İki Gözün Farklı Renkte Olmasının Sebebi Nedir ?

0
170
iki-gozun-farkli-renkte-olmasinin-sebebi-nedir

İki Gözün Farklı Renkte Olmasının Sebebi Nedir ?|İnsanların dış görünüşünde önemli yerleri oldukları düşünülen unsurlardan biri göz rengidir. Göz dediğimiz görmemize yarayan organımız tek parça gibi gözükse dahi bir yapının bir araya gelmesiyle oluşmuştur ve bu kısımlardan biri de iris dediğimiz yapıdır. İris göze giren ışık miktarının ayarlanmasında görev alır.

Görme varlıklardan yansıyan ışığın gözde oluşturduğu duyarlılıktır. Işığın olmadığı yerde görüntü de oluşmaz. Yani karanlık dediğimiz durum oluşur ve göz görme işlevini yerine getiremez. Işık irisin göz bebeği dediğimiz kısmından içeri girer. Ortamdaki ışık miktarına göre göz bebeğinin büyüyüp küçülmesi bu yüzdendir. Karanlık ortamda göz bebeği büyür. Çünkü göz daha fazla ışığa ihtiyaç duyar ve göz bebeği açılır. İris gözdeki tek renkli yapıdır.

Renkli olması diğer bir ifadeyle saydam olmaması göze giren ışığın içeriden yansıyarak dışarı çıkmasını engellemeye yarar. Böyle bir durum olsaydı görüş kapasitemiz ciddi ölçüde azalırdı. Fakat göz renginin kahverengi veya mavi olması görüş durumunu etkilemez. Bu durum pigment miktarıyla alakalı bir durumdur.

Pigment yani renk molekülleri herkesin vücudunda aynı oranda bulunmaz. Melanin denilen biyolojik pigmentler gözde yoğun bir şekilde bulunursa göz rengi kahverengi olur. Eğer melanin pigmenti yoğun değilse mavi renk göz oluşur. Tabi pigment miktarının az veya çok olmasını belirleyenler de genetik faktörlerdir. Açık renk ten rengine ve açık renk saçlara sahip kişilerin mavi gözlü oldukları daha çok görülür çünkü vücuttaki pigment sayısı azdır. Koyu renk saçlı kişilerin de çoğunlukla kahverengi gözlü olduğunu görürüz.

İki Gözün Farklı Renkte Olması

İnsan vücudunda eş organlar birbirine benzer yapıdadırlar. Kollarımız veya kulaklarımızda gözle görülür farklılıklar yoktur. Gözlerde de aynı durum geçerlidir. Fakat nadiren de olsa bu eş organların uyumunda anormallikler görülür. Gözlerin birbirlerine göre pigment yoğunlukları farklılık gösterir. Bu DNA kodlamalarının da farklılık gösterdiği anlamına gelir. Çünkü pigment yoğunluğu genetik altyapılıdır ve atalardan kalan özellikler arasında yer alır.

Pigment yoğunluklarının farklı olmasından dolayı bir göz kahverengi diğer göz mavi olur. Bu durum görme bozukluklarına neden olmaz. Fakat daha sonraki yıllarda göz renginde değişiklik olursa bu durum ciddi bir göz hastalığına işaret eder.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here