Hayvanlarda Da Kan Grupları Var Mıdır ?

0
130
hayvanlarda-da-kan-gruplari-var-midir

Hayvanlarda Da Kan Grupları Var Mıdır ?| İnsanlardaki çeşitli kan gruplarını belirleyen yegane unsur kırmızı kan hücrelerinin yapısı baz alınarak oluşturulmuştur. Her ne kadar yanlış bilinen bir gerçek olsa da insanlarda saptanmış 35 farklı kan grubu çeşidi ortaya çıkarılmıştır. Bu keşfin sahibi Karl Landsteiner adlı bir bilim adamıdır. Karl Landsteiner protein yapısında olan antijenlerin AOB yapısındaki kan gruplarını belirlediğini saptayan Avusturyalı bir bilim adamıdır.

Buna göre insan yapısında sadece A antijeni bulunan kişiler A kan grubuna sahip kişiler olurken, B antijenine sahip kan yapılarında B kan grubuna sahip olan insanlar çıkmıştır. Her ikisine de sahip olan yapılarda ise AB kan grubu ortaya çıkmıştır. Bu önemli keşfin ardından sorulan ilk soru hayvanlarda da insanlarda olduğu gibi kan grupları var mıdır sorusu olmuştur.

Bilim camiasında uzun zamandır yapılan moleküler testler sonucunda insanlarda ve hayvanlarda birçok genetik ortaklık bulunmuştur. Bu nedenle genetiği insana benzeyen omurgalı ve memeli canlılarda da kan grupları bulunmaktadır. Bunun en bariz örneğini daimi olarak yaşam alanlarımızda bulunan kedi ve köpekler oluşturur.

Kedilerde ve Köpeklerde Kan Grupları

Köpeklerde tespit edilmiş asgari olarak en az 6 tip kan grubu gözlemlenmiştir. Köpeklerde en fazla görünen kan grubu tipi ise DEA I.I türüdür. Köpeklerin %90’ında bulunan bu kan grubunu bilmek de özellikle hayvan sahipleri bakımından son derece önemli bir ayrıntıdır.

Tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de negatif ve pozitifi ayrımı vardır. Buna göre negatif DEA I.I olan köpeklerden alınan kanlar hem negatif hem de pozitif olan köpeklere aktarılabilmektedir. Ancak pozitif DEA I.I olan köpek cinsleri sadece pozitif olan köpeklere kan verebilmektedir. Kediler ise kan grupları biraz daha farklı bir şekilde tezahür eder. Kedilerdeki kan grupları insanlarda oluş şekline çok benzemektedir. Onlarda da söz konusu kan ayrımlar A, B ve AB şeklinde cereyan eder.

Köpeklerden farklı olarak kedilerde A ve B gruplarının arasında herhangi bir kan transferi olamaz. Olduğu takdirde tıpkı insanlarda olduğu gibi çeşitli sağlık komplikasyonları ortaya çıkabilir. Bu hayvanların dışında maymun ve goril gibi genetik yapıları insana çok benzeyen hayvanlarda da kan grupları bulunmaktadır.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here