kalış süresine bağlı olarak değişmektedir. Aracılık hizmeti karşılığında galeriye ödenecek tutarın üst sınırını; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı belirleyecektir. Galeride kaldığı süre boyunca araçta meydana gelen arıza veya hasar oluşumu, işletmenin sorumluğunda olacaktır.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here